ویکی Devil May Cry

Devil May Cry 5

اشتراک‌گذاری

شیطان هم می‌گرید ۵

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5 Devil May Cry

توسعه دهنده

کپکام

ناشر

کپکام

کارگردان

هیدئاکی اتسونو

طراح شخصیت

 • تاتسویا یوشیکاوا
 • دایگو ایکنو

نویسنده

بینگو موریهاشی

تهیه کننده

 • میچیترو اوکابه
 • متیو واکر

تاریخ انتشار

۸ مارچ ۲۰۱۹ (۱۷ اسفند ۹۷)

سبک

هک اند اسلش، شوتم آپ، اکشن

درجه سنی

بزرگسالان

پلتفرم‌ها

 • ایکس باکس وان
 • پلی‌استیشن 4
 • رایانه شخصی

Devil May Cry 5 (شیطان هم می‌گرید ۵) که به اختصار DMC 5 نامیده می‌شود، پنجمین قسمت اصلی و در مجموع ششمین بازی از مجموعه Devil May Cry است. داستان بازی Devil May Cry 5 به دنبال رویدادهای نسخه‌ی چهارم است و مبارزات نیرو با یک هجوم گسترده‌ی شیطانی را روایت می‌کند.

بازی Devil May Cry 5 برای اولین بار در نمایشگاه E3 سال ۲۰۱۸ تائید شد. این بازی در تاریخ ۸ مارچ سال ۲۰۱۹ برابر با ۱۷ اسفند سال ۹۷ منتشر شد.

داستان بازی Devil May Cry 5

داستان بازی Devil May Cry 5 از جایی شروع شد که مردی ناشناس اقدام به قطع کردن Devil Bringer از بدن نیرو کرد. به دنبال این ماجرا نیرو همراه با شریک جدیدش یعنی نیکو که یک زن متخصص در ساخت و ساز سلاح بود به تعقیب این مرد پرداخت. نیکو یک بازوی جدید به نام Devil Breaker را جایگزین بازوی قبلی نیرو کرد. هنگامی که این دو به Red Grave City رسیدند متوجه شدند که یک درخت شیطانی به شهر هجوم آورده و از خون ساکنان شهر تغذیه می‌کند. نیرو باور داشت که یاماتو منجر به این اتفاق شده، چرا که این شمشیر نیز به همراه Devil Bringer ربوده شده بود.

نیرو با کمک فردی مرموز به نام V از درخت مذکور بالا رفت و در آنجا دانته، تریش و لیدی را دید که در حال مبارزه کردن با یک شاه شیطانی جدید به نام یوریزن هستند. این سه به واسطه‌ی قدرت بی‌کران شاه شیطانی شکست خوردند و نیرو نیز با کمک V از محل گریخت.

مدتی بعد مشخص شد که V فرد استخدام‌کننده‌ی دانته بوده است و از این شکارچی خواسته تا یوریزن را شکست دهد. با این حال او بعد از شکست خوردن دانته تصمیم گرفت تا به دنبال یافتن شمشیر شیطانی اسپاردا برود. زمانی که V این شمشیر را به دست آورد، دانته ظاهرا در وضعیت اغما قرار داشت و V با ضربه‌ای او را به هوش آورد.

پس از آن، دانته عازم کلیفوت (Qliphoth) یا همان درخت شیطانی شد. این بار اندازه درخت به شکل قابل توجهی بزرگ شده بود و تمام خون‌های مصرف شده توسط آن منجر به تولید میوه‌ای شده بود که حامل قدرت‌های ماورائی و شیطانی بود. تریش اشاره کرد که حتی مونداس نیز برای تبدیل شدن به پادشاه دنیای زیرین به این میوه استفاده کرده است.

زمانی که دانته به سطوح پایینی درخت رسید او به لیدی، تریش و نیکو پیوست و کمی بعد V و نیرو نیز در آنجا حاضر شدند. در این مقطع نیکو برای دانته افشا کرد که او در واقع نوه‌ی نل گلدستاین، سازنده‌ی سلاح‌های Ebony & Ivory است.

دانته، V و نیرو از هم جدا شدند و مسیر خود را در درخت شیطانی پیش گرفتند. دانته به عنوان اولین نفر به درونی‌ترین اتاق رسید و این درحالی بود که نیرو در حال کمک کردن به V بود، فردی که به دلایلی بدنش به تدریج در حال ضعیف‌تر شدن بود. در این نقطه، V به نیرو گفت که شیطانی تحت عنوان یوریزن در واقع وجود ندارد و فرد پشت این مصیبت‌ها برادر دانته است، موضوعی که باعث شوکه شدن نیرو شد. V در ادامه‌ی توضیحاتش گفت که نام واقعی این مرد ورجیل است و او حاضر است هر چیزی را فدای رسیدن به قدرت کند.

در همین حین دانته در حال مبارزه کردن با یوریزن در یک مکان خیالی بود، جایی که ظاهرا این دو برادر دوران کودکی خود را در آنجا سپری کرده‌اند. با وجود این که دانته سعی داشت با اشاره به فداکاری مادرشان برای حفظ جان آن‌ها، یوریزن (ورجیل) را مورد استدلال قرار دهد اما یوریزن دانته را نادیده گرفته و برای دستیابی به میوه‌ی شیطانی و قدرت بیشتر سرمست بود. حتی با وجود خوردن میوه شیطانی اما سرانجام دانته موفق به شکست دادن او شد. زمانی که یوریزن در وضعیتی تضعیف شده قرار داشت، نیرو و V به محل رسیدند. V با دیدن این صحنه که یوریزن نفس‌های آخر خود را می‌کشد به بالای سر او رفت و خنجری را به سینه‌ی او فرو کرد. این اتفاق باعث شد تا V دوباره به «جنبه‌ی شیطانی» خودش بپیوندد؛ در واقع او «جنبه‌ی انسانی» ورجیل بود و با پیوند دو جنبه‌ی انسانی (V) و شیطانی (یوریزن)، ورجیل دوباره احیا شد و روبروی دانته و نیرو قرار گرفت.

پس از این اتفاق توهمات درون درخت کلیفوت نیز از بین رفت. ورجیل با گفتن این جمله که دانته نیاز به استراحت دارد و آن‌ها بعدا با هم مبارزه خواهند کرد، اقدام به باز کردن یک دروازه کرد و آنجا را به مقصد راس درخت ترک کرد. دانته راه خود را به نوک درخت در پیش گرفت و از نیرو خواست که از این ماجرا دور بماند و او گفت که این موضوع به او مرتبط نیست. با این حال نیرو درخواست دانته را رد و برای کمک در شکست دادن ورجیل به او اصرار کرد. پس از این اصرارها دانته به طور مستقیم به نیرو اعلام کرد که ورجیل در واقع پدر او است. شنیدن این موضوع نیرو را گیج کرد و او نمی‌توانست چنین چیزی را باور کند. دانته به واکنش یاماتو نسبت به او اشاره کرد که تائیدی بر این موضوع بود، و به نیرو گفت که نمی‌تواند اجازه دهد او پدر خودش را بکشد.

در ادامه‌ی داستان بازی Devil May Cry 5، دانته در مسیر خود به سمت بلندترین نقطه‌ی کلیفوت با حیوانات وابسته به V برخورد کرد، آن‌ها حالا علیه دانته خصومت داشتند و در نهایت توسط این شکارچی شیطان کشته شدند. سرانجام دانته خود را به راس درخت رساند، جایی که ورجیل روی یک ریشه کوچک نشسته بود. دو برادر باری دیگر با هم مبارزه‌ای را آغاز کردند.

نیرو که مسیر خود را برای رسیدن به نوک درخت در پیش گرفته بود، در میان راه یک باجه تلفن شکسته را پیدا کرد. او برای گرفتن کمک با کایری تماس گرفت. کایری در مورد تصمیم نیرو به او اطمینان داد و او را برای روبرو شدن با پدرش سوق داد. در هنگام رسیدن نیرو به نوک درخت، بازوی از دست رفته‌ی او ورم کرد و Devil Breaker او منهدم شد، و جای آن یک بازوی جدید انسانی رشد کرد. این موضوع باعث شد تا قدرت نهفته‌ی Devil Trigger در نیرو بیدار شود و او برای متوقف کردن جنگ دو برادر اقدام کند.

نیرو اعلام کرد که هیچ کدام از آن‌ها کشته نخواهند شد و این انتقام‌گیری برای همیشه به پایان خواهد رسید. وقتی دانته سعی داشت تا به نیرو بگوید که نبرد آن‌ها ربطی به او ندارد، با ضربه‌ای ناگهانی از نیرو سرنگون شد و تحت تاثیر قدرت شگفت‌انگیز او قرار گرفت. پس از آن نیرو و ورجیل نبرد خودشان را شروع کردند. در نهایت ورجیل و دانته به واسطه‌ی تلاش‌های نیرو و وضعیت درخت کلیفوت آتش بس اعلام کردند. آن‌ها اشاره کردند که برای از بین بردن درخت نیاز است که به دنیای زیرین بروند. با وجود مخالفت نیرو به خاطر احتمال حبس شدن همیشگی دو برابر، اما آن‌ها به هر طریق به زیر زمین رفتند.

در انتهای داستان بازی Devil May Cry 5 این دو برادر بعد از یافتن ریشه‌ی اصلی کلیفوت شروع به بریدن آن کردند. بعد از انجام این کار آن‌ها دوباره نبرد میان خود را شروع کردند، نبردی که این بار جنبه‌ی سرگرمی داشت. با ورود تعدادی شیطان مزاحم، دو برادر در کنار هم با شیاطین به مبارزه پرداختند.

گیم‌پلی

گیم‌پلی Devil May Cry 5 با سه شخصیت قابل بازی پیگیری می‌شود. این شخصیت‌ها شامل دو شخصیت آشنای دانته و نیرو، و یک شخصیت کاملا جدید به نام V است.

نیرو در ابتدای داستان DMC 5 از یک پروتز سایبرنتیک جدید به نام Devil Breaker بهره می‌برد که دارای چند نوع مختلف با مکانیسم‌های متفاوت است. انواع این سلاح دارای یک حمله ویژه تحت عنوان Break Away است که با استفاده از آن همان Devil Breaker از بین خواهد رفت. این سلاح‌ها از داخل مراحل یا با خریدن دوباره به دست می‌آیند.

نیرو در بخش انتهایی بازی حالت Devil Trigger را در خود بیدار می‌کند و یک Devil Bringer جدید به دست خواهد آورد، چیزی که همیشه به طور پیش‌فرض به او متصل است. مکانیسم این Devil Bringer مشابه با چیزی است که Devil May Cry 4 مشاهده شد، اما یک تفاوت کلیدی وجود دارد که پس از فعال شدن Devil Trigger نیرو قادر است به جای کشیدن یک دشمن دو دشمن را به سمت خود بکشد.

دو سلاح شناخته شده نیرو یعنی رد کوئین و بلو رز نیز به بازی بازگشته‌اند و دارای چند ارتقا هستند. شمشیر رد کوئین به غیر از چند حرکت جدید چیز زیادی را به گیم‌پلی اضافه نکرده است، اما تفنگ بلو رز تفاوت‌های بیشتری نسبت به DMC 4 داشته است؛ مهارت شلیک شارژ شده این سلاح حالا با سرعت بسیار بیشتری صورت می‌گیرد و با شلیک سه گلوله‌ی سریع و قدرتمند همراه است. شلیک‌های معمولی تفنگ نیز ضعیف و آرام‌تر از نسخه چهارم است. با این حال با اتمام بازی مهارت کلاسیک شلیک شارژ شده DMC 4 باز خواهد شد. این مهارت یک شلیک شارژ شده کامل است که ضربه  سنگینی را وارد می‌کند و پس از چند ثانیه منفجر می‌شود.

گیم‌پلی مربوط به شخصیت دانته نیز به شکل وسیعی گسترش یافته است. او در مجموعه به ۱۲ سلاح دسترسی دارد اما به خاطر عدم دسترسی به شمشیر یاماتو تنها چهار شیوه مبارزه دارد.

سلاح‌های گرم سلاح‌های سرد شیوه‌های مبارزه
 • Ebony & Ivory
 • Coyote-A
 • Kalina Ann
 • Kalina Ann II
 • Double Kalina Ann
 • Dr. Faust
 • Trickster
 • Swordmaster
 • Gunslinger
 • Royalguard

V که شخصیتی محوری و جدید در داستان بازی Devil May Cry 5 است، دارای یک مکانیسم مبارزه کاملا متفاوت با دانته و نیرو و حتی سایر شخصیت‌های مجموعه Devil May Cry است. او به جای رویارویی مستقیم با دشمنان از سه موجود تحت تملک خود برای حمله استفاده می‌کند و تنها ضربه نهایی به وسیله چوب‌دستی او دشمنان وارد می‌شود.

قابلیت Devil Trigger برای شخصیت V با چیزی به نام نایتمر (Nightmare) جایگزین شده است. نایتمر در واقع یکی از سه موجود همراه او است که تنها با دستور بازیکن در میدان نبرد آشکار می‌شود. این قابلیت همانند Devil Trigger موجب افزایش سلامتی V نمی‌شود اما بازیکن می‌تواند مهارت‌های جایگزینی را خریداری کند که میزان دریافت گوی‌های سبز سلامتی را در زمان حضور تایمتر بیشتر می‌کند.

کتاب همراه V نیز در گیم‌پلی بازی نقش دارد و با خواندن آن میل‌های مورد نیاز برای فراخوانی نایتمر پر می‌شود. زمانی که V نزدیک به دشمنان باشد این میل‌ها زودتر پر خواهند شد.

تصاویر

داستان بازی Devil May Cry 5

داستان بازی Devil May Cry 5

داستان DMC 5

داستان بازی Devil May Cry 5

منابع