بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

پلانکتون

اشتراک‌گذاری

شلدون جی. پلانکتون

Sheldon J. Plankton

پلانکتون - باب اسفنجی

سکونت

چام باکت، بیکینی باتم، اقیانوس آرام

پیشه

مالک و بنیان‌گذار چام باکت

آموزش در

مدرسه ابتدایی پسایدن
کالج
آموزشگاه قایقرانی خانم پاف

جنسیت

مذکر

دسته‌بندی

پاروپایان

حیوان خانگی

اسپات
لاب پلانکتون

کارکنان

دنیس
استنلی اس. شلوار مکعبی (قبلا)
پاتریک ستاره(مقطعی)

اولین نمایش

«پلانکتون!»

صداگذار

مستر لارنس

شلدن جی. پلانکتون (Sheldon J. Plankton) که اغلب با نام پلاکتون شناخته می‌شود، یکی از ده شخصیت اصلی مجوعه باب اسفنجی شلوار مکعبی است. او یک پاروپا و مالک رستوران چام باکت است که به همراه همسرش کارن که یک کامپیوتر ضد آب است این رستوران را اداره می‌کند. چام باکت یک رستوران بسیار کم طرفدار در بیکینی باتم است چرا که در آن «چام»، نوعی طعمه که از گوشت ماهی سرو می‌شود.

هر دوی پلاکتون و کارن شروران اصلی مجموعه محسوب می‌شوند. پلانکتون اغلب رقیب خود یعنی آقای خرچنگ را که یک رستوران پررونق را اداره می‌کند را تحقیر می‌کند و به او حسودی می‌کند. هدف اصلی او ربودن فرمول سری کربی پتی است که باعث موفقیت آقای خرچنگ شده است. کارن نیز طرح‌های مختلفی را برای ربودن این فرمول به پلانکتون ارائه می‌کند، اگرچه همیشه تلاش‌های آن‌ها به بن بست می‌خورد.

در حالی که پلانکتون در فصل‌های ابتدایی مجموعه شخصیتی پلید بود اما حالا او یک ضدقهرمان دلسوز است. شخصیت پلانکتون توسط مستر لارنس، یکی از نویسندگان این کارتون صداگذاری شده است. در ابتدا استیون هیلنبرگ قصد داشت تا از شخصیت پلانکتون و کارن فقط در یک مقطع استفاده کند، اما لارنس آن‌ها را در قسمت‌های بیشتری گنجاند و ثابت کرد که این دو می‌توانند شروران اصلی مجموعه باشند.

پلانکتون در فیلم باب اسفنجی شلوار مکعبی موفق به ربودن فرمول مورد نظر خود شد اما هدف او برای سلطه بر جهان توسط باب اسفنجی خنثی شد. در قسمت «دوست یا دشمن» مشخص شد که آقای خرچنگ و پلانکتون بهترین دوست دوران جوانی یکدیگر بوده‌اند اما نزاع بر سر فرمول سری کربی پتی باعث شد تا دوستی آن‌ها پایان یابد. این موضوع نشان می‌دهد که پلانکتون در ساخت کربی پتی نقش داشته است.

صفحات دیگر