بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

تایتان بنیان‌گذار

اشتراک‌گذاری

تایتان بنیادی

Founding Titan

تایتان بنیان‌گذار - حمله به تایتان

نام‌های دیگر

بنیان‌گذار
موسس
مختصات
فریاد
قدرت خاندان ریس
قدرت شکست‌ناپذیر
قدرت خدا-گونه

ارتفاع

۱۳ متر

توانایی‌ها

ایجاد تایتان، کنترل رفتار تایتان، دستکاری حافظه و بدن مطیعان یمیر، ارتباط تله‌پاتی

وفاداری

الدیا

تایتان بنیادی یا بنیان‌گذار (Founding Titan) یکی از نه تایتان و اولین آن‌ها است. فریاد این تایتان می‌تواند تایتان‌های دیگر را ایجاد و کنترل کند، و خاطرات و ترکیبات بدن مطیعان یمیر را تغییر دهد. با این حال قدرت این تایتان از لحاظ تاریخی فقط برای اعضای خانواده سلطنتی قابل استفاده بوده است. آخرین وارث تایتان بنیادی ارن یگر بود.

طبق انجمن تحقیقات زیست شناسی تایتان در مارلی، تایتان بنیادی نقطه‌ای است که تمام مسیرهای مطیعان یمیر و تایتان‌ها از آن عبور می‌کند. به همین دلیل، اهالی مارلی گاهی آن را تایتان «مختصات» می‌نامند.

توانایی‌ها و قابلیت‌ها

تایتان بنیادی چندین توانایی دارد که با فریاد زدن فعال می‌شوند. وارث تایتان بنیادی برای استفاده از این توانایی‌ها مجبور نیست که تغییر شکل دهد و تنها فریاد زدن در حالت انسانی کافی است. علاوه بر این، نیازی نیست که فریاد‌ها بلند باشد یا حتی به معنای واقعی «فریاد» باشد؛ فریدا ریس با صحبت کردن معمولی نیز از توانایی تغییر حافظه استفاده کرد، اگرچه هدف او هیستوریا بود که درست مقابل او قرار داشت.

آفرینش تایتان

تایتان بنیان‌گذار می‌تواند مطیعان یمیر را به تایتان تبدیل کند و حتی می‌تواند آن‌ها را به اندازه تایتان غول‌پیکر بزرگ کند. کارل فریتز از این توانایی برای ایجاد هزاران تایتان غول‌پیکر برای ساخت دیوارها استفاده کرد.

چنین توانایی در تایتان جانور نیز وجود دارد و این تایتان نیز به واسطه فریاد زدن قادر به تبدیل مطیعان یمیر به تایتان است. اگر توانایی هر دو کاملا مشابه یکدیگر نباشد حداقل در دگرگونی اولیه مشابه هم هستند.

کنترل تایتان

تایتان بنیان‌گذار
ارن به طور ناخواسته برای محافظت از میکاسا از قدرت تایتان بنیادی استفاده می‌کند

این تایتان به کاربر خود امکان می‌دهد تا با فریاد زدن تایتان‌ها را به میل خود کنترل کند و آن‌ها را وادار پیروی از دستورات کند. این امر توسط ارن یگر نشان داده شد كه ناخواسته به تایتان‌های خالص در نزدیكی خود دستور داد تا تایتان دینا فریتز را بخورند و به تایتان زرهی حمله كنند. به نظر می‌رسد که این موضوع فقط در مورد تایتان‌های خالص موثر باشد، اگرچه سایر تایتان‌ها هم می‌توانند تاثیر آن را احساس کنند. در سال‌های دور، الدیا از این توانایی برای فرماندهی ارتش تایتان‌ها برای جنگ استفاده می‌کرد. این توانایی محدوده‌ی شناخته شده‌ای ندارد. راد ریس ادعا کرده است که این نیرو در صورت استفاده از تمام پتانسیل خود توانایی نابودی همه تایتان‌ها را دارد.

دستکاری حافظه

تایتان بنیادی قادر است ذهن و خاطرات مطیعان یمیر را تغییر دهد و این موضوع حتی می‌تواند به طور هم زمان برای همه‌ی آن‌ها انجام شود. کارل فریتز از توانایی استفاده کرد حافظه‌ی تاریخی مطیعان یمیر در داخل دیوارها فراموش کنند. همچنین این قابلیت توسط فریدا ریس برای از بین بردن خاطرات هیستوریا استفاده کرد تا ملاقات‌های آن دو را از یاد ببرد. با این حال به نظر می‌رسد که این خاطرات در رویاها قابل دسترس هستند، زیرا هیستوریا گاهی اوقات می‌تواند در مورد دیدارهای خود با فریدا خواب ببیند، اگرچه با بیدار شدن از خواب آن‌ها را فراموش می‌کند. اعضای خانواده آکرمن و هر کسی که از مطیعان یمیر نباشد تحت تاثیر این توانایی قرار نگرفته‌اند.

دستکاری آناتومی

تایتان بنیان‌گذار قادر است ترکیب بدن هر یک از مطیعان یمیر را تغییر دهد. یکی از پادشاهان الدیا ۶۰۰ سال پیش یک بار با استفاده از این قدرت مطیعان یمیر را در برابر یک بیماری همه‌گیر مصون ساخت. زیک یگر قصد داشت با استفاده از این توانایی همه مطیعان یمیر را عقیم کند، بنابراین آن‌ها یک بار برای همیشه از بین می‌رفتند و جهان از تایتان‌ها خلاص می‌شد. ارن پس از خنثی کردن نقشه زیک، با استفاده از این توانایی در مقیاس کوچکتر، سر بریده شده خود را دوباره به بدن خودش متصل کرد و بدن او از مرگ کامل نجات پیدا کرد.

ارتباط تله‌پاتی

تایتان بنیانگذار می‌تواند از طریق مسیری که به با مطیعان یمیر متصل است، از طریق تله‌پاتی با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

نیاز به خون سلطنتی

فقط کسانی که خون سلطنتی دارند (خانواده های سلطنتی فریتز یا ریس) قادر به استفاده از قدرت واقعی تایتان بنیادی هستند. با این حال، اگر تایتان بنیادی به شخصی خارج از خانواده سلطنتی به ارث برسد، اگر این وارث در تماس فیزیکی با تایتانی با خون سلطنتی باشد همچنان می‌تواند از توانایی‌های آن استفاده کند. این امر زمانی نشان داده شد که ارن یگر پس از ضربه زدن به دست تایتان دینا فریتز، به طور موقت از قدرت بنیان‌گذار استفاده کرد.

اگر وارث این تیاتان به انسانی از خون سلطنتی دست بزند برخی از خاطرات وراث قبلی را دریافت خواهد کرد، اگرچه تمام قدرت تایتان بنیان‌گذار همچنان غیر قابل دسترس است. تماس هیستوریا ریس و پدرش راد گاهی خاطرات گریشا یگر را دوباره زنده می‌کرد.

سوگند دوری از جنگ

با وجود توانایی در کنترل تایتان‌ها اما هیچ یک از وارثان تایتانی بنیادی که دارای خون سلطنتی بوده‌ند تمایلی به نابود کردن تایتان‌های خارج از دیوارها نداشته است (حتی اگر آن را ابراز کرده باشد). دلیل این موضوع ایدئولوژی و تفکری است که از کارل فریتز به وارثان منتقل شده است. او حتی قبل از به ارث بردن تایتان بنیان‌گذار معتقد بود که امپراتوری الدیا بیش از حد به جهان ظلم و ستم کرده است و الدیایی‌ها باید در داخل «بهشت» داخل دیوارها (جزیره پارادایس)، جدا از سایر جهان حبس شوند. تایتان‌های فرستاده شده توسط مارلی برای تحقق این هدف، از خروج الدیایی از داخل دیوارها جلوگیری می‌کردند. کارل فریتز عهد کرده بود كه از هر نوع جنگی خودداری كند تا الديا از استفاده مجدد تایتان بنیان‌گذار در تخريب جهان منصرف شود.

تایتان بنیان‌گذار
پادشاه فریتز و سوگندی برای دوری تایتان بنیادی از جنگ

این سوگند باعث شده است تا جانشینان پادشاه به شدت تغییر شخصیتی پیدا کنند: آن‌ها دلسوز شده‌اند و تمایل به ایجاد «بهشت» داخل دیوارها دارند، و صلح و عشق را در میان بشریت تبلیغ می‌کنند. با این حال، فریدا ریس افراد داخل دیوار را «گناهکار» خوانده است و دچار جنون و افسردگی شده است.

این سوگند همچنین مانع استفاده از قدرت واقعی بنیان‌گذار تایتان برای جنگ، و حتی برای دفاع از خود شده است. کارل فریتز می‌دانست که بهشتی که برای الدیایی‌ها درست کرده فقط موقتی است و روزی مارلی یا سایر کشورهای جهان به این جزیره حمله خواهند کرد. او با این سوگند کاری کرد که الدیایی‌ها حتی در صورت کشتار شدن نیز از این قدرت استفاده نکنند.

دور زدن سوگند

این سوگن فقط در مورد اعضای خانواده سلطنتی صدق می‌کند؛ بنابراین اگر وارث تایتان بنیادی به خانواده سلطنتی منتسب نباشد و با شخصی از خون سلطنتی تماس فیزیکی داشته باشد، می‌توان سوگند را دور بزند.

زیک یگر علی‌رغم این که از نوادگان خانواده سلطنتی است اما ادعا کرده است که در زمانی که در قلمروی تایتان بنیان‌گذار بوده، یاد گرفته که چگونه تحت تاثیر تفکرات پادشاه اول قرار نگیرد.

وارثان تایتان بنیان‌گذار

صفحات دیگر