بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Dying Light

اشتراک‌گذاری

دایینگ لایت

Dying Light

Dying Light - دایینگ لایت

توسعه‌دهنده

تکلند

ناشر

وارنر برادرز انتراکتیو انترتیمنت

کارگردان

پاول مارخفکا
ادرین چیشوسکی

آهنگساز

پاول بلاشاک

موتور

کروم انجین ۶

پلتفرم‌‌ها

لینوکس
مایکروسافت ویندوز
پلی‌استیشن 4
اکس‌باکس وان
مک‌اواس
نینتندو سوییچ

تاریخ انتشار

۲۷ ژانویه ۲۰۱۵
۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ (نینتندو سوییچ)

سبک

ترس و بقا

حالت‌ها

تک-نفره، چند-نفره

دایینگ لایت (Dying Light) یک بازی ویدیویی در سبک ترس و بقا و محصول سال ۲۰۱۵ است که توسط تکلند توسعه یافته و توسط وارنر برادرز انتراکتیو انترتیمنت منتشر شده است. داستان بازی Dying Light پیرامون یک مامور مخفی به نام کایل کرین است که در یک منطقه قرنطینه از شهر حران نفوذ می‌کند که یک ویروس خطرناک در آن شیوع پیدا کرده است.

توسعه این بازی از اوایل سال ۲۰۱۲ و بعد از تمام شدن توسعه بازی Dead Island شروع شد. داستان بازی از رمان «دل تاریکی» از جوزف کنراد و «طاعون» از آلبر کامو الهام گرفته است. بازی در ژانویه سال ۲۰۱۵ برای رایانه شخصی، پلی‌استیشن 4 و اکس‌باکس وان منتشر شد. برنامه‌ای برای عرضه بازی روی کنسول‌های نسل ایکس‌باکس ۳۶۰ و پلی‌استیشن 3 نیز وجود داشت که به خاطر محدودیت سخت‌افزار آن‌ها لغو شد.

این بازی دارای یک بسته‌ی گسترش‌دهنده به نام Dying Light: The Following است که در فوریه سال ۲۰۱۶ عرضه شد. همچنین دنباله‌ای این عنوان با نام  Dying Light 2 Stay Human در فوریه سال ۲۰۲۲ منتشر شد.

داستان Dying Light

پیش‌زمینه

در شهر ساختگی حران در خاورمیانه، یک شیوع مرموز از یک ویروس، بیشتر جمعیت را تبدیل به موجودات زامبی-مانند و تهاجمی کرده است. وزارت دفاع حران مجبور شد تا بخش‌هایی از شهر را قرنطینه کند. سازمان تلاش امداد جهانی (GRE) سعی کرد برای کمک به بازماندگانی که هنوز در این شهر گرفتار بودند محموله‌های از آسمان بفرستد. بازیکن در نقش کایل کرین باید طی یک عملیات مخفی از سمت GRE به منطقه قرنطینه نفوذ کند و یک شخصیت سیاسی سرکش به نام ریس سلیمان را پیدا کند، کسی که حامل داده‌های حیاتی در مورد ویروس بود و احتمالا به کمک آن امکان درمان مهیا می‌شد. کرین در طول این ماموریت باید تصمیم بگیرد که روی اتمام ماموریت خود تمرکز کند و یا به بازماندگان کمک کند.

داستان کامل

کایل کرین، مامور مخفی GRE با چتری از آسمان وارد حران شد تا یک پرونده حساس را که توسط کادیر سلیمان به سرقت رفته رفته بود را بازیابی کند. سلیمان از این پرونده به منظور باج‌گیری استفاده می‌کرد. کرین توسط یک مبتلا شده گاز گرفته شد، هرچند که او توسط جید الدمیر نجات یافت و به یک پناهگاه بازماندگان به نام «برج» منتقل شد. کرین سپس با رحیم الدمیر، برادر کوچکتر جید آشنا شد، کسی که اصول اولیه پارکور را به او آموزش داد. کرین متوجه شد که این برج توسط باندی از راهزنان به رهبری یک جنگجو به نام رایس مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و محموله‌های فرود آمده GRE را جمع‌آوری می‌کند. این همچنین شامل آنتی‌زین می‌شد که دارویی برای کاهش پیشروی عفونت و سرکوب علائم آن بود. کرین به یک محموله حاوی آنتی‌زین که مورد نیازش بود دست پیدا کرد، اما GRE به او دستور داد تا این محموله را از بین ببرد و به جای آن دارو را از رایس خریداری کند تا هویت خود را تایید کند. کرین نیز با بی‌میلی این کار را انجام داد و به برج بازگشت که منابع آن غارت شده بود.

رهبر برج یعنی هریس برکن که از شرایط ناراحت بود به کرین ماموریت مذاکره با رایس را داد. پس از ملاقاتی با رایس، کرین قادر به تایید این موضوع شد او خود سلیمان است. کرین یک سری ماموریت غیر اخلاقی را برای رایس انجام داد با این فرض کرد دو جعبه آنتی‌زین را به عنوان پاداش دریافت کند، اما رایس در عوض تنها پنج ویال را به او تحمیل کرد. زمانی که ارسال‌ محموله‌ها و کمک‌رسانی به برج متوقف شد، کرین با GRE ارتباط برقرار کرد تا جویای داستان شود. پس از ناامیدی برای دستیابی به آنتی‌زین، کرین و جید به تاسیسات ذخیره‌ی رایس حمله کردند اما آن‌ها در عوض در آنجا مخزنی از مواد منفجره پلاستیکی را پیدا کردند. با وجود مخالفت کرین، رحیم سعی کرد از این مواد منفجره برای بمباران یک لانه‌ی والتل استفاده کند. رحیم زخمی شد و کرین خودش طرح او را اجرا کرد و تمام مبتلا شده‌های لانه را نابود کرد. با این حال، در بازگشت او متوجه شد که رحیم واقعا گزیده شده و تبدیل به زامبی شده است. از این رو کرین مجبور شد تا او را بکشد.

در بخش دیگری از داستان Dying Light، یک دانشمند به نام دکتر عمران زر که در برج مشغول توسعه‌ی درمانی برای ویروس بود، توسط رایس ربوده شد. کرین تلاش کرد تا این دکتر را نجات دهد اما خودش هم اسیر شد. رایس افشا کرد که پرونده‌ی سرقت شده حاوی اطلاعاتی است که اثبات می‌کند GRE قصد داشته ویروس را به عنوان یک سلاح توسعه دهد. در طول فرآیند فرار، کرین دست رایس را قطع کرد. دکتر زر نیز کشته شد اما قبل از آن به کرین گفت که تحقیقات خود را به جید سپرده تا آن را به دست دانشمندی به نام دکتر الن کمدن برساند. همان طور که کرین در حال جستجوی جید بود، او پی برد که وزارت دفاع در حال برنامه‌ریزی برای بمباران حران است تا شیوع ویروس را ریشه‌کن کند، با این ادعا که دیگر هیچ بازمانده‌ای در آنجا وجود ندارد. کرین با همکاری با یک گروه بازمانده به نام امبرز در «شهر قدیمی» تلاش کرد تا به کمک بمب‌هایی یک علامت را به دنیای خارج بفرستد و به آن‌ها هشدار دهد، اما یک جت با شلیک موشکی طرح آن‌ها را خراب کرد. سپس کرین با فعال‌سازی دوباره یک برج رادیویی به دنیای خارج از حران حضور بازماندگان را هشدار داد و قادر شد تا طرح وزارت دفاع را خنثی کند. سازمان GRE در تلاشی ناامیدانه برای فرار از رسوایی با کرین تماس گرفت تا تحقیقات دکتر زر را از او دریافت کند و اقدامات سازمان را لاپوشانی کند. آن‌ها در قبال گرفتن تحقیقات به کرین اعلام کردند که او را به سلامت از حرات تخلیه کنند.

مدتی بعد جید توسط رایس دستگیر شد و تحقیقات دکتر زر ربوده شد. کرین در جستجوی جید در یک موزه بود که علائم ویروس در او وخیم‌تر شد. او پس از رسیدن به جید متوجه شد که جید نیز گزیده شده است و به زودی به یک زامبی تبدیل خواهد شد. رایس که از دور شاهد آن‌ها بود، یک دوز از آنتی‌زین را به کرین ارائه کرد تا خودش یا جید را نجات دهد. جید خودش را قربانی کرد و در دقیقه آخر دوز را به کرین تزریق کرد و از او در برابر افراد رایس محافظت کرد. جید سپس تسلیم عفونت و تبدیل به زامبی شد که کرین را مجبور به کشتن او کرد. کرین پس از کشتن فرمانده اصلی رایس، نمونه‌های بافتی را به دکتر کمدن رساند. این دکتر معتقد بود که به توسعه‌ی یک روش درمانی نزدیک است اما نیاز به بقیه داده‌های دکتر زر دارد.

کرین متوجه شد که رایس در قبال استخراج شدن از حران تحقیقات دکتر زر را به GRE تحویل داده است. به این ترتیب کرین به مقر اصلی رایس حمله کرد و در بالای یک آسمان‌خراش با او مبارزه کرد، در حالی که هلیکوپتر GRE نیز در آنجا حاضر شده بود. کرین سرانجام رایس را از بالای ساختمان به پایین پرتاب کرد و داده‌های تحقیقاتی را بازیابی کرد. در پایان داستان Dying Light کرین داده‌ها را به دکتر کمدن ارائه کرد و تصمیم گرفت تا در حران باقی بماند و به بازماندگان کمک کند.

شخصیت‌ها

 • کایل کرین: شخصیت اصلی داستان و یک مامور مخفی که برای نفوذ به شهر قرنطینه شده حران فرساتاده شد.
 • کادیر رایس سلیمان: یک شخصیت سیاسی در حران که وقتی سازمان GRE قادر به نجات برادرش نشد تبدیل به فردی سرکش و آنتاگونیست داستان شد. او رهبر یک جناح از راهزنان است.
 • هریس برکن: رهبر جناحی از دونده‌های پارکور که ساکن برج هستند.
 • جید الدمیر: یک دونده و ساکن شهر حران که کرین را در ابتدای حضورش در شهر از مرگ نجات می‌دهد.
 • رحیم الدمیر: یک دونده و برادر جوان‌تر جید.

انواع دشمنان

 • بیترها (Biters)
 • وایرل‌ها (Virals)
 • گون (Goon)
 • تود (Toad)
 • دیمولیشر (Demolisher )
 • بمبر (Bomber)
 • اسکریمر (Screamer)
 • والتل (Volatile)
 • نایت هانتر (Night Hunter)

منبع

صفحات دیگر