ویکی هیلو

هیلو: ریچ

اشتراک‌گذاری

هیلو: ریچ

Halo: Reach

هیلو: ریچ - هیلو

سبک

تیراندازی اول شخص

پلتفرم‌ها

Xbox 360
Xbox One
Windows

حالت‌های بازی

کمپین
کو-آپ
چندنفره
Firefight
Forge
Theater

موتور

موتور هیلو ریچ

پشتیبانی از تقسیم صفحه

۴ بازیکن

ناشر

مایکروسافت گیم استودیوز

توسعه‌دهنده

بانجی

هیلو: ریچ (Halo: Reach) یک بازی ویدیویی در سبک تیراندازی اول-شخص است. داستان بازی Halo: Reach پیش‌درآمدی بر Halo: Combat Evolved محسوب می‌شود و رویداد سقوط سیاره ریچ را به تصویر می‌کشد. این بازی توسط Bungie LLC برای پلتفرم اکس‌باکس ۳۶۰ توسعه یافت و انتشار آن در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۰ توسط مایکروسافت گیم استودیوز انجام شد.

بازی Halo: Reach در اولین روز انتشار خود بیش از ۲۰۰ میلیون دلار به فروش رسید که رکورد ۱۷۰ میلیونی Halo 3 را پشت سر گذاشت.

در تاریخ ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۳ بسته‌ای تحت عنوان Halo Origins Bundle منتشر شد که شاکل دو بازی Halo: Reach و Halo: Combat Evolved Anniversary بود.

همچنین Halo: Reach بخشی از The Master Chief Collection است که در تاریخ ۳ دسامبر ۲۰۱۹ برای پلتفرم‌های PC و Xbox One عرضه شد.

داستان بازی Halo: Reach

داستان بازی Halo: Reach چند هفته قبل از رویدادهای Halo: Combat Evolved و روی سیاره ریچ در سنگر UNSC (شورای امنیت سازمان ملل متحد) آغاز شد. جوخه‌ای تحت عنوان تیم نوبل که متشکل از چند ابرسرباز اسپارتان بود به دستور کلنل اربن هالند به پایگاه ارتباطات Visegrád Relay اعزام شد تا دلیل یک اختلال ناگهانی را در آنجا جویا شود. با رسیدن به پایگاه، تیم علی‌رغم این که فکر می‌کرد اختلال ایجاد شده کار شورشگران بوده، اما مبهوت هجوم کاوننت‌ها شد. با آغاز حمله‌ی کاوننت به سیاره ریچ، UNSC در کمال ناامیدی تلاش قهرمانانه خود را برای متوقف کردن این مهاجمان بیگانه و بی‌رحم انجام داد. اندکی پس از آن، تیم نوبل برای اهداف دفاعی به «پایگاه اسورد» اعزام شد، پایگاهی كه متعلق به دفتر اطلاعات نیروی فضایی (ONI) بود. در آنجا دکتر کاترین هالسی، کسی که مغز متفکر برنامه SPARTAN-II و همین طور سازنده زره اسپارتان‌ها بوده، به تیم نوبل اطلاع داد که در جستجوی اطلاعات مهمی مربوط به آیین کاوننت است.

با ورود نیروهای بیشتر کاوننت به سیاره، تیم نوبل به انجام ماموریت‌های مختلف تدافعی از جمله حمله به یک پایگاه زمینی کاوننت و از بین بردن استحکامات کاوننت پرداخت. یکی از این استحکامات Spire بود که مرتبط با نقل و انتقال نیروهای کاوننت به سیاره ریچ بود. به این ترتیب دو تا از اعضای تیم یعنی نوبل فایو و نوبل سیکس ماموریت یافتند تا سپرهای محافظ Spire را از بین ببرند. بعد از رفع سپرها، ناوچه UNSC Grafton با توپ شتاب دهنده مغناطیسی خود Spire را نابود کرد. اما در همین زمان ورود یک ابرحامل عظیم باعث نابودی UNSC Grafton شد. در این مقطع کت، یکی از اعضای تیم برنامه‌ای برای عقب زدن کاوننت‌ها به ذهنش رسید. ایده‌ی او این بود که یک بمب اسلیپ‌اسپیس را به طور پنهانی وارد ناو متعلق به کاوننت‌ها یعنی Ardent Prayer بکنند و سپس این بمب را به واسطه‌ی یک ابرحامل فعال کنند. به این ترتیب شش فرد از تیم به داخل نیروهای کاوننت نفوذ کردند و فرد دیگر یعنی خورخه مسئول ابرحامل شد و اقدام به انفجار بمب کرد، اما وجود نقصی در چاشنی باعث شد تا خورخه برای نابودی حامل خودش را قربانی کند. پس از این اتفاق دیری نگذشت تا ناوگان بزرگتری از کاوننت‌ها رسید و حملات خود را ادامه داد. شش عضوی که توسط خورخه به بیرون از ناو پرت شده بودند، در نزدیکی نیو الکساندریا فرود آمدند، جایی که قبلا توسط کاوننت‌ها محاصره شده بود. این شش نفرد با پیوستن به سایر اعضای تیم در تخلیه سیاره همکاری کردند. پس از آن نوبل سیکس برای نابودی جمرهای کاوننت به آسمان خراش‌های نیو الكساندریا فرستاده شد. در این مقطع از داستان کت توسط فیلد مارشال کشته شد و نیو الکساندریا  نیز توسط کاوننت‌ها بمباران پلاسما شد.

کلنل هالند تیم نوبل را به پایگاه بلید فراخواند تا این تیم داده‌های زیر پایگاه که کاوننت‌ها به دنبال آن بودند را نابود کنند. آن‌ها مدتی بعد دوباره با هالسی دیدار کردند و این دکتر از یک سازه‌ی باستانی رونمایی کرد که باور داشت کلیدی برای پیروزی در جنگ است. پس از آن نوبل سیکس، کارتر و امیل ماموریت یافتند تا هوش مصنوعی کورتانا و اطلاعاتی مهم او در مورد سازه را به یک ناو سبک به نام UNSC Pillar of Autumn منتقل کنند. در همین حین عضو دیگر تیم یعنی جون وظیفه استخراج هالسی را بر عهده گرفت. حملاتی باعث منفجر شدن سازه شد و تمام مدارک مربوط به سازه از بین رفت.

در ادامه‌ی داستان بازی Halo: Reach کارتر و دو عضو دیگر نوبل به وسیله‌ی هواگرد پلیکان به سمت حوضچه خشک Pillar of Autumn سفر کردند. اما در حین این سفر کارتر در اثر شلیک هواگردهای کاوننت به شدت مجروح شد. دو عضو دیگر یعنی نوبل سیکس و امیل به منظور حفظ ایمنی خود با دستور کارتر از پلیکان بیرون پریدند. این دو پس از مبارزه در چندین غار، با یک اسکرب روبرو شدند که قصد کشتن اسپارتان‌ها را داشت. در این مقطع کارتر برای از بین بردن این اسکرب، خودش و پلیکان را قربانی کرد. سرانجام، سیکس و امیل به میدان‌های اوراق فضاپیما رسیدند. امیل برای دفاع از Autumn کنترل یک توپ MAC را به دست گرفت و در همین حین کاپیتان جیکوب کیز برای دریافت کورتانا از نوبل سیکس به محل رسید. امیل توسط زالت‌ها کشته شد و به دنبال سیکس قادر به کشتن زالت‌ها و فیلد مارشال شد. با فرار Autumn از سیاره، نوبل سیکس تصمیم گرفت  تا در ریچ باقی بماند و همانند سایر اعضای تیم خود تا آخرین نفس مبارزه کند. در انتهای داستان بازی Halo: Reach صحنه‌ای از شروع Halo: Combat Evolution به تصویر کشیده شد که نشان می‌داد کورتانا Installation 04 را کشف کرده است.

پس از نمایش اسامی عوامل بازی، صحنه‌ی دیگری به نمایش درآمد که طی آن نوبل سیکس به سختی در حال مقاومت در برابر نیروهای کاوننت بود. او به طور پی در پی متحمل آسیب‌های بیشتر و بیشتری شد و کلاه زرهی او دچار ترک شد. سرانجام سیکس کلاه خود را در آورد و مغلوب گروهی از کاوننت‌ها شد. سی سال بعد، همان کلاه ترک خورده در یک دشت چمنزار دیده شد. زندگی دوباره به سیاره ریچ بازگشته بود و نوسازی آن شروع شده بود. هالسی طی روایتی از فداکاری تیم نوبل ستایش کرد، فداکاری که در پیروزی بر کاوننت‌ها نقش مهمی داشت.

تصاویر

داستان بازی Halo: Reach
داستان بازی Halo: Reach
داستان بازی Halo: Reach

منابع