ویکی Gears of War

Gears 5

اشتراک‌گذاری

گیرز ۵

Gears 5

Gears 5 Gears of War

توسعه‌دهنده

The Coalition

ناشر

 Xbox Game Studios

تاریخ انتشار

۱۰ سپتامبر ۲۰۱۹

سبک

تیراندازی سوم شخص

حالت‌های بازی

کمپین، کو-آپ، چندنفره

درجه‌بندی سنی

بزرگسالان

پلتفرم‌ها

مایکروسافت ویندوز، ایکس باکس وان

Gears 5 که گاهی با نام Gears of War 5 شناخته می‌شود، ششمین بازی از مجموعه Gears of War است. داستان بازی Gears 5 به رویدادهای بعد از بازی Gears of War 4 و رمان Gears of War: Ascendance می‌پردازد، جایی که دنیا رو به زوال رفته و نژاد اسوارم ارتش رباتی Coalition را فاسد کرده و به وسیله‌ی آن به شهرهای انسانی حمله می‌کند. بازیکن در نقش کیت دیاز به دنبال کشف ارتباط میان هویت خودش و دشمن و همین طور پی بردن به خطر واقعی در مورد سرا است.

بازی Gears 5 در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۹ برای پلتفرم‌های ایکس باکس وان و ویندوز عرضه شد. افرادی که نسخه ویژه بازی یعنی Gears 5 Ultimate Edition را خریداری کرده بودند یا از مشترکان Xbox Game Pass Ultimate بودند چهار روز زودتر به بازی دسترسی پیدا کردند.

داستان بازی Gears 5

پیش‌زمینه

داستان Gears 5 بر روی شخصیت کیتز دیاز تمرکز دارد، یک Outsider که به تازگی به COG پیوسته و بازیکن در نقش او می‌بایست ریشه‌های مربوط به او و خاستگاهش را کشف کند. از شخصیت‌های دیگر حاضر در بازی می‌توان به شخصیت اصلی Gears of War 4 یعنی جی‌دی فنیکس، پدر او یعنی مارکوس فنیکس و دوست صمیمی او یعنی دل واکر اشاره کرد.

داستان کامل Gears 5

به دنبال رویدادهای بازی قبل، جی‌دی، دل و مارکوس به طور رسمی به ارتش COG بازگشتند. کیت نیز که همراه آن‌ها بود به عنوان سرجوخه مشغول خدمت شد. آن‌ها با تشکیل جوخه‌ی جدید دلتا و با درخواست دیمون بیرد به سمت ویرانه‌های آزورا رفتند تا با راه‌اندازی یک ماهواره از شبکه‌ی Hammer of Dawn را بازیابی کنند. اعضا بعد از انجام این کار به پایتخت COG یعنی نیو افیرا بازگشتند، اما بیرد به آن‌ها اطلاع داد که هنوز قادر به موقعیت‌یابی ماهواره‌ها نیستند. در همین زمان جین که از راه‌اندازی ماهواره آگاه شده بود به آن‌ها دستور داد تا از بازیابی شبکه اجتناب کنند، چرا که آنیا استرود پیش از مرگش خواسته بود که شبکه Hammer of Dawn برای همیشه منحل شود.

جین پیغامی دریافت کرد مبنی بر این که Settlement 2 توسط اسوارم مورد حمله قرار گرفته و به همین سبب جوخه جی‌دی را برای کمک به تخلیه‌ی این مکان اعزام کرد. در هنگام نبرد مشخص شد که جی‌دی، دل و فاز پیش‌تر در Settlement 2 مستقر شده‌اند تا به سرکوب شورش شهروندان بپردازند، موضوعی که منجر به مرگ شهروندان شد و به دنبال آن جی‌دی و دل مجبور به فرار از خدمت نظامی شدند. فاز در هنگام یک بحث و جدل با دل افشا کرد که جی‌دی به او دستور داده تا به سوی شهروندان شلیک کند و این موضوع باعث از دست رفتن اعتماد دل و کیت نسبت به جی‌دی شد. زمانی که حملات اسوارم شدت بیشتری پیدا کرد و کاروان تخلیه شده مورد تهدید واقع شدند، جی‌دی به برد دستور داد تا پیش از زمان موعد Hammer of Dawn را راه‌اندازی کند. در حالی که این اقدام باعث نابودی نیروهای اسوارم شد اما Hammer of Dawn دچار نقص شد و شروع به ضربات شدیدی کرد. جی‌دی گروهی از شهروندان را نجات داد اما پس از ناکامی در نجات لیزی به شدت مجروح شد.

با گذشت چهار ماه از داستان بازی Gears 5، کیت و دل به یک روستای Outsider واقع در اسکلت Riftworm رسیدند تا افراد ساکن آنجا را متقاعد به پیوستن به COG کنند. رئیس روستا یعنی اسکار که عموی کیت بود از پیوستن به ارتش امتناع کرد اما طولی نکشید تا روستا توسط اسوارم مورد حمله قرار گرفت. در طول این نبرد کیت توسط یک اسنتچر اسیر شد و تصاویری زنده‌ای از کنترل کردن نیروهای اسوارم را مشاهده کرد. او از دست آن اسنتچر گریخت اما موفق به نجات جان عمویش اسکار نشد. نیروهای کمکی COG به رهبری جی‌دی (کسی حالا کاپیتان شده بود) به همراه فاز از راه رسیدند و روستا را تخلیه کردند. کیت در مورد تصاویری که مشاهده کرده بود با بقیه صحبت کرد و مارکوس پیشنهاد داد تا او به یک آزمایشگاه مخفی در نیو هوپ در شمال برود تا جواب سوال‌هایش را پیدا کند. دل با وجود اعتراضات جی‌دی تصمیم گرفت تا کیت را در این مسیر همراهی کند. وقتی آن‌ها به آزمایشگاه رسیدند، مارکوس توضیح داد که یک دانشمند ارشد به نام نیلز سامسون روی افرادی که دچار مسمومیت Imulsion شده بودند آزمایشاتی انجام می‌داد. آن‌ها سرنخی از این دانشمند در کوه کادار یافتند، جایی که قبلا پناهگاه لوکست‌ها بود.

کیت و دل مسیر خود را روی کوه کادار ادامه دادند و مدتی بعد یک آزمایشگاه مخفی دیگر را زیر یخ یافتند. آن‌ها نیلز را زنده در قالب یک سازه هوش مصنوعی یافتند و بقایای پرسنل COG و لوکست را یخ‌زده کشف کردند. نیلز رازهای مهمی از داستان بازی Gears 5 و پیشینه‌ی زندگی کیت را افشا کرد. او برای آن‌ها توضح داد که نژاد لوکست در واقع نتیجه‌ی آزمایش‌های ژنتیکی محرمانه او بوده است. در واقع نیلز با دستکاری DNA بچه‌های آلوده شده به Imulsion و ترکیب آن‌ها با موجودات بومی Hollow این نژاد را ایجاد کرده است. او همچنین افشا کرد که ملکه میرا در اصل یک انسان بوده که نسبت به Imulsion کاملا مصون بوده و به واسطه ژنتیک خود قادر به کنترل لوکست بوده است، با این حال زمانی که دختر تازه متولد شده‌ی میرا – که مادر درگذشته‌ی کیت محسوب می‌شود – به دنیا آمد، دختربچه توسط پدرش از آزمایشگاه فرار کرد و میرا نیز با رهبری لوکاست علیه دانشمندان برخواست و استقلال لوکاست را رقم زد.

کیت وقتی متوجه شد که ملکه‌ی بعدی خود اوست حیرت‌زده شد و تقاضا کرد تا ارتباطات ذهنی‌اش (Hivemind) با اسوارم قطع شود. به این ترتیب نیلز، کیت را در یک ماشین ویژه اسکن مغزی قرار داد و این ماشین که به یک Berserker خفته تحت نام متریاک متصل بود با موفقیت کیت را از هایومایند اسوارم جدا کرد، اما همین فرآیند باعث احیای مادر کیت یعنی رینا شد چرا که هوشیاری او همچنان در هایومایند ساکن بود. نیلز پس از این اتفاق فرار کرد و اذعان کرد که عمدا رینا را احیا کرده تا اسوارم کاری را که لوکاست شروع کرده بود را به پایان برساند. نیلز خیلی زود توسط متریاک بازیابی شده نابود شد و پیش از این که از تاسیسات فرار کند به دست کیت و دل کشته شد. کیت با درک این موضوع که رینا حالا ملکه جدید اسوارم است بر فعال‌سازی دوباره Hammer of Dawn تاکید کرد.

در ادامه‌ی داستان بازی Gears 5، گروه توسط بیرد به واسگار رفتند، جایی که برنامه فضایی سری اتحاد جمهوری‌های مستقل (UIR) در آن واقع شده بود. بیرد دوباره به عضو سابق جوخه یعنی گارون پادوک پیوست، کسی که حالا رهبر گروهی از عشایر بازمانده در صحرا بود. پادوک اشاره کرد که برنامه فضایی UIR یک موشک را با ماهواره Hammer of Dawn بارگذاری کرده و آماده شلیک است. این موضوعی بود که COG و UIR آن را از عموم مخفی نگه داشته بودند. او همچنین اعلام کرد که افزایش هوشمندی اخیر اسوارم به خاطر احیای رینا بوده است. جین، دل و بیرد مسئول فعال‌سازی دوباره Hammer of Dawn شدند. جی‌دی و فاز نیز برای کمک کیت رسیدند و جی‌دی به خاطر فریبکاری قبلی‌اش از کیت و دل عذرخواهی کرد. جوخه موفق به سوار کردن و پرتاب موشک شد و نشان‌های هدف‌گذاری شده مورد نیاز برای کنترل Hammer of Dawn را به دست آورد، اما کمی بعد آن‌ها توسط یک اسوارم عظیم به نام کراکن روبرو شدند. اعضای گروه به سختی موفق به فرار از این موجود شدند و پادوک با هلیکوپتری آن‌ها را به خانه بازگرداند.

گروه در بازگشت به نیو افیرا نقشه‌ای به منظور راه‌اندازی Hammer of Dawn را طرح کرد. در همین مقطع جین اقدام به دستگیر کردن کیت کرد با این قصد که به زور کیت را به هایوماند اسوارم متصل کند و آن‌ها را تحت کنترل خود درآورد. اما قبل از این که او بتواند این کار را انجام دهد اسوارم به نیو افیرا حمله کرد. رینا که حالا به ملکه اسوارم تغییر پیدا کرده، به کیت، جی‌دی و دل هجوم آورد و کیت را مجبور کرد تا یکی از دو همتایش یعنی جی‌دی یا دل را نجات دهد. کیت و بازمانده‌ی دیگر مسیر را به سمت دوستان خود مبارزه کردند اما توسط کراکن مورد حمله قرار گرفتند. سربازان بازمانده مغلوب کراکن شدند و در نهایت همراه روباتیک جوخه یعنی جک با قربانی کردن خود به عنوان یک نشان هدف‌گذاری شده برای Hammer of Dawn کراکن را نابود کرد.

در پایان داستان بازی Gears 5 و پس از تمام شدن این ماجرا مارکوس به کیت هشدار داد که رینا بازخواهد گشت، و کیت نیز با دور انداختن گردنبند لوکاست مربوط به مادرش جواب داد که آن‌ها زودتر او را پیدا خواهند کرد.

تصاویر

داستان بازی Gears 5

داستان بازی Gears 5

ویدئوها

منابع