بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Phantom Liberty

اشتراک‌گذاری

فانتوم لیبرتی

Phantom Liberty

Phantom Liberty - سایبرپانک

توسعه‌دهنده

سی‌دی پراجکت رد

ناشر

سی‌دی پراجکت

پلتفرم‌ها

رایانه‌های شخصی
پلی‌استیشن 5
ایکس‌باکس سری اس/ایکس

تاریخ انتشار

۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳

سبک

اکشن نقش-آفرینی سایبرپانک

موتور

REDengine 4

Phantom Liberty یک گسترش‌دهنده برای بازی Cyberpunk 2077 است که در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ برای رایانه‌های شخصی، پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری اس/ایکس منتشر شد و در عرض یک هفته پس از انتشار خود، ۳ میلیون نسخه فروش داشت.

داستان Phantom Liberty

پس از انعقاد قراداد تجاری وودوو بویز در پسیفیکا، دستیار رئیس جمهور روزالیند مایرز یعنی سانگ‌برد تماسی با V گرفت. او توضیح داد که هواپیمای فضایی آن‌ها یعنی اسپیس فورس وان بر فراز نایت سیتی هک شده است و در حال سقوط در منطقه بی‌قانون داگ‌تاون است. سانگ‌برد از V درخواست کرد تا مایرز را نجات دهد و در ازای آن، آن‌ها در جلوگیری از تخریب مغز V توسط رلیک کمک کنند. سانگ‌برد همچنین به V در مورد کرت هانسن، فرمانده جنگ حاکم بر داگ‌تاون هشدار داد، کسی که احتمالا سعی داشت از این فرصت برای ربودن مایرز استفاده کند. V موفق شد تا مایرز را از محل سقوط بیرون بکشد و او را تا یک مکان امن اسکورت کند، اما در راه ارتباط آن‌ها با سانگ‌برد قطع شد. در پناهگاه، جانی به V هشدار داد که سانگبرد و مایرز ممکن است رازهایی را از آن‌ها پنهان کرده باشند.

صبح روز بعد، سانگبرد هنوز در دسترس نبود. مایرز با پریشانی از V خواست تا با سلیمان رید، یک مامور خفته‌ی NUSA مستقر در داگ‌تاون تماس بگیرد. رید  با کمک‌رسانی موافقت کرد، اما V متوجه شد که رید پس از اینکه از یک سوء قصد توسط آراساکا جان سالم به در برده بود، توسط NUSA در نایت سیتی رها شده است. آن‌ها از یک مامور همکار به نام الکس و یک نت‌رانر زیرزمینی به نام اسلایدر کمک گرفتند تا سانگبرد را ردیابی کنند. V پس از پی بردن به نفوذ سانگبرد به بلک‌وال برای ارتباط گرفتن با V شوکه شد. بلک‌وال دیواری آتشی بود که از جهان در برابر هوش‌های مصنوعی سرکش ساکن نت قدیمی محافظت می‌کرد. اسلایدر نیز زمانی که اتصالش قطع شد کشته شد.

V دوباره با رید در خانه امن خود رفت، جایی که او فاش کرد که NUSA به سانگبرد دستور داده است که او را به آراساکا بفروشد. او همچنین فاش کرد که سانگبرد به دستور مایرز در حال بررسی بلک‌وال بوده است، چیزی که در قوانین بین‌المللی ممنوع بوده است. صرف نظر از این شرایط، رید تصمیم گرفت تا سانگبرد را نجات دهد. بنابراین او و V به مقر هانسن نفوذ کردند. آن‌ها با سانگبرد روبرو شدند که توضیح داد ذهنش توسط بلک‌وال تخریب شده است، اما هانسن دارای دستگاهی به نام نورال ماتریکس بود است که می‌توانست شرایط او و V را درمان کند. سانگبرد نقشه‌ای را برای سرقت ماتریکس از هانسن طراحی کرد، در حالی که رید و وی پی بردند که در واقع سقوط هواپیما توسط خود سانگبرد تنظیم شده بود تا تا او بتواند به هانسن برسد و ماتریکس را برای نجات خودش بدست آورد. در این مقطع وی باید تصمیمی می‌گرفت: اینکه اجازه دهد سانگبرد هدف خود را کامل کند، یا اینکه با استفاده از یک یخ‌شکن که توسط رید به او داده شده به او خیانت کند.

اگر V به سانگبرد خیانت کند، ماتریکس توسط سانگبرد ایمن خواهد کرد اما سانگبرد پس از تشخیص خیانت V، تسلیم یک روان‌پریشی سایبری می‌شود. سپس سانگبرد به هانسن هشدار می‌دهد که در نتیجه‌ی آن الکس کشته می‌شود. V هانسن را در تعقیب سانگبرد می‌کشد، اما نمی‌تواند مانع فرار او به ساینوشر (Cynosure)، یک مرکز قدیمی متعلق به میلیتک شود. در این مقطع سانگبرد تسلیم اثرات بلک‌وال شده است. بسته به انتخاب‌های V، او یا سانگبرد از روی ترحم می‌کشد تا در بازداشت NUSA قرار نگیرد، یا او را به رید تحویل می‌دهد تا رید به او کمک کند.

اگر V با سانگبرد همراه شود، الکس هانسن را خواهد کشت و V و سانگبرد از این منطقه فرار خواهند کرد. سانگبرد سپس با کمک V سعی می‌کند از فرودگاه فضایی نایت سیتی به ماه فرار کند. در این مسیر، سانگبرد به V اعتراف می‌کند که ماتریس پس از یک بار استفاده شدن از هم می‌پاشد، بنابراین فقط یکی از آن‌ها می‌تواند نجات پیدا کند. V باید تصمیم بگیرد که: یا سانگبرد را در فرودگاه فضایی به رید تسلیم کند یا به پرتاب سانگبرد به ماه کمک کند، که دومی منجر به شکل‌گیری یک بن‌بست و در نتیجه کشته شدن رید می‌شود.

اگر رید و سانگبرد هر دو زنده بمانند، یک پایان جدید برای بازی باز می‌شود. مایرز به V برای تکمیل ماموریت خود تبریک می‌گوید و رید به آن‌ها اطلاع می‌دهد که می‌توان از ماتریکس برای درمان V استفاده کرد. اگر V قبول کند، جراحان NUSA از ماتریکس برای برداشتن موفقیت آمیز رلیک از مغز V استفاده می‌کنند، اما این جراحی جانی را به طور کامل حذف می‌کند و V به یک کمای دو-ساله می‌برد، به طوری که آسیبی جبران‌ناپذیر به مغز او وارد می‌شود و دیگر قادر به استفاده از ایمپلنت‌های جنگی نخواهد بود. V پس از آن دیگر قادر به بازگشت به زندگی قبلی خود به عنوان یک مزدور نیست و می‌پذیرد که از این پس باید به عنوان یک شهروند عادی زندگی کند.

انتشار

در ۶ سپتامبر ۲۰۲۲، سی‌دی پراجکت رد تأیید کرد که یک گسترش‌دهنده با عنوان Cyberpunk 2077: Phantom Liberty برای رایانه‌های شخصی، ایکس‌باکس سری اس/ایکس و پلی‌استیشن 5 در سال ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد. این تنها محتوای گسترش‌دهنده بود که از قبل برای بازی برنامه‌ریزی شده بود. در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲ تایید شد که فانتوم لیبرتی یک بسته الحاقی پولی خواهد بود و یک تریلر از آن در جریان مراسم The Game Awards ۲۰۲۲ پخش شد.

در ۵ دسامبر ۲۰۲۲، سی‌دی پراجکت رد تایید کرد که نسخه «بازی سال» Cyberpunk 2077 پس از Phantom Liberty منتشر خواهد شد و هر دو برای عرضه در سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده‌اند.

در اکتبر ۲۰۲۳، این استودیو فاش کرد که از زمان عرضه بیش از ۱۲۰ میلیون دلار برای Cyberpunk 2077 هزینه شده شده که شامل به‌روزرسانی‌ها، رفع اشکال‌ها و توسعه/بازاریابی Phantom Liberty (با هزینه حدود ۸۴ میلیون دلار) بوده است. طبق گزارش کوتاکو، برای ساخت بازی پایه ۱۷۴ میلیون دلار و برای عرضه آن ۱۴۲ میلیون دلار هزینه شده است. هزینه کل بازی اکنون بیش از ۴۳۶ میلیون دلار گزارش شده است که آن را به دومین بازی ویدیویی پرهزینه (پس از Star Citizen) تبدیل کرده است.

پذیرش

بر اساس وبسایت متاکریتیک، مجموع نقد و بررسی‌های Phantom Liberty به طور عمومی مطلوب بوده است.

صفحات دیگر