ویکی دایینگ لایت

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Dying Light 2 Stay Human

اشتراک‌گذاری

دایینگ لایت ۲: انسان بمان

Dying Light 2 Stay Human

Dying Light 2 Stay Human - دایینگ لایت

ناشر

تکلند

توسعه‌دهنده

تکلند

کارگردان

ادرین چیشوسکی
مارک آلبینت

نویسنده

پیوتر شمانک

آهنگساز

الیور درایویر

پلتفرم‌ها

مایکروسافت ویندوز
پلی‌استیشن 4
پلی‌استیشن 5
اکس‌باکس وان
اکس‌باکس سری اکس/اس
نینتندو سوییچ

تاریخ انتشار

۴ فوریه ۲۰۲۲

سبک

اکشن نقش‌آفرینی، ترس و بقا

حالت‌ها

تک-نفره، چند-نفره

Dying Light 2 Stay Human یک بازی نقش-آفرینی اکشن است که توسط تکلند توسعه یافته و منتشر شده است. این عنوان دنباله‌ای بر دایینگ لایت (۲۰۱۵) است و داستان بازی Dying Light 2 پیرامون شخصیت جدیدی به نام ایدن کالدول است که به دنبال خواهر گمشده‌اش می‌گردد.

این بازی در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۲ برای پلتفرم‌های مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، اکس‌باکس وان، اکس‌باکس سری اکس/اس منتشر شد.

داستان Dying Light 2

پیش‌زمینه

شیوع زامبی‌ها در حران (Harran) با مرگ همه شهروندان شهر پایان یافت و هیچ بازمانده‌ای از آن گزارش نشد. با این حال، تلاش امداد جهانی (GRE) قادر به تولید واکسنی برای «ویروس حران» (THV) شد و به تهدید همه‌گیری زامبی‌ها پایان داد. متاسفانه، با وجود وعده‌هایی مبنی بر توقف همه تحقیقات در مورد THV اما GRE به آزمایشات مخفیانه خود روی ویروس ادامه داد. در سال ۲۰۲۱، یک گونه جهش یافته از THV از آزمایشگاه GRE به بیرون درز کرد و یک همه‌گیری دیگر را ایجاد کرد که حتی سریعتر از قبلی گسترش یافت و در رویدادی به نام «سقوط» به سرعت سراسر جهان را فرا گرفت. واکسن و آنتی‌زین در برابر سویه جدید THV بی اثر بودند، اما اثرات آن با نور ماوراء بنفش قابل سرکوب شدن بود.

داستان بازی Dying Light 2 در سال ۲۰۳۶ و پانزده سال پس از سقوط تمدن جریان دارد. تمدن‌های بشری به تعداد انگشت شماری کاهش یافته است که در قالب زیستگاه‌های پراکنده به حیات خود ادامه می‌دهند. شهر اروپایی ویلدور که با دیوار حصارکشی شده بود، به آخرین شهر باقی‌مانده روی زمین تبدیل شده بود. ویلدور از ابتدا توسط GRE قرنطینه شده بود و به همین دلیل از بدترین بیماری همه‌گیر در امان مانده بود. با این حال کنترل این شهر بین چند جناح، از جمله صلح‌بان‌ها (Peacekeepers)، بازماندگان مستقل بازار، و مرتدان (Renegades) تقسیم شده بود.

شخصیت اصلی بازی، ایدن کالدول مسافری شجاع است که به سکونتگاه‌های انسانی سفر می‌کند. او تصمیم گرفت برای جستجوی خواهر گمشده‌اش، میا به ویلدور سفر کند.

داستان کامل

ایدن پس از پی بردن به حضور یک مطلع که از محل حضور دکتر والتز آگاهی داشت، راه خود را به شهر ویولدور باز کرد. دکتر والتز در زمان کودکی ایدن و خواهرش میا، آزمایشاتی را روی آن‌ها انجام داده بود و ایدن امیدوار بود که دکتر والز چیزی در مورد محل میا بداند. ایدن با فرد مطلع ملاقاتی داشت، اما در این میان گزیده و آلوده شد. مطلع یک کلید الکترونیکی متعلق به GRE را به ایدن داد و به او هشدار داد که اگر والتز دستش به آن برسد، ویولدور محکوم به فنا است. او همچنین به ایدن دستور داد تا کلید را به «چشم ماهی» ببرد و آن را به زنی به نام لاوان منتقل کند. پس از آن فرد مطلع توسط والتز دستگیر و اعدام شد، و ایدن نیز پا به فرار گذاشت.

ایدن به دلیل نداشتن بایو-مارکر (وسیله‌ای که پیشرفت عفونت فرد را ردیابی می‌کند)، نزدیک بود تا توسط شهروندان هراسناک اعدام شود اما توسط یکی از مردم محلی به نام هاکون نجات پیدا کرد. هاکون توضیح داد که تنش‌ها در ویلدور به دلیل قتل یک افسر صلح‌بان به نام لوکاس بالا گرفته و صلح‌بانان معتقدند که بازماندگان بازار مسئول این اتفاق هستند و خطر وقوع جنگ بین این دو جناح زیاد است. هاکون به ایدن کمک کرد تا یک بایو-مارکر را به دست آورد و سعی کرد تا او را به منطقه مرکزی ویلدور ببرد، جایی که چشم ماهی در آنجا قرار داشت. ایدن توسط صلح‌بانان دستگیر شد و یک افسر محلی به نام آیتور مایل بود تا در صورت یافتن قاتل لوکاس، به ایدن کمک کند تا وارد منطقه مرکزی شود. ایدن سپس به رهبران بازار یعنی کارل و سوفی نزدیک شد و به آن‌ها کمک کرد تا اعتمادشان را جلب کند. با این حال، سوفی از همکاری ایدن با آیتور باخبر شد و پیشنهاد متقابلی را به او ارائه داد مبنی بر این که اگر ایدن به تامین آب بازار کمک کند، او را به صورت قاچاقی به منطقه مرکزی منتقل کند. در این مقطع از داستان بازی Dying Light 2 بسته به انتخاب بازیکن ایدن می‌تواند طرف صلح‌بانان بماند یا با بازار همکاری کند، چرا که هر دو طرف وارد جنگ می‌شوند.

صرف نظر از این که ایدن طرف چه کسی باشد، او متوجه می‌شود که لوکاس به دستور والتز کشته شده است. در مقطعی والتز با ایدن روبرو شد و توانایی‌های فرا طبیعی خود را نشان داد و کلید GRE را از او ربود. ایدن، والتز را تا یک کارخانه خودروسازی متروکه تعقیب کرد. او در آنجا از کلید برای فعال کردن ماشینی استفاده کند و با مداخله لاوان، والتز به اندازه کافی ناتوان شد تا ایدن بتواند دوباره کلید را بازیابی کند و فرار کند. لاوان فاش کرد که او نیز یکی از سوژه‌های آزمایشی والتز بوده و به دنبال گرفتن انتقام از او است. ایدن و لاوان با کلید وارد منطقه مرکزی شدند و شاهد بودند که برق به طور ناگهانی به شهر بازگشت. ایدن سپس با فرمانده صلح‌بانان یعنی جک مت، و رهبر سابق گروه نایت‌رانر یعنی فرانک ملاقات کرد. آن‌ها هر دو به ایدن ماموریت دادند تا آنتن رادیویی بالای بلندترین آسمان‌خراش ویلدور را مجددا فعال کند تا آن‌ها بتوانند پیام‌هایی را به تمام ویلدور و سکونتگاه‌های فراتر از آن پخش کنند. در عوض این کار، آن‌ها به ایدن کمک کردند تا او یک پزشک بازمانده GRE را پیدا کند تا از این طریق بتواند به پایگاه داده GRE دسترسی پیدا کند.

پس از فعال‌سازی مجدد برج، ایدن شب را با لاوان گذراند و او اعتراف کرد که نفرت او از هاکون ناشی از خیانت او به نایت‌رانرها است که این موضوع منجر به نابودی کل گروه‌شان شده است. ایدن سپس به هویت دکتر GRE پی برد که دکتر ورونیکا رایان، ساکن بازار بود. ایدن به بازار بازگشت و ورونیکا را در حال فرار از دست مرتدان یافت. آن‌ها با هم به یک مرکز GRE به نام «رصدخانه» رفتند، جایی که پایگاه داده GRE در آنجا واقع شده بود. ایدن به پایگاه داده دسترسی پیدا کرد اما هیچ داده مفیدی برای یافتن میا پیدا نکرد و به طور ناخواسته پروتکل شکست-امن GRE را دوباره فعال‌سازی کرد که در واقع یک حمله موشکی برای نابودی ویلدور بود. والتز از راه رسید تا کلید را از او بگیرد و ایدن در حین مبارزه با او کنترل عفونت خود را از دست داد و ورونیکا را کشت. همان طور که موشک‌ها رصدخانه را نابود می‌کردند، والتز با کلید فرار کرد.

لاوان ایدن را از آوار بیرون کشید و به او هشدار داد که آزمایش‌های والتز روی او به این معنی است که او به ناگزیر تبدیل به زامبی خواهد شد. با این حال این نمی‌توانست مانع رفتن لاوان به دنبال رهبر مرتدان یعنی سرهنگ ویلیامز شود. ویلیامز مدعی شد که حملات موشکی ابتدایی را متوقف کرده است اما والتز آن را از سر گرفته است. ویلیامز که نمی‌خواست نابودی ویلدور را ببیند، به ایدن گفت که برای مقابله با والتز به سمت آزمایشگاه X13 برود و قبل از خودکشی، موشک‌ها را متوقف کند. ایدن و لاوان وارد مجتمع مورد نظر شدند و وقتی پی بردند که X13 قرار بود پناهگاهی برای بقای مقامات GRE باشد، با انبوهی از تجهیزات موجود در آنجا روبرو شدند و از این موضوع شوکه شدند. هاکون سعی کرد از آن‌ها در برابر جنگجویان محافظت کند و لاوان نیز او را نجات داد. همان طور که ایدن در X13 به جلو پیش می‌رفت متوجه شد که این همان تاسیساتی است که او و میا در آن آزمایش شده بودند.

ایدن در نهایت با والتز روبرو شد و این فرد فاش کرد که خاطرات ایدن نادرست است و میا در واقع دختر والتز است که او در ۱۵ سال گذشته سعی در درمانش داشته است. والتز از توقف پرتاب موشک‌ها خودداری کرد، زیرا این موضوع روند درمان میا را مختل می‌کرد و ایدن مجبور شد تا با او بجنگد. ایدن در نهایت موفق شد تا والتز را که تسلیم جراحاتش شده بود شکست بدهد. لاوان سپس به ایدن گفت که قصد دارد قبل از پرتاب موشک‌ها، به وسیله مواد منفجره آن‌ها را منفجر کند که این باعث نابودی X13 می‌شد. در پایان داستان Dying Light 2 ایدن باید تصمیم بگیرد که میا یا لاوان را نجات دهد.

 • اگر ایدن اقدام به نجات لاوان کند، بنابراین او لاوان را از X13 خارج می‌کند و در همین حین هاکون میا را از آنجا خارج می‌کند. با این حال، ایدن نمی‌تواند از پرتاب موشکی جلوگیری کند و ویولدور با اکثر مردمش از بین خواهند رفت. سپس ایدن شهر را به دلیل عفونتش ترک می‌کند و سفر خود را ادامه می‌دهد.
 • اگر ایدن اقدام به نجات میا بکند، او میا را از X13 خارج می‌کند، در حالی که هاکون قادر به نجات لاوان می‌شود. به این ترتیب X13 با انفجار نابود می‌شود و شهر در امان می‌ماند. میا مدت کوتاهی پس از آن به خاطر شرایط تضعیف شده‌اش می‌میرد و توسط ایدن دفن می‌شود. در همین حین کنترل شهر ویلدور به دست جناحی که بیشتر از ایدن حمایت کرده بود می‌افتد. در نهایت ایدن تصمیم می‌گیرد تا به دلیل عفونتی که دارد ویلدور را ترک کند و سفر خود را ادامه دهد. لاوان بسته به انتخاب بازیکن در طول بازی می‌تواند همراه او شهر را ترک کند.

شخصیت‌ها

 • ایدن کالدول: شخصیت اصلی داستان و یک مبتلای بازمانده که به دنبال یک درمان است. ماموریت شخصی او یافتن خواهرش است.
 • میا کالدول: خواهر گمشده ایدن که ایدن برای یافتنش به شهر ویلدور می‌رود.
 • لاوان: یک نایت‌رانر سابق و متحد ایدن که به دنبال گرفتن انتقامی است.
 • فرانک: مربی و دوست ایدن که در ابتدای بازی تیر می‌خورد.
 • خوان: دوست ایدن
 • هاکون: عضو سابق نایت‌رانرها که گروهی افسانه‌ای هستند که به مردم کمک می‌کنند.
 • کریس ویلیامز: رهبر سلطه‌جوی گروهی از زندانیان سابق که با نام مرتدان شناخته می‌شوند.
 • جک مت: رهبر جناح صلح‌بانان که باور دارد تنها او می‌تواند نظم را به شهر بازگرداند.
 • دکتر والتز: دکتری که در دوران کودکی ایدن و میا آزمایشاتی را روی آن‌ها انجام داده است.

گیم‌پلی

دایینگ لایت ۲ یک بازی ویدئویی جهان-باز ترسناک و نقش آفرینی اکشن با مضمون آخرالزمانی زامبی‌ها است. داستان آن ۲۲ سال پس از دایینگ لایت (نسخه اول) جریان دارد و شخصیت اصلی بازی فردی به نام ایدن کالدول (با صداپیشگی جونا اسکات) است که در پارکور مهارت دارد. بازیکنان می‌توانند اقداماتی مانند بالا رفتن از تاقچه‌ها، سر خوردن، پریدن از لبه‌ها و دویدن روی دیوار را انجام دهند تا به سرعت در شهر حرکت کنند. بیش از ۳۰۰۰ انیمیشن پارکور وجود دارد تا تجربه دویدن بهتری در بازی ارائه شود. ابزارهایی مانند قلاب و پاراگلایدر نیز به پیمایش در شهر کمک می‌کنند. ایدن همچنین می‌تواند از مردگان برای جلوگیری از سقوط خود استفاده کند. مبارزات بازی عمدتا مبارزه نزدیک با اسلحه سرد است. اسلحه‌ها طول عمر محدودی دارند و استفاده بیشتر از آن‌ها باعث از بین رفتن آن‌ه می‌شود. همچنین سلاح‌های دور-برد مانند کراسبو، شاتگان و نیزه نیز در بازی وجود دارد. اسلحه‌ها را می‌توان با طرح‌ها و اجزای مختلف ارتقا داد. ایدن در طول بازی به دلیل عفونت می‌تواند از برخی مهارت‌های فرا انسانی استفاده کند. زامبی‌های جدیدی نیز به بازی اضافه شده‌اند. همانند بازی اول زامبی‌ها هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید کند هستند اما در شب تهاجمی‌تر و خصمانه‌تر می‌شوند.

بازی در شهر ویلدور، شهری عظیم در اروپا جریان دارد که بازیکن می‌تواند آزادانه آن را کاوش کند. نقشه بازی چهار برابر بزرگتر از بازی اول است و به هفت منطقه مجزا تقسیم شده است که هر کدام مناظر و مکان‌های خاص خود را دارند. هنگام کاوش در شهر، بازیکنان می‌توانند ضایعات و منابع مختلف را برای ساخت اقلام و سلاح‌های جدید جمع‌آوری کنند. در بازی، بازیکن با جناح‌ها و مناطق مختلف آشنا می‌شود و می‌تواند تصمیمات مختلفی بگیرد که وضعیت دنیای بازی و نحوه نگاه شخصیت‌ها به ایدن را تغییر می‌دهد. عواقب این تصمیمات می‌تواند گسترده باشد، به طوری که بازیکن قادر است رفاه را برای یک جناح تامین کند و در عین حال یک منطقه دیگر را کاملا ویران کند. این بازی نیز همانند نسخه اول دارای بخش چند نفره است.

تصاویر

داستان کامل
داستان کامل
داستان کامل

منبع

صفحات دیگر