ویکی سایبرپانک

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

دیتاکرش

اشتراک‌گذاری

دیتاکرش (DataKrash) رویدادی است که در طی آن نت اصلی توسط ویروس‌های ریچ بارتماس یعنی R.A.B.I.D.S نابود شد. این رویداد در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۲۰ یا در سال ۲۰۲۲ رخ داده است.

پیش‌زمینه

ریچ بارتماس که باهوش‌ترین هکر در شبکه در نظر گرفته می‌شد، یک نت‌رانر سرکش بود که به روش خود به آزار و اذیت و تضعیف شرکت‌هایی می‌پرداخت که از نظرش ستمگران بشریت بودند. در نتیجه، او بیشتر عمر خود را در حال فرار بود و شرکت‌ها جوایزی را برای شکار او تعیین کردند. بارتماس ویروسی به نام R.A.B.I.D.S را ایجاد کرد. این اقدامی بزرگ در مخالفت با کنترل شرکت‌ها بود که در صورت مرگ او فعال می‌شد. این ویروس به تمام استحکامات داده‌های شرکتی نفوذ می‌کرد و داده‌های آن را بر روی شبکه در دسترس همه قرار می‌داد.

هنگامی که ویروس منتشر شد، ۷۸.۲٪ از شبکه در عرض چند ماه آلوده شد. ترافیک خالص متوقف شد، شرکت‌ها میلیاردها دلار را از دست دادند زیرا بازار سهام بی‌ثبات شد و حجم عظیمی از داده‌ها خراب شده بودند. هوش‌های مصنوعی درجه-نظامی از بند آزاد شده بودند و به موجودیت‌های بسیار خطرناک جهش یافته بودند. نت‌واچ که قادر به معکوس کردن آسیب یا خنثی کردن AIها نبود، تصمیم گرفت بلک‌وال را ایجاد کند، یک هوش مصنوعی قدرتمند که تنها وظیفه‌اش مسدود کردن بخش‌هایی از شبکه بود که توسط هوش‌های مصنوعی سرکش با ICE اشغال شده بود. شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه نت‌واچ تنها قادر به ساخت بلک‌وال  با کمک هوش‌های مصنوعی سرکش است.

پس از تکمیل بلک‌وال چند سال پس از این کرش، شبکه با چشم‌اندازی متفاوت از قبل تثبیت شد. حالا به جای شبکه‌ای گسترده از سیستم‌های به هم پیوسته، یک شبکه از هم پاشیده وجود داشت و شرکت‌ها و گروه‌های دیگر تعداد زیادی شبکه خصوصی را راه‌اندازی کرده بودند. نت‌واچ بر بخش‌هایی از شبکه که در دسترس عموم بود، نظارت داشت و تمام فعالیت‌های کاربران را بدون حفظ حریم خصوصی زیر نظر داشت و مجازات‌های سختی برای خاطیان در نظر گرفته شده بود.

صفحات دیگر