ویکی هیلو

هیلو ۳: ODST

اشتراک‌گذاری

هیلو ۳: اودی‌اس‌تی

Halo 3: ODST

هیلو ۳: ODST - هیلو

سبک

تیراندازی اول-شخص

پلتفرم‌ها

اکس‌باکس ۳۶۰
اکس‌باکس وان
ویندوز

تاریخ انتشار

۲۲ سپتامبر ۲۰۰۹ (اکس‌باکس ۳۶۰)
۳۰ می ۲۰۱۵ (اکس‌باکس وان)
۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ (ویندوز)

حالت‌های بازی

کمپین، فایرفایت و چندنفره

موتور

Halo 3 Engine

ناشر

مایکروسافت گیم استودیوز

توسعه‌دهنده

بانجی

نویسنده

جوزف استاتن

آهنگساز

مارتین اودونل
مایکل سالواتوری

درجه‌بندی سنی

بزرگسالان

Halo 3: ODST (قبلا با نام Halo 3: Recon شناخته می‌شد) یک بازی تیراندازی اول-شخص است. داستان بازی Halo 3: ODST مقدمه‌ای بر هیلو ۳ است و همزمان با رویدادهای هیلو ۲ رخ می‌دهد.

این بازی توسط بانجی برای کنسول اکس‌باکس ۳۶۰ توسعه داده شد و در تاریخ ۲۲ سپتامیر ۲۰۰۹ منتشر شد. این بازی همچنین به عنوان بخشی از Halo: The Master Chief Collection برای پلتفرم‌های ویندوز و اکس‌باکس وان منتشر شده است.

داستان بازی Halo 3: ODST

پیش‌زمینه

داستان بازی Halo 3: ODST در قرن ۲۶ و در سال ۲۵۵۲ جریان دارد، جایی که انسان‌ها تحت فرماندهی فضایی ملل متحد (UNSC) قرار دارند و در نبردی با نژادی بیگانه به نام کاوننت هستند. در طول رویدادهای هیلو ۲ کاوننت‌ها موقعیت زمین را کشف کردند و حمله‌ای را به شهر نیو مومباسا در آفریقا انجام دادند. داستان ODST درست بعد از رویدادهای مرحله متروپلیس هیلو ۲ جریان دارد، یعنی زمانی که پیشگوی ریگرت (Regret) یک جهش اسلیپ‌اسپیس را در نیو مومباسا انجام داد.

در طول بازی، بازیکن می‌تواند یک سری فایل‌های صوتی را باز کند که این فایل‌ها با نام «داستان سیدی» شناخته می‌شوند و داستان یک دختر شهروند را روایت می‌کند که در مراحل اولیه هجوم کاوننت‌ها گرفتار شده است و به دنبال یافتن پدرش است. این داستان می‌تواند اطلاعات مفیدی را برای بازیکن فراهم کند و مثلا به او در در یافتن مخازن مخفی سلاح‌ها کمک کند.

شخصیت محوری داستان یک تازه‌کار (Rookie) بی‌نام و عضو جدید گروه سربازان اوربیتال دراپ شاک است. این سربازان با عنوان ODSTها یا هل‌جامپرها شناخته می‌شوند و اغلب در وسیله‌های نقلیه تک-سرنشین تحت عنوان HEVها مستقر هستند. روکی با کمک هوش مصنوعی شهر نیو مومباسا به دنبال یافتن هم‌تیمی‌هایش است. این هوش مصنوعی با عنوان سوپراینتندنت (Superintendent) یا ورجیل شناخته می‌شود. هم‌تیمی‌های روکی شامل باک، رومئو، میکی، و کاپیتان جدید این گروه یعنی ورونیکا دِر هستند و ماموریت آن‌ها در بازی پیوستن به یکدیگر، مقابله با کاوننت‌ها و انجام یک ماموریت فوق سری است.

داستان کامل

داستان بازی با بحث میان داچ، رومیو، و میکی در مورد ابرحامل کاوننت‌ها موجود بر بالای شهر نیو مومباسا شروع می‌شود، ابر حاملی که در آن پیشگوی ریگرت حاضر بود. روکی که کمی آن طرف‌تر خوابیده بود توسط رومیو بیدار شد و اعضای تیم وارد HEVهای خود شدند تا آماده‌ی رها شدن در جو زمین شوند. در هنگام این فرود کاپیتان دستور داد تا اعضای جوخه تغییر مسیر بدهند و از همین رو آن‌ها از مسیر مورد نظر دور شدند. در همین زمان ابرحامل کاوننت‌ها وارد اسلیپ‌اسپیس شد و همین موضوع باعث ساطع شدن یک بمب الکترومغناطیسی شد که فرود محفظه‌های اعضای جوخه را مختل کرد. محفظه‌ی متعلق به روکی با میکی برخورد کرد و روی یک ساختمان بر روی زمین افتاد که این حادثه باعث بیهوشی شش ساعته‌ی او می‌شود. او پس از به هوش آمدنش به دنبال سرنخ‌هایی رفت تا پی ببرد که چه اتفاقی برای هم‌گروهی‌هایش افتاده است.

در نقطه‌ای دیگر از داستان بازی Halo 3: ODST باک سقوط سختی داشت و برای یافتن دِر در میان نیروهای کاوننت مبارزه کرد. با این حال وقتی او به محفظه‌ی دِر رسید هیچ اثری از او ندید و تنها کلاه او باقیمانده بود که بعدا توسط روکی پیدا شد. باک در عوض در آنجا رومیو را پیدا کرد و این دو به دنبال یافتن بقیه و مسیر خروج از از شهر رفتند. داچ در نزدیکی یک ذخیره‌گاه طبیعی افتاد و در آنجا به مبارزه‌ی مارین‌ها کمک کرد. میکی نیز به واسطه‌ی یک تانک مسیر خود در امتداد بلوار مومباسا را جنگید. او پس از دیدار با داچ به همراه هم‌تیمی خود از یک پایگاه ONI دفاع کرد و آن دو برای تصاحب نشدن این تاسیسات توسط کاوننت‌ها آن را نابود کردند. آن‌ها توسط یک فضاپیمای پلیس استخراج شدند و با باک تماسی برقرار کردند و قرار شد در مرکز فرماندهی پلیس با یکدیگر ملاقات کنند، اما آن‌ها مورد اصابت شلیکی قرار گرفتند. باک و رومیو اقدام به نجات داچ و میکی کردند اما رومیو به شدت مجروح شد. این جوخه کنترل یک فضاپیما متعلق به کاوننت‌ها را در دست گرفتند اما به جای ترک کردن شهر، باک تصمیم گرفت تا برای یافتن دِر بازگردد، چرا که پی برده بود او همچنان در حال انجام ماموریت محرمانه خود است.

در بازگشت به شهر، روکی توسط هوش مصنوعی شهر یعنی سوپراینتندنت کمک‌رسانی شد. روکی یک تماس نگران‌کننده را از دِر دریافت کرد و موقعیت او را در تونل‌های زیرزمینی شهر ردیابی کرد. این دو پس پیوستن به هم، به هسته‌ی اطلاعاتی سوپراینتندنت رسیدند که حاوی اطلاعاتی بود که کاوننت‌ها در این شهر به دنبال آن بودند. در واقع ماموریت محرمانه کاپیتان نیز رسیدن به مرکز داده‌ی این هوش مصنوعی و دریافت اطلاعات موجود در زیر شهر و همین طور جلوگیری از دسترسی کاوننت‌ها به این اطلاعات بود. آن‌ها داخل این هسته یک انجینیر (Engineer) را پیدا کردند که اطلاعات  سوپراینتندنت را در خودش ترکیب کرده بود و با نام ورجیل شناخته می‌شد. دِر توضیح داد که این انجینیرها «ابررایانه‌های بیولوژیکی» هستند که توسط کاوننت‌ها به بردگی گرفته شده‌اند. اطلاعات این انجینیر که با داده‌ی  سوپراینتندنت ترکیب شده بود می‌توانست برای بشریت در جنگ مفید واقع شود. از این رو ماموریت دِر از دانلود کردن داده‌ی سوپرینتندنت به اسکورت کردن این انجینیر تغییر پیدا کرد. روکی، دِر، و انجینیر به باک پیوستند و مسیر خروج از شهر را جنگیدند و به سایر اعضای جوخه پیوستند. در زمان پرواز با فضاپیما، اعضای جوخه شاهد تخریب شدن نیو مومباسا توسط فضاپیماهای کاوننت و استخراج شدن یک بیگانه مصنوعی غول‌پیکر بودند.

در بخش پایانی و یک ماه پس از رویدادهای داستان بازی Halo 3: ODST جوخه همچنان مراقب انجینیر بود. گروهبان یکم اوری جانسون هر نوع اطلاعاتی که این انجینیر در مورد کاوننت‌ها داشت را خواستار شد، اطلاعاتی زمینه‌ساز رویدادهای Halo 3 بود. انجینیر که از کاوننت‌ها به همان اندازه‌ی انسان‌ها تنفر داشت به نشانه‌ی توافق سیگار جانسون را روشن کرد.

در صورتی که کمپین بازی در حالت دشواری لجندری به پایان برسد، صحنه‌ای نمایش داده می‌شود که در آن پیشگوی تروو (Truth) در حال نظارت بر استخراج یک سازه‌ی فوررانر (Forerunner) دفن شده در زیر هسته‌ی داده‌ی سوپراینتندنت است.

تصاویر

داستان کامل
داستان کامل
داستان کامل

منابع