ویکی هیلو

هیلو ۲

اشتراک‌گذاری

هیلو ۲

Halo 2

هیلو ۲ - هیلو

سبک

تیراندازی اول-شخص

پلتفرم‌ها

اکس باکس
اکس باکس وان
ویندوز

حالت‌های بازی

کمپین
چند-نفره
ویرایش نقشه (تنها در رایانه شخصی)

موتور

Halo 2 Engine

ناشر

مایکروسافت گیم استودیوز

توسعه‌دهنده

بانجی استودیوز
هایرد گان (ویندوز)

نویسنده

جوزف استاتن

آهنگسازان

مارتین اودونل
مایکل سالواتوری

درجه‌بندی سنی

بزرگسالان

هیلو ۲ (Halo 2)  یک بازی ویدیویی تیراندازی اول-شخص است که توسط بانجی استودیوز برای کنسول اکس باکس اورجینال توسعه داده شد و بعدا در دسترس کاربران اکس باکس ۳۶۰ نیز قرار گرفت. داستان بازی Halo 2 دنباله‌ای بر Halo: Combat Evolved است و این بازی دومین قسمت از سه‌گانه هیلو محسوب می‌شود.

این بازی در سال ۲۰۰۷ تحت عنوان Halo 2 Vista برای رایانه شخصی نیز پورت شد. کمپین این بازی به همراه ۶ مپ چند-نفره از بازی به عنوان بخشی از Halo 2: Anniversary ریمستر شد که این نسخه در قالب Halo: The Master Chief Collection نیز برای اکس باکس وان و رایانه شخصی عرضه شد.

داستان بازی Halo 2

پیش‌زمینه

داستان بازی Halo 2 در قرن ۲۶ام جریان دارد. انسان‌ها زیر سایه فرماندهی فضایی سازمان ملل (UNSC) فضاپیماهایی سریع‌تر از نور به نام اسلیپ‌اسپیس را توسعه دادند و سیارات بیشماری را مستعمره کرده‌اند. با این حال این سیارات تحت هجوم نژادی بیگانه به نام کاوننت‌ها قرار گرفته است. این نژاد که بشریت را خفتی برای خدایان خود می‌دانست شروع به محو کردن بشریت و تکنولوژی‌های آن‌ها کرد.

بعد از آنکه سیاره انسانی ریچ نابود شد، یک فضاپیما به نام The Pillar of Autumn با پیروی از پروتکل یک پرش را انجام داد تا کاوننت‌ها را از زمین دور نگه دارد. خدمه‌ی این فضاپیما یک رینگ‌ورلد تحت عنوان هیلو را کشف کردند. با وجود آنکه کاوننت‌ها باور داشتند که فعالسازی هیلو می‌تواند به یک رستگاری الهی منجر شود اما انسان‌ها پی بردند که این حلقه‌ها در واقع سلاح‌هایی هستند که برای نگهداری از یک انگل وحشناک به نام فلود ساخته شده‌اند.

یک ابرسرباز انسانی به نام مستر چیف با کمک هوش مصنوعی همراهش یعنی کورتانا، از طریق یک هوش مصنوعی ناظر بر هیلو به نام 343 Guilty Spark آگاه شد که فعالسازی هیلوها در قبال جلوگیری از گسترش انگل فلود، تمام گونه‌های حیات در کهکشان را نابود خواهد کرد. مستر چیف و کورتانا به جای فعالسازی حلقه اقدام به منفجر کردن موتورهای Pillar of Autumn کردند تا با نابود کردن این تاسیسات از فرار فلود جلوگیری کنند. این دو سپس به زمین بازگشتند تا حمله‌ی قریب‌القوع نیروهای کاوننت را هشدار دهند.

داستان کامل

داستان بازی Halo 2 در پایتخت سیار کاوننت‌ها یعنی شهر «های چریتی» (High Charity) و با محاکمه یک فرمانده نخبه‌ی کاووننت شروع شد. این نخبه به خاطر عدم موفقیت در جلوگیری از تخریب هیلو درجه‌اش سلب شد، و به عنوان یک مرتد معرفی شد و سپس توسط تارتاروس که رئیس بروت‌های کاوننت بود مورد شکنجه قرار گرفت. با این حال رهبران کاوننت یعنی پیشگویان ارشد حقیقت، حسرت، و رحمت از اعدام او گذشت کردند به این نخبه شانس دوباره دادند و به او درجه آربیتر (Arbiter) را دادند. این درجه تنها به نخبه‌ها و در زمان‌های بحرانی داده می‌شد. پس از آن این نخبه به عنوان یک آربیتر اقدام به سرکوب یک شورش کرد و 343 Guilty Spark را نیز بازیابی کرد.

روی زمین، دریاسالار ناوگان یعنی ترنس هود از مستر چیف و گروهبان اوری جانسون به خاطر اقداماتشان در رویدادهای اولین هیلو تقدیر کرد، و فرمانده میراندا کیس نیز مدالی را به نمایندگی از پدر درگذشته‌اش دریافت کرد.

یک ناوگان کاوننت در نزدیکی زمین حضور آشکار شد. به دنبال نبردی که پس از آن شکل گرفت، یک فضاپیما که حامل پیشگوی ریگرت (حسرت) بود از حصار تدافعی زمین گذشت و شهر آفریقایی نیو مومباسا را محاصره کرد. مستر چیف در دفاع از این شهر کمک‌رسانی کرد. ریگرت با تخریب شدن ناوگانش شتابزده یک پرش اسلیپ‌اسپیس را انجام داد، و به دنبال آن کیس، جانسون، کورتانا، و مستر چیف نیز با فضاپیمای In Amber Clad به تعقیب آن پرداختند. اعضای خدمه یک تاسیسات هیلوی دیگر را کشف کردند. کیس با شناسایی شرایط خطرناک، مستر چیف را برای کشتن ریگرت فرستاد، در حالی که خودش و جانسون به دنبال یافتن ایندکس، کلید فعالسازی هیلو رفتند.

های چریتی و ناوگان کاوننت در پاسخ به تماس پریشان ریگرت خود را به این هیلوی جدید که با نام تاسیسات ۰۵ شناخته می‌شد رساندند، با این حال چیف قبل از رسیدن آن‌ها اقدام به کشتن ریگرت کرد. کاوننت‌ها موقعیت چیف را بمباران کردند، و او به دریاچه‌ای سقوط کرد و توسط یک موجود شاخک‌دار مرموز به نام گریومایند (Gravemind) کشیده شد. مرگ ریگرت باعث شروع اختلافاتی میان نژادهای کاوننت شد و از این رو پیشگویان وظیفه‌ی معمول ارشدها در محافظت از آن‌ها را به بروت‌ها سپردند. در ادامه‌ی داستان Halo 2 آربیتر برای یافتن ایندکس به هیلو فرستاده شد و او پس از تسلیم کردن جانسون و کیس موفق به بازیابی آن شد. با این حال آربیتر با تارتاروس روبرو شد و این موضوع آشکار شد که پیشگویان دستور به نابودی نخبه‌ها داده‌اند و از این رو آربیتر از یک پرتگاه عمیق به پایین پرتاب شد.

آربیتر از این سقوط نجات پیدا کرد و در محفظه گریومایند با مستر چیف دیدار کرد. گریومایند برای آربیتر افشا کرد که مفهوم مورد باور کاوننت‌ها یعنی «سفر بزرگ» اشتباه است، و سپس این دو سرباز را به نقاط مختلفی فرستاد تا جلوی فعالسازی هیلو را بگیرند. مستر چیف به های چیریتی تلپورت شد، شهری که کاوننت‌ها در آن دچار یک جنگ داخلی شده بودند. فضاپیمای In Amber Clad که آلوده به فلود شده بود در این شهر سقوط کرد و کورتانا متوجه این موضوع شد که گریومایند از آن‌ها به منظور یک حواس‌پرتی استفاده کرده است. همان طور که انگل سراسر شهر را فرا می‌گرفت، پیشگوی مرسی (رحمت) نیز بلعیده شد. پیشگوی حقیقت تاتاروس را به همراه کیس، جانسون و Guilty Spark به هیلو فرستاد تا حلقه را فعال کند. مستر چیف روی یک فضاپیما که در حال ترک شهر بود به تعقیب پیشگوی حقیقت پرداخت. کورتانا در شهر باقی ماند تا در صورت موفقیت تارتاروس در فعالسازی حلقه، های چریتی و هیلو را نابود کند.

آربیتر روی سطح هیلو و در اتقال کنترل هیلو به جانسون پیوست تا در برابر تارتاروس ایستادگی کند. در حالی که آربیتر سعی داشت تارتاروس را متقاعد کند که پیشگویان به هر دوشان خیانت کرده‌اند، اما تارتاروس اقدام به فعالسازی حلقه کرد و به دنبال آن نبردی شکل گرفت. آربیتر و جانسون موفق به کشتن تارتاروس شدند در حالی که کیس اقدام به حذف ایندکس کرد؛ این غیرفعال کردن غیرمنتظره تاسیسات ۰۵ و تمام حلقه‌های دیگر هیلو را به حالت استندبای درآورد تا فعالسازی به شکل از راه دور و از مکانی که 343 Guilty Spark آن را «آرک» می‌نامید انجام شود. در همین حال فضاپیمای حقیقت به زمین رسید و مستر چیف به دریاسالار هود اطلاع داد که او «در حال پایان دادن به این مبارزه» است.

در پایان داستان بازی Halo 2 یک صحنه به نمایش درآمد که نشان می‌داد گریومایند کنترل های چریتی را به دست آورده است. کورتانا نیز قبول کرد تا به سوال‌های این فلود پاسخ دهد.

تصاویر

داستان کامل
داستان کامل

منبع