بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Cyberpunk 2077

اشتراک‌گذاری

سایبرپانک ۲۰۷۷

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 - سایبرپانک

توسعه‌دهنده

سی‌دی پروجکت رد

ناشر

سی‌دی پروجکت

پلتفرم‌ها

مایکروسافت ویندوز
پلی‌استیشن 4
ایکس‌باکس وان
گوگل استدیا
پلی‌استیشن 5
ایکس‌باکس X/S

تاریخ انتشار

۱۰ دسامبر ۲۰۲۰ (۲۰ آذر ۱۳۹۹)

سبک

نقش‌آفرینی

موتور

REDengine 4

درجه‌بندی سنی

بزرگسالان

Cyberpunk 2077 یک بازی ویدیویی جهان باز در سبک اکشن-ماجرایی نقش آفرینی است. داستان بازی Cyberpunk 2077 در آینده و در شهری پر از جنایت به نام نایت سیتی جریان دارد که شرکت‌های بزرگ، فراتر از قانون آن را کنترل می‌کنند.

این بازی توسط سی‌دی پروجکت رد توسعه داده شده و در تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۲۰ (۲۰ آذر ۱۳۹۹) منتشر شده است. ساخت این بازی اولین بار در کنفرانس تابستانی سی‌دی پروجکت رد در سال ۲۰۱۲، و به عنوان اقتباسی از بازی نقش آفرینی رومیزی Cyberpunk 2020 تائید شد.

یک بسته گسترش‌دهنده با نام فانتوم لیبرتی برای این بازی در سال ۲۰۲۳ منتشر شده است. همچنین دنباله‌ای از این بازی با اسم مرز اوریون در دست توسعه است.

داستان بازی Cyberpunk 2077

پیش‌زمینه

Cyberpunk 2077 ادامه دهنده رویدادهای Cyberpunk 2020 است و مسیری جداگانه را به Cyberpunk V3.0 دنبال می‌کند. این بازی در کلان شهری ساختگی به نام نایت سیتی جریان دارد. نایت سیتی در جنوب سن فرانسیسکو در حوالی شهر مورو بی کالیفرنیا واقع شده است. گفته شده است در زمان Cyberpunk 2020 ساکنین این شهر بیش از پنج میلیون نفر بوده‌اند. با این حال این رقم احتمالا در 2077 بیشتر شده باشد.

به دنبال فروپاشی اقتصادی که در اوایل قرن ۲۱ اتفاق افتاد، ایالات متحده مجبور شد برای ادامه حیات خود به شرکت‌های بزرگ اعتماد کند. این شرکت‌ها در حوزه‌های مختلفی مانند سلاح‌ها، ربات‌ها، سایبرنتیک، داروسازی، ارتباطات و بایوتکنولوژی فعالیت داشتند.

داستان بازی Cyberpunk 2077 پیرامون فردی به نام وی (V)، است که مزدوری در نایت سیتی است. بازیکن قادر است این شخصیت را سفارشی‌سازی کند که این موضوع شامل جنسیت، شکل بصری و همچنین یک پیش‌زمینه تاریخی است که همه این‌ها ممکن است بر روند بازی تاثیرگذار باشد.

جهان بازی از آثار نویسندگانی مانند ویلیام گیبسون (نویسنده Neuromancer) و فیلیپ دیک، نویسنده‌ی رمان «آیا اندرویدها خواب گوسفندهای برقی می بینند؟» الهام گرفته است. همچنین فیلم بلید رانر تاثیر زیادی روی سازنده بازی اصلی رومیزی سایبرپانک یعنی مایک پوندسمیت داشته است.

خلاصه داستان

شروع داستان بازی Cyberpunk 2077 با انتخاب یکی از سه مسیر (Lifepath) برای شخصیت اصلی بازی یعنی وی (V) همراه است: عشایری (Nomad)، بچه خیابانی (Streetkid)، یا شرکتی (Corpo). وی به عنوان یک عشایری قبیله خود را ترک کرده و برای اولین بار به شهری بزرگ قدم می‌گذارد. در مسیر استریت‌کید، وی پس از چند سال زندگی در جایی دیگر به نایت سیتی نقل مکان می‌کند. و در مسیر کورپو، وی در نتیجه‌ی یک بازی قدرت که توسط ناظر شرکت آراساکا صورت گرفته بود، ناگهان از کار خود در این شرکت اخراج می‌شود. در دو مسیر زندگی اول، وی با یک اوباش محلی به نام جکی ولز دوست می‌شود، در حالی که در مسیر سوم، ولز یکی از دوستان قدیمی او است. شروع هر سه مسیر زندگی مجموعه‌ای از ماجراهای مختلف وی و ولز با یک نت‌رانر به نام تی-باگ است.

در سال ۲۰۷۷، یک فیکسر محلی به نام دکستر دی‌شاون اقدام به استخدام وی و ولز کرد تا یک بایوچیپ مرموز تحت عنوان رلیک (Relic) را از شرکت آراساکا بدزدند. پس از به دست آوردن رلیک، آن‌ها در حین این عملیات به طور سهوی شاهد کشته شدن رهبر این شرکت بزرگ یعنی سابورو آراساکا به دست پسر خیانتکارش یعنی یورینوبو شدند، و از این رو نقشه به بیراهه رفت. یورینوبو با ادعای مسموم شدن پدرش، این قتل را پوشاند و نیروهای امنیتی را خبر کرد. تی-باگ توسط نت‌رانرهای آراساکا کشته شد. هنگامی که وی و ولز اقدام به فرار کردند، یک آتش سوزی شکل گرفت. ولز به شدت زخمی شد و نگهدارنده رلیک آسیب جدی دید. وی مجبور شد تا با قرار دادن بایوچیپ در سایبرافزار سر خود، رلیک را حفظ کند.

دی‌شاون که از ورود پلیس به ماجرا عصبانی بود، برای پاک کردن ردپای خود به سر وی شلیک کرد و او را در یک محل دفن زباله رها کرد تا بمیرد. وی پس از به هوش آمدن، توسط شبح دیجیتالی ستاره برجسته راک یعنی جانی سیلورهند شکار شد، کسی که گمان می‌رفت در سال ۲۰۲۳ طی حمله هسته‌ای به برج آراساکا کشته شده است. وی از از طریق یک ریپرداک به نام ویکتور وکتور پی برد که گلوله دی‌شاون باعث فعال شدن نانوتک رستاخیز مرتبط به بایوچیپ شده است، اما همچنین فرایندی برگشت ناپذیر شروع شده بود که طی آن خاطرات و شخصیت سیلورهند در او بازنویسی می‌شد. این بیوچیپ قابل خارج کردن نبود، و وی فقط چند هفته دیگر می‌توانست زنده بماند. بنابراین وی باید راهی برای حذف سیلورهند و زنده ماندن پیدا می‌کرد.

وی با یادآوری خاطرات سیلورهند پی برد که در سال ۲۰۲۳، آلت کانیگهم، یک نت‌رانر درخشان و معشوقه‌ی سیلورهند، اقدام به ساخت یک هوش مصنوعی به نام سول‌کیلر (Soulkiller) کرده است که قادر بود ذهن نت‌رانرها را از طریق یک واسط مغز-رایانه کپی کند. با این حال، این فرآیند مغز اهداف را از بین می‌برد. آراساکا کانینگهم را ربود و او را مجبور کرد تا نسخه‌ای از سول‌کیلر را برای آن‌ها بسازد که ذهن‌ها را در یک قلعه دیجیتالی به نام میکوشی ذخیره کند. سیلورهند برای نجات کانینگهم اقدام کرد اما قبل از این که آراساکا از سول‌کیلر استفاده کند موفق به یافتن او نشد. سیلورهند با تلاش برای انجام یک حمله هسته‌ای به دنبال انتقام گیری بود، اما آراساکا او را اسیر کرد و از سول‌کیلر بر روی او استفاده کرد.

آراساکا تا سال ۲۰۷۷ مهارت کافی در استفاده از فناوری سول‌کیلر پیدا کرده بود و از این رو تبلیغات عمومی یک برنامه تحت عنوان «روح خود را امن کنید» را شروع کرد. رلیک در واقع از تحقیقات مخفی آراساکا به وجود آمده بود و هدفش تکمیل یک حلقه بود: نوشتن یک نسخه دیجیتالی از ذهن در مغز انسان زنده. در این مقطع از داستان بازی Cyberpunk 2077، وی باید تصمیم بگیرد که حمله‌ای را به برج آراساکا انجام دهد تا به میکوشی دسترسی فیزیکی پیدا کند و با استفاده از سول‌کیلر سیلورهند را از بدن خود خارج کند.

بسته به اقدامات بازیکنان و ماموریت‌های جانبی انجام شده در طول بازی، وی می‌تواند از بین گزینه‌های مختلف نحوه حمله را انتخاب کند. وی همچنین می‌تواند اصلا حمله نکند و در عوض خودکشی کند (که بازی بلافاصله پایان می‌یابد). او قادر است به سیلورهند اجازه دهد که بدن آن‌ها را در اختیار بگیرد و با گروه سابق خود حمله‌ای را انجام دهد، یا حمله‌ای را با شبکه‌ای از متحدان خود که در طول بازی به دست آورده ترتیب دهد، و یا حمله‌ای انفرادی را (با کمک سیلورهند) انجام دهد. در تمام پایان‌بندی‌ها به جز خودکشی وی، مشخص می‌شود که حتی پس از استفاده از سول‌کیلر و خواندن ذهن‌های به هم پیوسته‌ی سیلورهند و وی در میکوشی، آسیب وارد شده به بدن وی غیرقابل برگشت است.

بسته به انتخاب بازیکن، وی یا در بدنش با امیدی نامشخص باقی می‌ماند، و یا اجازه می‌دهد تا سیلورهند بدنش را تصاحب کند که در این صورت سیلورهند به طور دائمی کنترل بدن وی را به دست می‌گیرد، و او پس از ادای احترام به دوستان خود، نایت سیتی را ترک می‌کند تا یک زندگی جدید را شروع کند.

گیم‌پلی

Cyberpunk 2077 یک بازی نقش‌آرینی جهان باز و غیرخطی است که در آن بازیکنان می‌توانند شخصیت خود را متناسب با سبک بازی خود تنظیم کنند. در سراسر بازی و در طول ماموریت‌های مختلف بازیکن باید به اکتشاف، تصمیم گرفتن و فعالیت‌هایی از جمله هک کردن بپردازد و در تقابل با دشمنان نیز از تفنگ‌ها بهره ببرد.

یکی از موارد مرتبط به گیم‌پلی وجود شخصیت‌های غیر انگلیسی-زبان است که در سراسر نایت سیتی ممکن است دیده شوند. بازیکن ممکن است برای درک آن‌ها ملزم به خرید ایمپلنت مترجم شود.

جهان بازی آب و هوای پویا و یک چرخه شبانه روز دارد.

این بازی در درجه اول از دیدگاه اول شخص انجام می‌شود اما بازیکنان ممکن است هنگام رانندگی با وسایل نقلیه مانند اتومبیل و موتور دیدگاه سوم-شخص را انتخاب کنند.

خصوصیات

شخصیت‌های بازیکن دارای خصوصیاتی هستند که می‌توان آن‌ها را از طریق لول گرفتن و نصب سایبرافزارها بهبود داد. مهارت‌ها و پرک‌ها (Perks) نیز قابل انتخاب هستند: مهارت‌ها مربوط به انجام کارهایی مانند هک کردن، ساخت و ساز، استفاده از سلاح‌های خاص و غیره هستند، در حالی که پرک‌ها قابلیت‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را به کسب تجربه (XP) و نوع دیگری از تجربه به نام Street Cred باز کرد. پنج خصوصیت اصلی وجود دارد که شامل بدن، اثربخشی (Cool)، هوش، واکنش‌ها، و توانایی فنی هستند.

در زمان ساخت شخصیت، بازیکن می‌تواند یک جنسیت را انتخاب کند و شخصیت خود را سفارشی‌سازی کند. این سفارشی‌سازی گسترده است و می‌تواند شامل اندازه اندام بدن، انتخاب بین صدای زن و مرد و تنظیم آن، ظاهر و رنگ صورت، مو، زخم، استایل، لباس، آرایش، پیرسینگ و تتو باشد.

همچنین سه پیش‌زمینه داستانی تحت عناوین Nomad ،Streetkid و Corporate وجود دارد که بازیکن باید یکی را انتخاب کند. این پیش‌زمینه بر رویدادهای بازی تاثیرگذار است اما بازیکن را به محدود نمی‌کند و برای نمونه بازیکن قادر است به گروه پیش‌زمینه انتخابی خود خیانت کند و به مسیر دیگری را در پیش بگیرد.

دیالوگ‌ها

در میان دیالوگ‌ها گزینه‌های با رنگ‌های مختلف وجود دارد که هر کدام نشان‌دهنده چیزی است. گزینه‌های طلایی نشان دهنده موارد مهمی هستند که مکالمه را پیشرفت می‌دهد. گزینه‌های آبی رنگ مرتبط به مواردی هستند که ممکن است اطلاعات ارزشمندی را در اختیار بازیکن بگذارد یا منجر به تعاملات جالبی شود. برخی از آن‌ها به مسیر زندگی (Lifepath) انتخابی بازیکن گره خورده‌اند. برخی از گزینه‌های گفتگو خاکستری رنگ هستند که به این معنی است که شما خصوصیات لازم برای انتخاب آن را ندارید.

اسکن کردن

اسکن سریع یا ورود به حالت اسکن، باعث هایلایت شدن اشیا پیرامون می‌شود که می‌تواند اطلاعات مفیدی را اختیار بازیکن قرار دهد.

  • دشمنان: قرمز
  • اشیای قابل تعامل: آبی
  • اشیای مرتبط به ماموریت: طلایی
  • اشیای قابل هک: سبز
  • لوت کردن: آیکون

سفر و وسایل نقلیه

فعل و انفعالات عبارتند از: ورود به خودرو، خروج از خودرو، شتاب، ترمز، فرمان، ترمز دستی، چراغ‌های جلو، بوق و تغییر دوربین. امکان فراخوانی وسیله نقلیه فعال نیز بوجود دارد و وسیله نقلیه به طور اتوماتیک در نزدیک‌ترین محل قابل دسترس پارک می‌شود.

با گشت و گذار در نایت سیتی، شما می‌تواند سفر سریع یا Fast Travel Dataterms را باز کنید. شما با تعامل با نزدیک‌ترین دیتاترم قادر به انتخاب نقاط قابل دسترس نقشه برای سفر سریع هستید.

تصاویر

داستان بازی Cyberpunk 2077
داستان بازی Cyberpunk 2077
داستان بازی Cyberpunk 2077

منابع

صفحات دیگر