ویکی سایبرپانک

سقوط ۹۴

اشتراک‌گذاری

سقوط ۹۴ (Crash of '94) که همچنین با عنوان سقوط سهام جهانی ۹۴ خطاب می‌شود، رویدادی در جهان سایبرپانک است.

شرح

در معرض تهدید قدرت رو به رشد جامعه اقتصادی اروپا، «باند چهار» شروع به یک دوره تهاجم مخفیانه کرد که بعدها به عنوان «جنگ خاموش» شناخته شد. با افزایش قدرت EEC، «مداخله» ایالات متحده در اروپا کمتر قابل تحمل شد. به زودی EEC به یک قدرت جهانی تبدیل شد و ایالات متحده به ویژه در سیاست‌های بین المللی تضعیف شد.

یکی از این نمونه‌ها در سال ۱۹۹۲ رخ داد. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی در مراحل پایانی گلاسنوست قرار داشت، شورای امنیت ملی ایالات متحده (NSC) به سیاست‌های منسوخ شده «امپراتوری شیطانی» خود ادامه داد و تمام کمک‌ها به شوروی را مسدود کرد و اطمینان داد که متحدانش در ناتو همین کار را می‌کنند. هنگامی که EEC به عنوان یک قدرت قوی تثبیت شد، یکی از اولین اقدامات آن نادیده گرفتن خواسته‌های ایالات متحده و ارسال غذا و کمک‌های مورد نیاز به کشورهای شوروی بود، با وجود اینکه با مخالفت‌های شورای امنیت ملی روبرو بود. نتیجه این بود که اتحاد جماهیر شوروی یورودلار را بر ارز ایالات متحده ترجیح داد و با صلح میان شوروی و اروپای غربی که پس از چهل سال رخ می‌داد، ناتو فروپاشید.

NSA که برای از دست دادن اعتبارش خشمگین شده بود و همچنین از برنامه فضایی در حال گسترش یورو ترس داشت، کارزاری را برای تضعیف کردن EEC را شروع کرد. این کارزار شامل استفاده از تاکتیک‌هایی از تقلب در بازار سهام گرفته تا تلاش برای ایجاد اختلال در اولین مذاکرات معاهده نظامی اتحادیه اروپا و شوروی بود.

«باند چهار» در تلاشی شروع به دستکاری در بازارهای سهام اروپا و آسیا و هک مستقیم سیستم‌ها کرد. این دستکاری‌ها به این باند اجازه داد تا توهم ثروت آمریکایی را تبلیغ کند، اما بهای سنگینی داشت؛ هنگامی که این موضوع توسط EEC کشف شد، یورو به سادگی اطلاعات را در مطبوعات جهانی منتشر کرد. با تضعیف امنیت ضمنی نرخ ارز، سیستم فروپاشید. در سال‌های بعد این فاجعه سقوط ۹۴ نامیده شد. در واکنش به کشف این کلاهبرداری، اکثر کشورهای توسعه‌یافته بلافاصله تجارت با ایالات متحده را تحریم کردند. این تحریم‌ها برای آمریکا فلج‌کننده بود و فقط فروپاشی را تسریع کرد.

صفحات دیگر