بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Sekiro: Shadows Die Twice

اشتراک‌گذاری

سکیرو: سایه‌ها دو بار می‌میرند

Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice Sekiro: Shadows Die Twice

توسعه‌دهنده

FromSoftware

ناشر

اکتیویژن

کارگردان

هیدتاکا میازاکی

پلتفرم‌ها

  • پلی‌استیشن 4
  • ایکس‌باکس وان
  • رایانه‌های شخصی

تاریخ انتشار

۲۲ مارچ ۲۰۱۹

سبک

اکشن-ماجرایی سوم شخص

درجه سنی

بزرگسالان

Sekiro: Shadows Die Twice (سکیرو: سایه‌ها دو بار می‌میرند) یک بازی سوم شخص در سبک اکشن ماجرایی با عناصر نقش‌آفرینی است که توسط FromSoftware توسعه داده شده است. شخصیت اصلی داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice جنگجویی دلربا است که ماموریتش نجات ارباب جوانش است. بازیکن در نقش سکیرو یا «گرگ یک دست» شیوه‌های بسیاری را برای مقابله با دشمنان خود دارد.

داستان Sekiro: Shadows Die Twice

پیش‌زمینه

داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice در دوره‌ی سنگوکو ژاپن و در پایان قرن شانزدهم جریان دارد، دوره‌ای که زندگی پایدار و مرگ در تضاد هم بودند.

شخصیت اصلی داستان «گرگ یک دست»، یک جنگجوی ضربه خورده است که از آستانه مرگ نجات پیدا کرده است. او بعد از این که اربابش ربوده شد و دستش توسط یک فرمانده سامورایی قطع شد، در ظاهر کشته شد اما او از مرگ نجات پیدا کرد. این شینوبی وقتی بیدار شد، متوجه شد که دستش توسط یک بوسشی مرموز (کشیش بودایی) با یک دست پروتزی تعویض شده است.

حالا هدف او نجات اربابش و گرفتن انتقام است. سلاح او در این راه یک کاتانا و یک بازوی پروتزی است که به او اجازه می‌دهد ابزار و وسایل مختلفی را روی آن نصب کند.

داستان کامل

ایسشین آشینا در پایان دوران سنگوکو یک کودتای خونین را راه‌اندازی کرد و تمام سرزمین آشینا را تصاحب کرد. در همین زمان، یک بچه‌ی بی‌نام و یتیم توسط شینوبی‌ای سرگردان به نام جغد به فرزندخواندگی گرفته شد. شینوبی مذکور نام این بچه را «گرگ» گذاشت.

دوازده سال بعد قبیله‌ی آشینا در شرایط سقوط قرار گرفت، دلیل آن مریضی وخیم ایسشین سالخورده و همچنین اتحاد بیشتر دشمنان قبیله بود. نوه‌ی ایسنشین یعنی گنیچیرو که به دنبال راهی برای جلوگیری از سقوط قبیله‌اش بود اقدام به ربودن کورو، وارث الهی کرد. او امیدوار بود تا به وسیله‌ی «میراث اژدهای» کورو یک ارتش نامیرا را بسازد.

گرگ که حالا تبدیل به یک شینوبی تکامل یافته و محافظ شخصی کورو شده بود در مقابل گنیچیرو قرار گرفت اما خیلی زود شکست خورد و در این مبارزه دست چپش قطع شد. کورو نیز توسط گنیچیرو اسیر شد. گرگ به واسطه‌ی میراث اژدهایی که کورو سه سال پیش به او داده بود زنده ماند و پس از به هوش آمدن خود را در یک معبد متروکه یافت. او در این معبد با یک مجسمه‌ساز دیدار کرد، کسی که قبلا یک شینوبی بود و حالا بت‌های بودا را می‌تراشید. این مجسمه‌ساز دست از رفته‌ی سکیرو را با یک پروتز شینوبی جایگزین کرد. این دست ساختگی قابلیت مجهز شدن به گجت‌ها و سلاح‌های مختلفی را داشت.

سکیرو با شینوبی پروتزی خود برای نجات کورو به قلعه آشینا نفوذ کرد و باری دیگر با گنیچیرو مقابله کرد و این بار او را شکست داد، با این حال او با نوشیدن یک اکسیر جوانسازی از خون اژدها موفق به فرار شد. کورو با وجود این که می‌توانست برای همیشه از آشینا فرار کند اما تصمیم گرفت بماند و مراسم «تفکیک جاویدان» را برگذار کند، مراسمی که باعث می‌شد تا دیگر کسی تنواند میراث اژدهای کورو را برای نامیرایی به دست آورد. سکیرو نیز به کورو کمک کرد تا اجزای مورد نیاز برای این مراسم، از جمله «شمشیر فانی» را به دست آورد.

در ادامه‌ی داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice سکیرو در بازگشت با جغد روبرو شد، کسی که باور می‌شد سه سال پیش کشته شده است. جغد افشا کرد که خودش نیز به دنبال میراث اژدهای کورو است و به سکیرو دستور داد تا وفاداری خود به کورو را انکار کند. بازیکن در این مقطع قادر به تصمیم‌گیری است؛ سکیرو می‌تواند به کورو خیانت کند و پیرو جغد شود یا این که به کورو وفادار بماند.

اگر بازیکن با جغد همراه شود، سکیرو مجبور به مبارزه با اِما (دکتری در خدمت ایسشین) و مبارزه با خود ایسشین خواهد شد. سکیرو پس از شکست آن‌ها به جغد نیز خنجر خواهد زد و این در حالی خواهد بود که کورو وحشت‌زده پی می‌برد که گرگ توسط هوسِ خون فاسد شده است و همچنین به اسورا (یک نیمه خدا در بودیسم) اشاره خواهد کرد. این مسیر یک پایان‌بندی خاص و زودهنگام برای داستان Sekiro: Shadows Die Twice است.

اگر سکیرو به کورو وفادار بماند، او با جغد مبارزه خواهد کرد و او را خواهد کشت. سپس او با استفاده از آیتم‌های جمع‌آوری شده وارد قصر سرچشمه خواهد شد. سکیرو سپس وارد قلمروی الهی خواهد شد و با اژدهای الهی خواهد جنگید و اشک او را به منظور اجرای «تفکیک جاویدان» برخواهد داشت. او در بازگشت به قلعه آشینا متوجه خواهد شد که این مکان توسط وزارت داخلی (Interior Ministry) مورد حمله قرار گرفته است و اِما نیز خبر فرار کورو از طریق یک گذرگاه پنهان را به او خبر خواهد داد.

سکیرو مدتی بعد کورو را مجروح شده پیدا خواهد کرد در حالی که گنیچیرو یک شمشیر فانی ثانویه را در اختیار خواهد داشت. یک نبرد نهایی بین گنیچیرو و سکیرو در خواهد گرفت. گنیچیرو در هنگام شکست، خودش را قربانی می‌کند تا ایسشین که به دلیل بیماری‌اش مرده بود را با قدرت دوباره به زندگی برگرداند. اگرچه ایسشین در جناح سکیرو و کورو بود اما او گنیچیرو را به خاطر قربانی کردن خود تحسین کرد و تصمیم گرفت تا با گرگ مبارزه کند.

بازیکن بعد از شکست دادن ایسشین می‌تواند بر اساس گفته‌های کورو به سه پایان‌بندی از داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice دست پیدا کند:

Immortal Severance: پایان‌بندی پیش‌فرض بازی «تفکیک جاویدان» است، به این ترتیب گرگ اشک اژدها را به کورو خواهد داد و پیوندش به میراث اژدها جداسازی خواهد شد. این فرآیند با مرگ کورو همراه خواهد بود و گرگ نیز به مجسمه‌ساز بعدی تبدیل خواهد شد و زندگی به عنوان یک شینوبی را کنار خواهد گذاشت.

Purification: در پایان‌بندی «تطهیر» سکیرو به بهای جان خود کورو را نجات خواهد داد.

Return: پایان‌بندی «بازگشت» به واسطه‌ی کمک کردن به Divine Child of the Rejuvenating در کامل کردن یک مراسم برای بازگشت قدرت میراث اژدها به مکان تولدش در غرب قابل دسترس است. جسم کورو خواهد مرد اما روح او به قلب فرزند الهی منتقل خواهد شد. سکیرو یک شینوبی باقی خواهد ماند و با فرزند الهی به غرب سفر خواهد کرد.

گیم‌پلی

گیم‌پلی بازی Sekiro: Shadows Die Twice تاکید زیادی روی مبارزات دارد. بازیکنان به وسیله‌ی سلاح‌های مختلف و بعضا عجیب نبردهایی تن به تن را در مناظری زیبا و قلعه‌های عظیم در مقابل دشمنانی ترسناک انجام می‌دهند. در میان دشمنان سکیرو، موجودات عظیم‌الجثه‌ای نیز وجود دارند.

بازیکن قادر است به واسطه ابزار پروتزی اجسام مرگباری را پرتاب کند و همین طور از قدرت مخفی‌کاری و نینجایی خود بهره گیرد.

همانند عناوین قبلی FromSoftware این بازی نیز یک عنوان اکشن-ماجرایی با عناصر نقش‌آفرینی است، با این حال برخی از عناصر سبک نقش‌آفرینی مانند ساخت شخصیت، انتخاب کلاس و پیشرفت وضعیت در بازی وجود ندارد. در عوض یک ویژگی تحت عنوان استقرار (Posture) در مبارزات وجود دارد که به دشمنان و شخصیت اصلی اختصاص دارد، در واقع بازیکن با حمله به استقرار دشمنان سرانجام راهی برای وارد کردن یک ضربه‌ی حیاتی به آن‌ها خواهد یافت.

بازی همچنین دارای المان‌های مخفی‌کاری است که به بازیکن اجازه می‌دهد در صورت شناسایی نشدن توسط دشمنان آن‌ها را در جا از بین ببرد. علاوه بر این سکیرو قادر به استفاده از ابزار مختلفی است که به مبارزات و اکتشاف او کمک می‌کند، از جمله یک قلاب. اگر شخصیت اصلی بمیرد، به جای چک‌پوینت‌ها، گزینه‌ای برای بازیابی او در مکانی تحت شرایط مشخص وجود دارد.

توسعه

توسعه‌ی بازی Sekiro: Shadows Die Twice در پایان سال ۲۰۰۵ و بعد از عرضه‌ی محتوای قابل دانلود Bloodbrone The Old Hunters شروع شد. بازی با یک تریلر‌ در مراسم Game Awards در دسامبر سال ۲۰۱۷ معرفی شد.

هیدتاکا میازاکی به عنوان کارگردان بازی تائید شد. بازی در ژاپن توسط FromSoftware توسعه داده و عرضه شده و عرضه‌ی جهانی آن نیز توسط اکتیویژن صورت گرفته است. وظیفه ساخت ساندترک بازی نیز بر عهده‌ی یوکا کیتامورا بوده است.

در نمایشگاه Gamescom تاریخ انتشار بازی برای ۲۲ مارچ ۲۰۱۹ اعلام شد و یک نسخه کلکتور نیز از بازی نمایش داده شد. بازی از ابتدا بر پایه یک تجربه تک-نفره ساخته شده است و وجود بخش چند-نفره به دلیل محدودیت‌های موجود جایی در بازی ندارد.

واژه «سکیرو» در زبان ژاپنی به معنای «گرگ یک دست» است که به وضعیت شخصیت اصلی اشاره دارد. با وجود این که داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice در دوره‌ی واقعی سنگوکو روایت می‌شود اما هیچ فرد یا مکان تاریخی در بازی وجود ندارد.

نسخه کلکتور

نسخه کلکتور بازی علاوه بر بازی اصلی شامل موارد زیر است:

  • استیل‌بوک
  • مجسمه شینوبی هفت اینچ
  • نقشه
  • سه سکه بازی از عصر سنگوکو
  • سانترک دیجیتالی
  • کتاب هنری (Artbook) کلکسیونی

تصاویر

داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice

داستان Sekiro: Shadows Die Twice

منابع