ویکی وان پیس

وگاپانک

اشتراک‌گذاری

وگاپانک

Vegapunk

وگاپانک - وان پیس

وابسته به

پیشه

دانشمند

تولد

۹ اگوست

خاستگاه

گرند لاین (جزیره کاراکوری)

نام مستعار

استلا

لقب

دکتر وگاپانک
هوشمندترین مرد جهان

اولین نمایش

چپتر ۶۸۴ (سایه)، چپتر ۱۰۶۱
قسمت ۶۱۰ (سایه)

دکتر وگاپانک (Vegapunk) دانشمند ارشد گروه علمی ویژه (SSG) در استخدام مارین‌ها است. کار او شامل اکتشاف رموز استفاده از سنگ دریایی، طرز کارکرد میوه‌های شیطانی، مشارکت در کشف عامل اصل و نسبی و کاربردهای آن، ساخت پاسیفیستا و سرافیم، دیگر دستاوردهایی است که گفته می‌شود حداقل ۵۰۰ سال جلوتر از تکنولوژی روز است. وگاپانک اهل جزیره‌ی پیشرفته و فناوری-محور کاراکوری است و هم اکنون ساکن جزیره اگ‌هد است که آزمایشگاه او در آنجا واقع شده است.

وگاپانک قبل از استخدام در دولت جهانی، مدیر یک تیم تحقیقاتی علمی غیرقانونی به نام مدز (MADS) بود، جایی که او در کنار دانشمندان برجسته دیگری مانند سزار دلقک، وینسموک جاج، کویین و باکینگهام استاسی کار می‌کرد. این تیم در نهایت دستگیر شد و وگاپانک پس از انحلال مدز به عنوان یک دانشمند ارشد جذب نیروی مارین شد. این شرایط ادامه داشت تا این که او باری دیگر با دولت جهانی دشمن شد و دولت جهانی گروه CP0 را برای کشتن او فرستاد.

او و پیروانش (به استثنای یورک) متحدان اصلی کلاه حصیری‌ها در طول آرک اگ‌هد هستند.

تاریخچه

اوایل زندگی

وگاپانک در کشور پیشرفته بالدیمور در جزیره کاراکوری متولد شد. او در کودکی چندین دستگاه از جمله حیوانات روباتیک را در آزمایشگاه خود طراحی کرد و ساخت. او همچنین صدها ایده دیگر از سلاح تا آزمایش ساختارهای سلولی داشت. او یک بار سعی کرد با استفاده از حیوانات اصلاح‌شده به عنوان نیروی کار خود، یک سیستم گرمایش درون زمینی برای مردم جزیره ایجاد کند. متأسفانه وگاپانک فاقد ابزار و بودجه مورد نیاز برای تکمیل این پروژه بود، اما او توانست قلب مردم را به دست آورد.

در مقطعی او میوه نومی نومی را خورد که باعث شد مغز و سر او با کسب دانش جدید به طور مداوم گسترش یابد.

وگاپانک
وگاپانگ بخشی از مدز

وگاپانک بعدها در کنار وینسموک جاج، سزار کلاون، کویین و باکینگهام استاسی در یک تیم تحقیقاتی غیرقانونی به نام مدز مشغول به کار شد. در حالی که دانشمندان دیگر در ساخت سلاح متمرکز بودند، وگاپانک به دنبال محصولات برای ترویج صلح از جمله گل‌های جی‌پی (GP Flowers) بود که جایزه صلح ایبل را برای او به ارمغان آورد. این موضوع باعث شد تا پنج ارشد از او برای ملاقاتی در مری ژوا دعوت کند. در طول این مدت وگاپانک همچنین عامل اصل و نسبی را کشف کرد، و تیم مدز با موفقیت یک کلون از استاسی را ایجاد کرد. هنگامی که دولت جهانی تحقیق روی عامل اصل و نسبی را به عنوان یک تهدید در نظر گرفت، مدز مجبور به انحلال شد اما به وگاپانک و بسیاری از دانشمندان دیگر اجازه یافتند تا برای آن‌ها کار کنند.

خدمت به دولت جهانی

او پس از شروع به کار کردن برای دولت جهانی، به دلیل تحقیقات خود در مورد میوه شیطانی و کشف اثر خنثی‌سازی سنگ دریایی بر این میوه‌ها مشهور شد. او همچنین در کنار پیروهای خود از مری ژوا دیدن کرد. وگاپانک و اکثر پیروهای او شاهد ظلم و ستم اشراف جهانی بودند و به با تحقیر به آن‌ها نگاه می‌کردند، اما نمی‌دانستند که یکی از پیروها یعنی یورک مخفیانه می‌خواهد تبدیل به یکی از اژدهای آسمانی شود، حتی اگر به معنای خیانت به همتایانش باشد.

حدود ۳۳ سال پیش، زمانی که کایدو توسط مارین‌ها دستگیر شد، وگاپانک توانست نمونه‌ای از عامل اصل و نسبی او را برای ایجاد کپی از میوه شیطانی او استخراج کند، اگرچه نتایج رضایت‌بخش نبود. دولت جهانی از او می‌خواست که این میوه را به آن‌ها بدهد، اما وگاپانک آن را یک شکست تلقی کرد و نپذیرفت و آن را در پانک هازارد رها کرد. مدتی بعد، کایدو همراه با آلبر که او نیز دستگیر شده بود، تحت آزمایش قرار گرفتند از تاسیسات وگاپانک فرار کردند.

وگاپانک
وگاپانک از الباف و کتابخانه آن بازدید می‌کند.

۲۲ سال پیش، چند ماه پس از حادثه اوهارا، وگاپانک برای ادای احترام به پروفسور کلاور فقید به اوهارا سفر کرد. او با دریاچه‌ای در مرکز جزیره برخورد کرد که پر از کتاب بود، و فهمیدن این موضوع که آنجا آخرین موضع گیری دانشمندان اوهارا بوده است، اشک او را درآورد. وگاپانک متوجه گروهی از غول‌ها شد که کتاب‌ها را از دریاچه بیرون می‌کشیدند، و کمی بعد با مانکی دی. دراگون دیدار کرد که برای ادای احترام آمده بود. دراگون به او توضیح داد که این غول‌ها اهل الباف هستند و ارزش کتاب‌ها را می‌دانند. دراگون از امتناع وگاپانک برای پیوستن به مبارزان آزادی به ​​دلیل کمبود منابع ابراز تاسف کرد، اما وگاپانک توضیح داد که احساس می‌کند از توانایی‌هایش در دولت جهانی بهتر استفاده می‌شود. اگرچه وگاپانک دوست داشت کتاب‌ها را با خود به پانک هازارد ببرد، اما می‌ترسید که مافوقانش درباره بقایای کتابخانه اوهارا بشنوند. از این رو او کتاب‌ها را به غول‌ها سپرد. وگاپانک بعدا برای ادامه کار تحقیقی خود به الباف رفت و تمام کتاب‌های باقی مانده را مطالعه کرد. در آنجا او با جگوار دی. ساول، یکی از غول‌ها دیدار کرد.

چهار سال قبل از خط داستانی فعلی، او آزمایش‌های سلاح‌های شیمیایی را در آزمایشگاهش در پانک هازارد انجام داد. همکار سابق او یعنی سزار کلاون، یک سلاح شیمیایی بسیار قدرتمند را ساخت و زمانی که وگاپانک تلاش کرد سزار را به دلیل این رفتار بی‌پروایانه اخراج کند، سزار با انفجار آن سلاح تلافی کرد و پانک هازارد را به یک سرزمین بایر تبدیل کرد. پس از این حادثه جزیره بسته شد و اژدهایی که وگاپانک ساخته بود نیز رها شد. از آنجایی که وگاپانک آزمایش‌ها را هدایت می‌کرد، او مقصر این حادثه تلقی شد.

قبل از دوره تایم‌اسکیپ، وگاپانک بر روی توسعه سلاح‌های انسانی به نام پاسیفیستا کار می‌کرد و بارتولومیو کوما سوژه این آزمایش بود. وگاپانک با تحقیقات خود روی قدرت‌های میوه شیطانی کیزارو، موفق شد آن‌ها را کپی کند و پرتوهای لیزری کاربردی را بسازد. تلاش‌های او برای تکرار میوه‌های شیطانی پارامسیا منجر به ایجاد خون سبز شد.

قبل از جنگ سران مارینفورد، وگاپانک آخرین عملیاتش روی کوما انجام داد و آخرین اراده آزاد کوما را حذف کرد. با این حال، بنا به درخواست کوما، او این ماموریت را طوری در حافظه کوما برنامه‌ریزی کرد تا از کشتی سانی هزار محافظت کند.

سه ماه قبل از حادثه اگ‌هد، CP5 این دانشمند را برای تحقیق در مورد قرن تهی مورد بازجویی قرار داد.

قبل از از نشست لولی، ایشو با وگاپانک ملاقات کرد و این دانشمند از سرافیم پرده برداشت که اوج تحقیقات او در مورد کلون‌سازی، سایبورگ‌ها، میوه‌های شیطانی و لونرین‌ها بود.

پیروها

در مقطعی از گذشته، وگاپانک در اختراعات خود توانست وجود خودش را به شش فرد مختلف تقسیم کند که به آن‌ها پیرو (satellites) یا «انشعاب» گفته می‌شود. این افراد از طریق پانک رکوردز مغز وگاپانک را بین خود به اشتراک می‌گذارند. این پیروها همگی به عنوان دکتر وگاپانک شناخته می‌شوند و خود را با این عنوان معرفی می‌کنند، اما همچنین دارای نام‌ها و شماره‌های خاص خود هستند تا از هم متمایز شوند. آن‌ها همچنین از جنبه‌ها، ضمایر اول شخص و الگوهای گفتاری مختلف استفاده می‌کنند. بدن واقعی وگاپانگ «استلا» نام دارد.

پانک-۰۱
پانک-۰۲
پانک-۰۳
پانک-۰۴
پانک-۰۵
پانک-۰۶
نام
شاکا
لیلیت
ادیسون
فیثاغورث
اطلس
یورک
جنبه
خوب
بد
متفکر
خرد
خشونت
طمع
ضمیر اول شخص
واتاشی
واشی
وای
باکو
اوره
آتای

دانستنی‌ها

 • ظاهر وگاپانک با موهای خاکستری، سبیل و زبان بزرگ ممکن است از آلبرت انیشتین الهام گرفته شده باشد، به خصوص عکس نمادین انیشتین که زبانش را بیرون آورده است.
  • بریده بودن مغز او از سرش ممکن است به موضوع خارج کردن مغز انیشتین پس از مرگش به منظور تحقیقات اشاره داشته باشد.
 • درپوش سیب-شکل بالای سر وگاپانک ممکن است اشاره‌ای به آیزاک نیوتن و داستان محبوب افتادن سیب روی سر او داشته باشد.
  • علاوه بر این، سر سیب-شکل او ممکن است اشاره‌ای به درخت معرفت خیر و شر از کتاب مقدس داشته باشد.
 • هدف وگاپانک در ارائه دادن انرژی رایگان به جهان می‌تواند اشاره‌ای به نیکولا تسلا داشته باشد، که او نیز می‌خواست انرژی رایگان را در اختیار جهان قرار دهد.
 • به نظر می‌رسد که وگاپانک تا حدودی حول محور اجرام نجومی باشد، زیرا بدن اصلی او با نام «استلا» (به لاتین: «ستاره») شناخته می‌شود، در حالی که شش پیروی او «ماهواره» نامیده می‌شوند. علاوه بر این، تکه کلام او حاوی کلمه کویزار (quasar) است.
 • دریافت «جایزه صلح ایبل» توسط وگاپانک بر اساس جایزه واقعی صلح نوبل است.
  • دستاورد علمی گل‌های جی‌پی (GP Flowers) که این جایزه را برای او به ارمغان آورد، احتمالا اشاره‌ای به عکس معروف «قدرت گل» در طول راه‌پیمایی در پنتاگون است که رویدادی نمادین برای پایان جنگ ویتنام بود.
صفحات دیگر