ویکی جنگ ستارگان

جابا هات

اشتراک‌گذاری

جابا هات

Jabba the Hutt

جابا هات - جنگ ستارگان

خاستگاه

نال هاتا

تولد

۶۰۰ ق.ن.ی

مرگ

۴ ب.ن.ی، تاتویین

نژاد

هات

جنسیت

مذکر

وابسته به

قبیله هات
سندیکای کرامورا
اجتماع سایه (مختصر)

جابا دسیلیجیک تیور (Jabba Desilijic Tiure) که بیشتر با نام جابا هات یا به طور خلاصه جابا شناخته می‌شود، یک گنگستر هات و رئیس باند جنایی، و همچنین عضوی برجسته از شورای گرند هات و رهبر پر نفوذ قبیله هات بود. او یک امپراتوری جنایی را از کاخ خود در سیاره تاتویین اداره می‌کرد. جابا شخصیت مهمی روی تاتویین بود که روی بخش عمده‌ای از سرقت‌ها، برده‌داری، و قاچاق کالاهای غیرقانونی نقش داشت که عمده ثروت این سیاره را تولید می‌کرد. او همچنین به عنوان یکی از قدرتمندترین اربابان جنایی، فرد بسیار با نفوذی در کل اوتر ریم (Outer Rim) بود.

در هنگام جنگ‌های کلون، نفوذ و قدرت جابا بر اوتر ریم باعث شد تا هر دوی جمهوری کهکشانی و کنفدراسیون سامانه‌های مستقل خواهان ستایش جابا باشند. زمانی که پسر جابا یعنی روتا ربوده شد، این ارباب جنایی وعده داد که هر کس پسرش را بازگرداند حمایت او را خواهد داشت. وقتی مشخص شد که جدایی‌طلبان پشت برنامه ربودن روتا بوده‌اند، جابا متعهد حمایت از جمهوری شد.

جابا فعالیت خود در اوتر ریم را تا پایان جنگ‌های کلون و روی کار آمدن امپراتوری کهکشانی ادامه داد، و با وجود مداخلات امپراتور دارث سیدیوس قدرت خود را حفظ کرد. بعد از تخریب شدن ستاره مرگ توسط اتحاد شورشیان، امپراتور اقدام به فرستادن دارث ویدر کرد تا جابا در مورد تامین امنیت مواد خام لازم برای تولیدات ارتش امپراتوری مذاکره کند. اتحاد جابا با امپراتور به او اجازه داد تا می‌داد تا از شر رقبای خود خلاص شود.

بعد از این که هان سولو که یک قاچاقچی بود، قادر به بازپرداخت محموله گمشده جابا نشد، جابا جایزه‌ای را برای سر او تعیین کرد. سرانجام سولو توسط یکی از جایزه‌بگیرانش یعنی بوبا فت تحویل او داده شد. با این حال این اتفاق باعث جلب توجه لوک اسکای‌واکر، یک شوالیه جدای شد تا دوست خود را از بند جابا رها کند. جابا برای حذف این جدای و متحدان او در گودال بزرگ کارکون اقدام کرد اما سرانجام توسط لیا اورگانا خفه شد و جان خود را از دست داد. پس از مرگ جابا، از آن جایی که هات‌ها قادر نبودند در مورد میراث او تصمیم بگیرند، بسیاری از برده‌های او از جمله نیکتوها آزاد شدند و جایگاه او نیز توسط بیب فورتونا که از خدمتگذاران برجسته جابا بود گرفته شد و او تبدیل به دایمیوی تاتویین شد.