ویکی جنگ ستارگان

آسوکا تانو

اشتراک‌گذاری

آسوکا تانو

Ahsoka Tano

آسوکا تانو - جنگ ستارگان

خاستگاه

شیلی

تولد

مرگ

۲۰ ق.ن.ی، مورتیس (بعدا احیا شد)

نژاد

توگروتا

جنسیت

مونث

وابسته به

آسوکا تانو (Ahsoka Tano) یک پدوان جدای سابق بود که پس از جنگ‌های کلون، به ایجاد شبکه‌ای از گروه‌های مختلف شورشی علیه امپراتوری کهکشانی کمک کرد. او یک زن توگروتا است که توسط یک استاد جدای به نام پلو کوون در خاستگاهش یعنی سیاره شیلی کشف شد و این استاد جدای او را برای آموزش‌های جدای به معبدی در کوروسانت برد. به دنبال وقوع جنگ‌های کلون، یودا، استاد بزرگ جدای، تانوی جوان را به عنوان شاگرد اناکین اسکای‌واکر، یک شوالیه جدای منصوب کرد. پس از پیوستن تانو به اسکای‌واکر در نبرد کریستوفیس، به او لقب اسنیپس (Snips) داده شد. تانو مشتاق اثبات کردن توانایی‌های خود بود و از آنجایی که اسکای‌واکر به عنوان فردی بی‌پروا شهرت داشت، این دو استاد و شاگرد شروع سختی داشتند. با این حال آن‌ها برای نجات روتا، پسر یک ارباب جنایی به نام جابا با یکدیگر همکاری کردند و روتا را به پدرش بازگرداندند، و از این رو یک اتحاد حیاتی میان قبیله هات و جمهوری کهکشانی ایجاد شد.

تانو به عنوان یک فرمانده در ارتش بزرگ جمهوری، در کنار اسکای‌واکر با کاپیتان کلون سپاه ۵۰۱ام یعنی رکس در زمینه مبارزه علیه کنفدراسیون سامانه‌های مستقل همکاری کرد. او در اولین موقعیت فرماندهی خود در نبرد ریلوت از دستورات سرپیچی کرد و کل گروه خلبانان خود را از دست داد، اما او دوباره تلاش کرد و به پیروزی در ریلوت کمک کرد. وظایف تانو باعث شد تا او را در برابر حریفان مختلفی قرار بگیرد؛ از ژنرال گریوس و یک شاگرد سیت به نام اساج ونترس​​ گرفته تا جایزه‌بگیرانی مانند کاد بین و اورا سینگ. با گذشت زمان، او به یک رهبر قابل احترام تبدیل شد و به پیروزی‌های مهم جمهوری مانند نبرد دوم جئونوسیس و نبرد مون کالا کمک کرد. او حتی در طی یک سری حوادث در قلمروی مورتیس جان خود را از دست داد، اما دختری که حامل جنبه‌ی روشنایی نیرو بود با فدا کردن جان خود تانو را دوباره احیا کند.

تانو در جبهه جنگ و در مسائل دیگر تجربه‌های زیادی کسب کرد. او در مقطعی گروهی از جوانه‌های جدای را به شورش علیه اسیرکنندگان خود یعنی ترندوشن‌ها سوق داد. در مقطعی دیگر او به نجات یک کلونی توگروتا از اسارت امپراتوری برده‌داری زیگرین کمک کرد. در زمانی دیگر او به عنوان مشاور شورشیان آندرون که دوست نزدیکش لوکس بونتری نیز در میان آن‌ها بود کمک کرد تا سیاره خود را از کنفدراسیون پس بگیرند. تانو در مقطعی متهم به بمباران معبد آشیانه جدای و یک سری قتل‌های دیگر شد و برای پاک کردن نام خودش به دنیای زیرین کوروسانت فرار کرد. اگرچه او اتحادی نامحتمل را با اساج ونترس تشکیل داده بود، اما توسط نیروهای جمهوری بازداشت شد و به همین سبب از محفل جدای نیز منع شد. سرانجام، اسکای‌واکر مقصر واقعی این ماجرا یعنی بریس آفیس که دوست و همکار تانو بود را کشف کرد و از محکومیت شاگرد سابق خود جلوگیری کرد. با این حال، این اتفاقات باعث شد تا ایمان تانو به جدای از بین برود و او پیشنهاد شورای عالی جدای برای پیوستن دوباره به این محفل را رد کند. در زمان محاصره سیاره مندلور، تانو برای مدت کوتاهی هدایت نیروهای جمهوری را به دست گرفت و با ماول و نیروهای او مقابله کرد، اما اندکی پس از دستگیری این ارباب سیت، دستور ۶۶ صادر شد ​​و تانو پس از رها کردن رکس از کنترل این دستور، به همراه او فرار کرد و با جعل مرگ خود پنهان شد.

پس از به قدرت رسیدن امپراتوری کهکشانی، تانو با مبدل کردن خود به فردی به نام «اشلا» در سیاره تابسکا و قمر رادا مخفی شد. پس از تخلیه شدن رادا، تانو به جنبش رو به رشد شورشیان سناتور بیل اورگانا پیوست. او به مدیر شبکه اطلاعاتی اورگانا تبدیل شد و نام مستعار «فورکرم» را به خود اختصاص داد. تانو تحت این نام، اطلاعات مختلف جناح‌های شورشی از جمله گروه شورشی هرا سیندولا را فراهم کرد. تانو علاقه خاصی به شورشیان سندولا داشت زیرا یکی از اعضای آن، یک جدای سابق به نام کانان جاروس بود. علاوه بر این، تلاش‌های تانو علیه امپراتوری، او را با یک ارباب تاریکی سیت یعنی دارث ویدر روبرو کرد كه برای او ناشناخته بود، اما در واقع همان استاد سابقش اناكین اسكای‌واكر بود. همچنین او با دو مفتش امپراتوری یعنی برادر پنجم و خواهر هفتم مواجه شد، و همین طور این فرصت را پیدا کرد تا با رکس متحد شود. به دنبال ماموریتی در سیاره مالاچور، تانو در زیر آوار و سایه‌های یک معبد سیت ​​گم شد و به اعتقاد بسیاری از جمله جاروس و بریجر، او در تقابلی با دارث ویدر هلاک شد.

با این حال، تانو به شکل غیرمنتظره‌ای توسط ازرا بریجر آینده، از دست ویدر نجات پیدا کرد و از طریق یک دروازه وارد بُعدی از نیرو به نام دنیای بین جهان‌ها شد. تانو پس از یک درگیری با دارث سیدیوس که خواستار دسترسی به این بعد بود، به زمان خود برگشت و به بریجر قول داد تا او را پیدا کند. پس از پایان جنگ داخلی کهکشان، تانو به سیاره لوتال آزاد شده بازگشت و با پیوستن به سابین ورن به جستجوی بریجر مفقود شده پرداخت، کسی که در جریان آزادی لوتال ناپدید شده بود. تانو بعدا به شهر کالودان در سیاره جنگلی کورووس سفر کرد تا به اطلاعاتی در مورد فرمانده تراون دست پیدا کند، کسی که او نیز در کنار بریجر ناپدید شده بود. او برای به آزاد کردن این شهر از سلطه السبث، با یک مندلورین به نام دین جارین متحد شد. پس از آزادی کالودان، تانو از آموزش دادن به گروگو خودداری کرد و در عوض دین جارین را به سمت سیاره تایتون هدایت کرد.

چند دهه بعد آسوکا تانو در جمع روح‌های جدای، ری را راهنمایی کرد تا در جنگ میان محفل نخست و مقاومت در مقابل مقابل دارث سیدیوس احیا شده ایستادگی کند و او را برای همیشه نابود کند.