جنگ ستارگان

چوباکا

اشتراک‌گذاری

چوباکا

Chewbacca

چوباکا - جنگ ستارگان

خاستگاه

تولد

۲۰۰ ق.ن.ی

نژاد

جنسیت

مذکر

وابسته به

جمهوری کهکشانی
کریمسون دان
اتحاد بازیابی جمهوری
قبیله درخت درخشان
جمهوری جدید
شرکت حمل و نقل هان سولو
مقاومت

چوباکا (Chewbacca) که همچنین توسط دوستانش با نام چویی شناخته می‌شود، یک جنگجوی ووکی، قاچاقچی، و مبارزه مقاومت بود که در جنگ‌های کلون، جنگ داخلی کهکشانی، و درگیری بین محفل یکم و مقاومت جنگید. او اهل سیاره کشیییک و یک رهبر نظامی ووکی بود. در طول جنگ‌های کلون او در قمر واسکا توسط برده‌داران ترندوشن اسیر شد اما او با همکاری یک اسیر دیگر به نام آشوکا تانو موفق به فرار شد. او بعدها در طی نبرد کشیییک نیروهای ووکی را در کنار ارتش بزرگ جمهوری به رهبری استاد یودا فرماندهی کرد. در طول این نبرد یودا با کمک چوباکا  از سیاره کشیییک و تخریب محفل جدای فرار کرد.

در سال‌های بعدی و در زمان حکمرانی امپراتوری کهکشانی، چوباکا تبدیل به یک قاچاقچی و کمک خلبان کاپیتان هان سولو شد. آن‌ها مدتی را برای گنگستری به نام جابا کار کردند و پس از آن توسط یک استاد جدای به نام اوبی-وان کنوبی استخدام شدند تا او و چند فرد دیگر از جمله لوک‌ اسکای‌واکر را به سیاره آلدران منتقل کنند، ماموریتی که برای اتحاد بازیابی جمهوری حیاتی بود. پس از پی بردن به نابودی آلدران آن‌ها روی دث استار فرود آمدند و در آنجا به شاهزاده لیا اورگانا کمک کردند تا از اسارت فرار کند و به پایگاه شورشیان روی سیاره یاوین 4 بازگردد. اگرچه چوباکا و سولو در ابتدا قصد پیوستن به شورشیان را نداشتند اما آن‌ها درگیر نبرد یاوین شدند و در تخریب دث استار سودمند ظاهر شدند که این موضوع یک پیروزی بزرگ برای شورشیان بود.

در طول این جنگ، چوباکا و سولو در چند درگیری علیه امپراتوری مبارزه کردند. پس ردگیری شورشیان در سیاره هاث توسط امپراتوری، آن‌ها به همراه اورگانا و C-3PO از پایگاه اکو فرار کردند. این گروه به کلاد سیتی و دوست قدیمی سولو یعنی لندو کالریسین پناه بردند، اما کالریسین وقتی شهرش تهدید شد به آن‌ها خیانت کرد و آن‌ها را به دارث ویدر تحویل داد. سولو با ماده‌ای به نام کربنیت منجمد شد و کالریسین به سایر افراد کمک کرد تا فرار کنند. با این حال آن‌ها موفق به نجات سولو نشدند و او توسط یک جایزه‌بگیر به نام بوبا فت به جابا هات تحویل داده شد. چوباکا و کالریسین برای یافتن سولو عازم شدند و او را در کاخ جابا در سیاره تاتوئین یافتند. به این ترتیب چوباکا و دوستانش موفق به نجات سولو شدند و جابا را نیز نابود کردند. مدتی پس از آن، آن‌ها در نبرد اندور مبارزه کردند و در این مقطع چوباکا با تخریب یک ژنراتور محافظ به اتحاد بازیابی کمک کرد تا ستاره مرگ ۲ را نابود کنند. در همین زمان امپراتور کشته شد و ضربه‌ای فلج‌کننده به امپراتوری وارد شد.

بعد از صعود جمهوری جدید، چوباکا و سولو برای آزادسازی سیاره کشیییک از سلطه‌ی امپراتور مبارزه کردند. سرانجام با پایان یافتن جنگ، چوباکا با خانواده‌ی خود به خاستگاهش یعنی کشیییک بازگشت. پس از آن که پسر هان سولو یعنی بن به جنبه‌ی تاریکی سقوط کرد و نسل جدید جدای‌های اسکای‌واکر را از بین برد، چوباکا باری دیگر به دوست قدیمی خود ملحق شد و این دو چند سال دیگر را به عنوان قاچاقچی فعالیت کردند. در مقطعی آن‌ها به طور اتفاقی با سه مسافر قاچاقی شامل ری، فین و بی‌بی-۸ برخورد کردند. بی‌بی-۸ یک دروید بود که بخشی از نقشه‌ی مربوط به محل تبعید لوک اسکای‌واکر را در اختیار داشت، به همین سبب گروه این نقشه را به گروه مقاومت تحویل داد. مدتی بعد چوباکا در حمله‌ای به منظور تخریب پایگاه استارکیلر شرکت کرد. این پایگاه یک سلاح ویرانگر متعلق به محفل یکم بود، محفلی که از بقایای امپراتوری شکل گرفته بود. در همین مقطع سولو طی یک رویارویی با پسرش جان خود را از دست داد. بعد از تخریب پایگاه مذکور، چوباکا با غم از دست دادن دوست چندین و چند ساله‌اش به ری پیوست و این دو برای یافتن لوک اسکای‌واکر عازم سیاره آچ-تو شدند. پس از مرگ سولو، چوباکا اغلب به عنوان یک خلبان مستقل فعالیت کرد و در نبرد کریت به مقاومت کمک کرد.

تقریبا یک سال بعد از نبرد کریت، چوباکا یکی از آخرین بازماندگان مقاومت بود. او که از بازگشت اسرار آمیز امپراتور آگاه شده بود، به همراه گروهش به سیاره‌های پاسانا و کیجیکی سر کرد تا سرنخی از موقعیت پناهگاه مخفی امپراتور به دست آورد. چویی در این ماموریت نزدیک بود جان خود را از دست بدهد، با این حال او توسط مقاومت نجات یافت و ماموریت خود را ادامه داد.

سرانجام پس از کشف موقعیت امپراتور و شکست خوردن او توسط ری، سیت برای همیشه نابود شد و گروه مقاوت در سوگ از دست دادن افراد خود سرانجام پیروز شد.