ویکی هیلو

هیلو ۳

اشتراک‌گذاری

هیلو ۳

Halo 3

هیلو ۳ - هیلو

سبک

تیراندازی اول-شخص

پلتفرم‌ها

اکس‌باکس ۳۶۰
اکس‌باکس وان
ویندوز

حالت‌های بازی

کمپین، چندنفره، همکاری مشترک، فورج، تئاتر

موتور

Halo 3 Engine

ناشر

مایکروسافت گیم استودیوز

توسعه‌دهنده

بانجی

طراحان

پائول برتون
راب استوکز

نویسندگان

جوزف استاتن
لوک اسمیت
رابرت مک‌لیز

آهنگسازان

مارتین اودونل
مایکل سالواتوری

درجه‌بندی سنی

بزرگسالان

هیلو ۳ (Halo 3) یک بازی ویدیویی تیراندازی اول-شخص است. داستان بازی Halo 3 دنباله‌ای بر دو نسخه قبلی و پایانی بر سه گانه هیلو است. این بازی توسط بانجی استودیوز توسعه یافته و در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۰۷ توسط مایکروسافت برای کنسول اکس‌باکس ۳۶۰ منتشر شد.

این بازی تا تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۰۸ هشت میلیون نسخه فروش داشت و بالاترین فروش بازی سال ۲۰۰۷ در ایالات متحده را به خود اختصاص داد.

بازی هیلو ۳ همچنین بخشی از Halo: The Master Chief Collection است که برای پلتفرم‌های اکس‌باکس وان و رایانه شخصی منتشر شده است.

داستان بازی Halo 3

داستان بازی Halo 3 دو هفته بعد از رویدادهای Halo 2 و در تاریخ ۱۷ نوامبر سال ۲۵۵۲ جریان دارد. جان-۱۱۷ با استفاده از قطعه‌ای از فوررانر (Forerunner) که قبلا در هیلو ۲ دیده شد وارد جو زمین شد. او در یک جنگل آفریقای شرقی سقوط کرد و مدتی بعد توسط گروهبان اوری جانسون نجات پیدا کرد. گروهبان جانسون به همراه تل وادام و تعدادی از مارین‌ها به سمت نقطه استخراج پیش رفتند. این نقطه توسط نیروهای کاوننت در حال دیده‌بانی بود و جانسون گروه را تقسیم کرد تا احتمال شناسایی‌شان کمتر شود. جان-۱۱۷ و تل وادام مسیر خود به سمت منطقه استخراج را ادامه دادند و جوخه دوم نیز با تعدادی از سربازان کاوننت درگیر شدند. با این حال گروه اوری جانسون در نزدیکی رسیدن به منطقه مورد نظر توسط بنشی‌ها گرفتار شدند و توسط تعدادی بروت به رهبری یک سردسته بروت زندانی شدند. جان-۱۱۷، تل وادام و گروه آن‌ها در میان انبوهی از کاوننت‌ها مبارزه کردند و سرانجام موفق به نجات همتایان خود شدند، و بعد از آن همگی به وسیله یک فضاپیمای پلیکان از محل خارج شدند.

این پلیکان آن‌ها را به Crow’s Nest برد، یک پایگاه عملیاتی محلی که در اختیار UNSC بود. در آنجا فرمانده میراندا کیز و لرد هود نقشه‌ای کشیدند تا در آخرین تلاش خود کاوننت‌ها را در فعال‌سازی یک فوررانر باستانی تحت عنوان آرک (Ark) متوقف کنند. این آرک بیرون از خرابه‌های شهر نیو مومباسا کشف شده بود. فعال‌سازی این آرک باعث فعال شدن Halo Array و به دنبال آن پاکسازی تمام موجودات دارای ادراک کهکشان می‌شد. طبق این نقشه جان-۱۱۷ و گروهی کوچک از مارین‌ها یک حفره را در دفاع ضد-هوایی ترووث (Truth) ایجاد می‌کردند که به این واسطه لرد هود قادر به انجام یک حمله هوایی سطح پایین روی این ساخته باستانی بود. با این حال این نقشه خیلی زود با قطع شدن نیروی برق متوقف شد و پیشگوی اعظم ترووث در قالب یک پخش سراسری به تمام نیروهای انسانی بازمانده اعلام کرد که سرنوشت شوم آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است. مدتی بعد این تاسیسات توسط کاوننت‌های وفادار کشف شد و حمله‌ای سنگین به آن انجام شد. بعد از یک درگیری مختصر، این پایگاه از دست رفت و به واسطه‌ی بمبی که جان-۱۱۷ فعال کرده بود نابود شد. در ادامه داستان بازی Halo 3 جان-۱۱۷ در عمق زمین با مارین‌های بازمانده دوباره یک گروه تشکیل داد و از طریق بزرگراه تساوو مسیر خود را به سمت شهر آفریقایی ووی (Voi) در پیش گرفت. کمی بعد جان-۱۱۷ به همراه تعدادی از مارین‌ها اقدام به تخریب دفاع ضد-هوایی کاوننت کرد و به این ترتیب لرد هود آخرین کشتی‌های نظامی زمین را در برابر پیشگوی ترووث و ساخته‌ی آرک قرار داد. با آغاز حمله‌ی هود، ترووث اقدام به فعال‌سازی ساخته کرد و یک دروازه اسلیپ‌اسپس بزرگ را ایجاد کرد که به وسیله‌ی آن تمام کشتی‌ها کاوننت عقب‌نشینی کردند.

در همین زمان، یک فضاپیمای کاوننت که توسط فلود کنترل می‌شد به طور ناگهانی از طریق یک اسلیپ‌اسپیس رسید و در شهر ووی سقوط کرد، و به دنبال آن انگل در سراسر این شهر گسترش پیدا کرد. نیروهای انسانی در برابر این آلودگی شروع به مبارزه کردند و بسیاری از آن‌ها توسط فلود آلوده شدند. ناوگان Retribution از میان تجزیه‌طلب‌های کاوننت، به رهبری آرتاس وادوم به زمین آمدند و به درگیری علیه آلودگی کمک کردند. این الیت‌ها به فرمانده کیز اطلاع دادند که سازه‌ای از UNCS در کشتی فلود سقوط کرده که مشخص شد این سازه همان کورتانا است. بعد از بازیابی کورتانا، جان-۱۱۷ به فضاپیمای Shadow Intent بازگشت تا بر تعمیرات انجام گرفته توسط 343 Guilty Spark نظارت کند. با این حال در آنجا تنها نامه‌ای ضبط شده از او وجود داشت. در نامه‌ی کورتانا گفته شده بود که گریومایند با ارتشی از فلود به زمین آمده است، و این که در سمت دیگر پورتال یک راه حل برای آلودگی فلود وجود دارد که بدون روشن کردن حلقه‌های قابل انجام است. لرد هود نسبت به این نقشه‌ی کورتانا مشکوک بود و احتمال می‌داد که این یک تله‌ی فلود باشد، اما  جان-۱۱۷ قاطعانه به او گفت که به کورتانا اعتماد دارد.

لرد هود و نیروهای UNSC برای دفاع در برابر هجوم فلود در زمین ماندند در حالی که فرمانده کیز، جان-۱۱۷ و الیت‌ها از طریق پورتال سفر کردند. پس از رسیدن به آرک، کاوننت‌های جدایی‌طلب با ناوگان کاوننت‌های وفادار درگیر شدند و این در حالی بود که UNSC یک کمپین زمینی را ترتیب داده بود. بعد از فرود روی آرک، 343 Guilty Spark به جان-۱۱۷ و نیروهای UNSC کمک کرد تا به اتاق نقشه‌ی آرک واقع در اتاق کنترل این آرک بروند. برای دسترسی به این اتاق کنترل، UNSC و جدایی‌طلبان کاوننت می‌بایست سه ژنراتور حفاظتی را غیرفعال می‌کردند که در سه برج جدا قرار داشت. بعد از آنکه اسپارتان-۱۱۷ و آربیتر موفق به غیرفعال کردن دو برج شدند، جانسون با کیز تماس گرفت و به او اعلام کرد که به خاطر حمله سنگین دشمن باید عقب‌نشینی کنند. زمانی که جان-۱۱۷ و الیت‌ها به برج سوم رسیدند، جانسون و افرادش معلوم نبود که کجا هستند. بعد از غیر فعال کردن آخرین سپر و از بین رفتن حصار محافظتی اتاق کنترل، ایستگاه سیار های چریتی (High Charity) که آلوده به انگل بود از طریق یک اسلیپ‌اسپیس به آنجا رسید و به سمت آرک سقوط کرد و به گسترش آلودگی دامن زد.

بعد از این که جان-۱۱۷ از آلودگی جان سالم به در برد، او افراد باقی مانده از UNSC و نیروهای بازمانده از سنگیلی را برای حمله به سیتادل که حامل اتاق کنترل بود رهبری کرد. در داخل سیتادل، یک سخنرانی از ترووث پخش شد و او افشا کرد که جانسون را اسیر کرده است. در زمانی که ترووث قصد داشت جانسون را مجبور به فعال کردن حلقه‌ها کند، کیز با استفاده از یک فضاپیمای پلیکان به داخل اتاق کنترل سقوط کرد. کیز که می‌دانست نمی‌تواند تمام بروت‌ها را بکشد، به این نتیجه رسید که جانسون و خودش را بکشد تا از فعالسازی حلقه‌ها جلوگیری کند. با این حال ترووث به وسیله یک اسپایکر از پشت به کیز ضربه زد و او را کشت، و سپس جانسون را مجبور کرد تمام هیلوهای باقی مانده در کهکشان را فعال کند.

وقتی جان-۱۱۷ و تل وادم به بالا رسیدند، دو فرم تانک فلود با آن‌ها روبرو شدند. گریومایند از طریق این این دو فرم فلود در حال برقراری ارتباط با آن‌ها بود و از آن‌ها خواست که برای متوقف کردن هیلوها و ترووث به او بپیوندند. این دو با کمک فلود به ترووث رسیدند و دفاع کاوننت‌ها را از بین بردند. جان-۱۱۷ و تل وادام با کمک فلود اقدام به کشتار تمام نیروهای کاوننتی که در حال دفاع از ترووث بودند، کردند. با رسیدن ترمینال کنترل آرک، آن‌ها جانسون را یافتند که در سوگ از دست دادن کیز بود و همین طور ترووث را مشاهده کردند که دچار آلودگی شده بود. تل وادام بعد از یک تقابل کوتاه با ترووث که برای یافتن حقیقت در مورد هدف هیلوها صورت گرفته بود، با انرژی شمشیر خود اقدام به کشتن ترووث کرد. جان-۱۱۷ نیز اقدام به غیرفعال کردن تمام هیلوها کرد. مدتی کوتاهی پس از غیر فعال شدن هیلوها، گریومایند به آن‌ها خیانت کرد و اجازه نداد تا آن‌ها فرار کنند، اگرچه جانسون به وسیله پلیکان سقوط کرده‌ی کیز موفق به فرار شد.

در ادامه‌ی داستان بازی Halo 3 جان-۱۱۷ و آربیتر از طریق یک تونل موفق به فرار شدند. سپس جان-۱۱۷ دچار توهمی از کورتانا شد و یک کنترل پنل را یافت. او این پنل را فعال کرد و با این حقیقت شگفت‌آور روبرو شد که آرک به منظور جایگزین شدن برای هیلوی تخریب شده ساخته شده است. جان-۱۱۷ که می‌دانست تهدید فلود غیر قابل انکار است، تصمیم گرفت هیلوی جدید را فعال کند. او برای روشن کردن این حلقه نیاز به یک ایندکس داشت و از این رو به های چریتی سقوط کرده سفر کرد تا کورتانا را بازیابی کند، چرا که او همچنان ایندکس مربوط به تاسیسات ۰۴ را در اختیار داشت. پس از این باریابی، کورتونا او را راهنمایی کرد تا موتورهای های چریتی را به منظور تخریب گریومایند تقویت کند. تل وادام نیز به واسطه یک بنشی به آنجا رسید تا این اسپارتان را همراهی کند. این دو قبل از انفجار های چریتی از آنجا فرار کردند.

کارکنان UNSC و بازماندگان سانگیلی به زمین برگشتند، و تنها جان-۱۱۷ و گروهبان جانسون به همراه کورتانا و آربیتر راهی هیلوی جدید شدند. آن‌ها در مسیر خود به سمت اتاق کنترل این هیلو، با فرم‌های فلود روبرو شدند که سعی داشتند جلوی فعالسازی هیلو را بگیرند. در آنجا، آن‌ها خیلی زود کشف کردند که گریومایند قصد بازسازی خودش را روی هیلوی جدید دارد. وقتی جانسون قصد داشت حلقه را فعال کند، 343 Guilty Spark که پی برده بود این اقدام باعث نابودی تاسیسات می‌شود، با لیزر تدافعی خود به سمت او شلیک کرد و جانسون را به شدت مجروح کرد. سپس این مانیتور در برابر جان-۱۱۷ و آربیتر قرار گرفت و آربیتر طی انفجاری به بیرون از اتاق کنترل منتقل شد، و اسپارتان به تنهایی مقابل Guilty Spark قرار گرفت. جان-۱۱۷ به وسیله لیزر اسپارتان موفق به نابود کردن مانیتور شد و سعی کرد به وضعیت جانسون رسیدگی کند. جانسون که جراحاتش حیاتی بود از این اسپارتان درخواست کرد تا او را خلاص کند.

با فعال شدن هیلو، جان-۱۱۷ و تل وادام به سمت ناوچه Forward Unto Dawn رفتند. جان-۱۱۷ به خاطر زمان اندکی که در رسیدن به اتاق خلبان داشت اقدام به آپلود کردن کورتانا به این ناوچه کرد. نیمه‌ی جلویی این ناوچه که حامل آربیتر بود از پورتال عبور کرد، اما نیمه دیگر آن که حامل چیف و کورتانا بود به خاطر تکان‌های هیلو، تخریب شدن آرک، و غیر فعال شدن پورتال به مقصد نرسید. این موضوع باعث شکافته شدن فضاپیما شد و آن‌ها به ناحیه نامعلومی از فضا فرستاده شدند و هرگز به زمین بازنگشتند.

لرد هود در زمین مراسمی یادبود برگزار کرد به احترام افرادی که جان خود را در نبرد با کاوننت‌ها از دست داده‌اند. با مرگ ترووث، کاوننت‌ها شکست خوردند و فلود نیز از پاکسازی شد. به این ترتیب این جنگ طولانی و ویرانگر سرانجام به پایان رسید. لرد هود با وجود اشاره این موضوع که نمی‌تواند هرگز آربیتر را به خاطر کاری که کاوننت‌ها با نژاد انسان کردند، ببخشد، اما از او به خاطر ایستان در کنار جان-۱۱۷ تا پایان ماجرا تشکر کرد. بعد از این مراسم، جدایی‌طلبان کاوننت به سیاره‌ی خاستگاه خود بازگشتند.

در انتهای داستان بازی Halo 3 مشخص شد که جان-۱۱۷ و کورتانا همچنان در بخش عقبی فضاپیمای داون زنده هستند. در صورتی که بازی در حالت دشواری لجندری به اتمام برسد، بخش باقی مانده از فضاپیمای داون که حامل جان و کورتانا است، شناور به سمت سیاره ریکیوم حرکت می‌کند، سیاره‌ای که مرتبط با داستان Halo 4 است.

منبع