بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Control

اشتراک‌گذاری

کنترل

Control

Control - Control

توسعه دهنده

Remedy Entertainment

ناشر

505 Games

موتور

Northlight

کارگردان

میکائیل کاسورینن
سم لیک

نویسنده

سم لیک
آنا مگیل
بروک مگس

آهنگساز

پتری آکانکو
مارتین استیگ اندرسن

پلتفرم‌ها

پلی‌استیشن 4
ایکس باکس وان
مایکروسافت ویندوز

تاریخ انتشار

۲۴ آگوست ۲۰۱۹ (۵ شهریور ۹۸)

سبک

تیراندازی سوم-شخص، اکشن ماجرایی، فرا طبیعی

حالت‌ها

تک-نفره

Control (کنترل) یک بازی ویدیویی در سبک اکشن ماجرایی سوم-شخص است که توسط استدیوی فندلاندی رمدی انترتیمنت توسعه یافته است. داستان بازی Control پیرامون یک آژانس سری دولتی ایالات متحده به نام اداره کنترل فدرال (FBC) است که وظیفه‌اش حفظ و مطالعه بر روی پدیده‌های فرا طبیعی است.

بازیکن در نقش جسی فیدن، به عنوان رئیس جدید این اداره به کاوش مرکز فرماندهی FBC در نیویورک یعنی Oldest House می‌پردازد و قابلیت‌های نیرومندی را در جهت شکست دادن یک دشمن مرگبار به نام Hiss به کار می‌گیرد.

بازی کنترل در تاریخ ۲۷ آگوست ۲۰۱۹ منتشر شده و پلتفرم‌های مقصد آن ویندوز، پلی‌استیشن 4 و ایکس باکس وان هستند. دو محتوای گسترش‌دهنده تحت عنوان Expansion 1: The Foundation و Expansion 2: AWE برای این بازی وجود دارد.

داستان بازی Control

پیش زمینه

در پیش‌زمینه داستان بازی Control جسی فیدن در دوران کودکی یک آسیب روانی را پشت سر گذاشت، اتفاقی که شامل پدیده‌های مرموزی می‌شد. او بعد از سال‌ها برای یافتن جواب پرسش‌های گذشته‌اش به اداره کنترل فدرال (FBC) که آژانسی مرتبط با مطالعه‌ی پدیده‌های فرا طبیعی بود رفت. با این حال جسی با رسیدن به مرکز فرماندهی FBC که Oldest House نامیده می‌شود، شاهد یک حمله ناگهانی توسط نیرویی فرا طبیعی به نام Hiss بود. در آشوب به وجود آمده رئیس FBC یعنی زاکریا ترنچ به شکل مرموزی کشته شد.

جسی اسلحه کمری ترنچ که Service Weapon نامیده می‌شد را برداشت و پی برد که این سلاح دارای قدرت‌هایی است و حمل‌کننده‌ی آن نیز طی یک آیین مرموز «انتخاب» می‌شود. به دلیل قوانینی که در اداره حاکم بود، جسی به عنوان رئیس جدید اداره تلقی شد و به این ترتیب داستان بازی Control آغاز شد. جسی تلاش کرد تا Oldest House را پس بگیرد و Hiss را شکست دهد.

او در طول این مسیر به جستجوی اعماق و دالان‌های Oldest House پرداخت تا جواب‌های مربوط به گذشته‌اش را پیدا کند. در این راه ماموران بازمانده FBC و شبح ترنچ نیز به او کمک کردند.

جزئیات و پایان داستان Control

هفده سال پیش از شروع رویدادهای بازی، جسی فیدن و برادرش دیلن زمانی که بچه بودند، در ناحیه زباله شهر Ordinary یک اسلاید پروژکتور فرا طبیعی را یافتند. این اسلاید پروژکتور مرموز دروازه‌ای به بعدهای دیگر بود و فعال شدن آن باعث شد تا موجودات دیگری از بعدهای دیگر وارد هستی شوند.

اتفاقات این برهه مبهم است اما ظاهرا غیر فعال کردن این پروژکتور کار دشواری بوده و جسی و دیلن با کمک یک موجودیت برون بعدی موفق به بستن اسلایدها شده‌اند. این اتفاقات باعث شد تا اداره کنترل فدرال (FBC) به موضوع ورود پیدا کند.

اداره از پتانسیل هر دوی این خواهر و برادر برای مقام ریاست اداره آگاه بود. آن‌ها به جسی اجازه دادند تا (تحت نظارت FBC) زندگی خود را ادامه دهد اما دیلن را با خود به Oldest House بردند تا تحت بازداشت آن‌ها بزرگ شود. پس از این ماجرا موجودی که برای بستن اسلایدها به جسی و برادرش کمک کرده بود در کنار جسی باقی ماند و جسی نام او را پولاریس گذاشت. جسی در موارد بسیاری در ذهن خود با پولاریس صحبت می‌کند.

نزدیک به دو دهه بعد، جسی برای یافتن پرسش‌هایش راهی اداره کنترل فدرال شد. او با پیشروی بیشتر در تاسیسات FBC و Oldest House از وجود یک نیروی فرا طبیعی و متخاصم تحت عنوان هیس آگاه شد، چیزی که به اتفاقات رخ داده در Ordinary و ربوده شدن برادرش توسط FBC نیز مرتبط بوده است.

پس از سال‌ها انجام آزمایش روی دیلن به دست FBC، دیلن که خود را اسیر آن‌ها می‌دانست تلاش کرد تا از FBC انتقام بگیرد. او با استفاده از هیس رئیس وقت اداره یعنی زاکریا ترنچ را فاسد کرد. هیس کاری کرد تا ترنچ کنترل خود را از دست بدهد و حتی به دستور هیس یکی از زیردستان تابع خود را به قتل برساند.  دیلن همچنین ممکن است در اقدام ترنچ برای باز کردن دروازه ایجاد شده توسط اسلاید پروژکتور و آزادسازی هیس نقش داشته باشد، موضوعی که به هیس اجازه داد تا Oldest House را تصاحب کند.

با پی بردن جسی به نقش برادرش در تصاحب هیس داستان بازی Control پایان یافت. در ابتدا این برداشت وجود داشت که جسی در نجات دادن Oldest House شکست خورده و خودش نیز توسط هیس تباه شده است. در این مقطع بازیکن شاهد اولین نمایش اسامی سازندگان بازی خواهد بود و پس از آن جسی در یک جهان موازی دیده خواهد شد که در Oldest House به عنوان یک مامور اداری گرفتار شده است.

جسی سرانجام با کمک دوست فرا طبیعی خودش یعنی پولاریس و همین طور ناظر FBC یعنی Board از این جهان کابوس‌وار فرار می‌کند و پروژکتور را خاموش می‌کند. به این ترتیب اتصال میان قلمروی ناشناس هیس و Oldest House از بین می‌رود.

سرانجام جسی به طور رسمی تبدیل به رئیس جدید اداره شد و پتانسیل خود را برای گرفتن این مقام ثابت کرد. با این حال تا وقتی که تاثیرات هیس در Oldest House ریشه‌کن نشده وضعیت رفت و آمد در اداره مسدود باقی مانده است. به عبارت دیگر جسی و اعضای دیگر اداره هنوز در Oldest House حبس هستند.

گیم‌پلی بازی Control

Control با استفاده از موتور اختصاصی Remedy Entertainment یعنی Northlight ساخته شده است، موتوری که برای اولین بار در عنوان قبلی آن‌ها یعنی Quantum Break استفاده شد. بازیکنان در نقش جسی فیدن دارای تعداد زیادی قابلیت‌های فرا طبیعی، و همچنین سلاح سرویس هستند. سلاح سرویس می‌تواند در قالب اشکال سلاح‌های مختلف، مانند یک تپانچه یا شاتگان مورد استفاده قرار گیرد.

توانایی‌های جسی به او این امکان را می‌دهد تا اجسام از جمله خودش یا سایر اشیاء را از راه دور تکان دهد، اگرچه این توانایی دارای محدودیت‌هایی است. جسی همچنین می‌تواند دشمنان ضعیف را به کنترل خود درآورد. سلاح سرویس و قدرت جسی هر دو در طول داستان بازی کنترل از طریق یک درخت مهارت قابل گسترش هستند. بازی دارای محیط‌های کاملا واکنشگرا است و به واسطه قابلیت جابجایی اجسام جسی تقریبا با اکثر اشیا می‌توان تعامل داشت، چیزی که به پویاتر شدن و چند وجهی شدن بازی کمک به سزایی کرده است. لباس جسی نیز قابل سفارشی‌سازی کردن دارد.

داستان بازی Control در Oldest House جریان دارد، آسمان‌خراشی که در شهر نیویورک مستقر است و به عنوان مرکز فرماندهی اداره کنترل فدرال شناخته می‌شود. در حالی که Oldest House از بیرون ساختمانی معمولی به نظر می‌رسد، اما داخل آن یک فضای فرا طبیعی است که بسیار بزرگتر از ظاهر بیرونی آن است. Remedy اظهار داشته است که مکان‌نگاری Oldest House (و احتمالا کل بازی) با فرمت Metroidvania (یک زیر-سبک در بازی‌های ویدیویی) طراحی شده است؛ یک نقشه بزرگ، به هم پیوسته، و غیرخطی که دسترسی به برخی مناطق محدود به موانع خاصی شده است و این موانع فقط با دستیابی بازیکنان به برخی ابزار یا توانایی‌ها قابل دسترسی هستند.

بنابراین در Oldest House دسترسی به مناطق خاصی محدود است و جسی می تواند پس از پیشرفت در خط داستان بازی کنترل، این مناطق را باز کند. Oldest House دارای منظره‌ی یکدست نیست، زیرا  اتاق‌های بیشماری تحت عنوان Threshold وجود دارند که به بعدهای متناوب منتهی می‌شوند و این ترتیب بر ظاهر داخلی Oldest House تأثیر می‌گذارند. بسیاری از مناطق Oldest House نیز طی سالیان متمادی توسط FBC رها شده‌اند، یا هرگز مورد کاوش قرار نگرفته‌اند، مکان‌هایی که ظاهر آن‌ها می‌تواند عجیب و نامتعارف باشد.

بر خلاف بازی های قبلی Remedy Entertainment، کنترل یک تجربه غیر خطی است؛ بازیکنان می‌توانند آزادانه به کاوش Oldest House بپردازند و با افزایش توانایی‌های جدید در مراحل بعدی، مناطقی که قبلا غیرقابل دسترس بودند را باز کنند. بنا بر توضیحات Remedy بازی Control بازیکنان را تشویق می‌کند تا در حین کشف داستان اصلی، انحرافاتی داشته باشند و داستان‌های خود را کشف کنند، و همین طور اطلاعات بیشتری در مورد دانش بازی به دست آورند.

بازی کنترل همچنین به طور قابل توجهی دارای ماموریت‌های جانبی است که می‌تواند در باز کردن توانایی‌های جدید یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد Oldest House و FBC تاثیرگذار باشد. کنترل در واقع واکنشی به عناوین قبلی Remedy است که تجربیات سینمایی و احساسی را در کنار یک تجربه طولانی‌تر به بازیکنان ارائه می‌دهد. این عنوان تا زمان انتشار بازی طولانی‌ترین عنوان تاریخ Remedy Entertainment محسوب می‌شود.

ویدیوها