بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

ایزوکو میدوریا

اشتراک‌گذاری

ایزوکو میدوریا

Izuku Midoriya

ایزوکو میدوریا - مدرسه قهرمانانه من

نام مستعار

دکو

روز تولد

۱۵ جولای

سن

۴ (اولین نمایش)
۱۴ (چپتر ۳-۱)
۱۵-۱۶ (چپتر ۳)

جنسیت

مذکر

کوسه

بدون کوسه (قبلا)
یکی برای همه

خانواده

اینکو میدوریا (مادر)
هیساشی میدوریا (پدر)

پیشه

دانش‌آموز

تیم‌ها

آژانس نایتای (قبلا)
تیم یورش شیه هاسایکای (قبلا)
آژانس اندور (قبلا)

سبک مبارزه

مبارزه نزدیک
مبارزه دور-برد

صداپیشه

دایکی یاماشیتا
آکنو واتانابه (کودکی)

ایزوکو میدوریا (Izuku Midoriya) که همچنین با نام دکو شناخته می‌شود، شخصیت اصلی مجموعه Boku no Hero Academia است.

اگرچه او بدون داشتن کوسه به دنیا آمده است، اما میدوریا به خاطر خلق و خوی ذاتی قهرمانی‌اش موفق شد نظر قهرمان افسانه‌ای یعنی آلمایت را به خود جلب کند. به همین سبب او به شاگرد نزدیک آلمایت و همچنین دانش‌آموز کلاس ۱-A در دبیرستان یو.ای. تبدیل شد. با انتقال کوسه آلمایت به او، میدوریا به نهمین دارنده کوسه «یکی برای همه» تبدیل شد.

به دنبال جنگ آزادی پدیده‌های فراطبیعی که در آن تومورا شیگاراکی و «همه برای یکی» به طور فعال کوسه‌ی ایزوکو را مورد هدف قرار دادند، او تصمیم گرفت تا دبیرستان یو.ای. را ترک کند تا هم‌کلاسی‌های او در امان باشند. پس از ترغیب شدن ایزوکو توسط دوستانش، او بعدا به یو.ای. بازگشت و قهرمانان را علیه شروران در یک جنگ نهایی برای نجات دنیا هدایت کرد.

پیش‌زمینه

ایزوکو در کودکی به شدت قهرمانان را تحسین می‌کرد و آرزو داشت که بعد از دریافت کوسه‌اش روزی تبدیل به قهرمانی مثل آلمایت شود. با این حال وقتی او به سنی رسید که همه در آن قدرت‌هایشان آشکار می‌شود، هیچ اثری از قدرت ویژه‌ای در ایزوکو دیده نشد. مادرش به همین خاطر او را به نزد دکتری برد که دکتر پس از معاینه خبر بسیار بدی را برای آن‌ها داشت که حالی از آن بود که ایزوکو هرگز یک کوسه نخواهد داشت.

بعد از آن ایزوکو همیشه ویدئوهای آلمایت را روی کامپیوترش تماشا می‌کرد و با گریه از مادرش می‌پرسید که آیا او هم روزی می‌تواند یک قهرمان شود.

حتی ایزوکو با هدف قهرمان شدن در مدرسه یو.ای. ثبت نام کرد. این آرزوی او باعث می‌شد تا او همیشه توسط دوست دوران کودکی‌اش یعنی کاتسوکی باکوگو و دیگر هم‌کلاسی‌هایش مورد آزار و اذیت قرار بگیرد. آن‌ها باور داشتند که هیچ فردی بدون کوسه قادر به قهرمان شدن نیست. با این وجود ایزوکو همچنان کاتسوکی را دوست خود می‌دانست و همیشه به دنبال او می‌رفت.

ایزوکو میدوریا
پیشنهاد کمک ایزوکو به کاتسوکی

در مقطعی یک رویداد باعث شد تا رابطه‌ی بین ایزوکو و کاتسوکی سردتر شود. وقتی کاتسوکی از یک پل کوچک به درون آب سقوط کرد، ایزوکو سعی کرد با گرفتن دست کاتسوکی به او کمک کند اما کاتسوکی که فردی مغرور بود این موضوع را یک توهین تلقی کرد. در واقع کاتسوکی کمک گرفتن از فردی که پایین‌تر از او بود را شرم‌آور می‌دانست. به این ترتیب در سال‌های بعدی رابطه‌ی بین این دو با تنش‌هایی همراه شد.

توانایی‌ها

توانایی‌های کلی: مهم‌ترین دارایی ایزوکو میدوریا قبل از به دست آوردن کوسه اطلاعات او در مورد مهارت‌ها و تاکتیک‌های قهرمانی بود. ایزوکو سال‌ها در مورد قهرمانان حرفه‌ای مطالعه کرده است و می‌داند که در شرایط مختلف باید چه اقدامی را انجام دهد. شجاعت مثال زدنی و میل به قهرمانی باعث شده تا او قادر به محافظت از خود و دیگران باشد.

او به مدت ۱۰ ماه با آلمایت تمرین کرد تا بدنش را برای دریافت کوسه یکی برای همه آماده کند. بعد از دریافت این کوسه او توانایی مهار کردن توده‌ای از انرژی فوق‌العاده را به دست آورد. او می‌تواند سریع‌تر از دید حرکت کند، با این حال واکنش‌های فیزیکی بدن او باعث می‌شود تا میدوریا نتواند به درستی مبارزه خود را انجام دهد اما پایداری فیزیکی بالای او به اجازه می‌دهد تا در برابر اشکالات کوسه‌اش مقاومت کند.

ایزوکو بعد از تمرین کردن با گرن تورینو کنترل بیشتری روی کوسه یکی برای همه پیدا کرد و مهارت‌های مبارزه‌ای به شکل چشم‌گیری بهبود پیدا کرد. این موضوع به او اجازه می‌داد تا در تقابل با شروران قدرتمندی مثل قهرمان‌کش عملکرد مناسبی از خود نشان دهد.

تحمل بالا: میدوریا همچنین در مقاطعی از خود تحمل بالایی را نشان داده است. او در مواردی قادر به تحمل درد زیادی بوده است که اغلب آن ناشی از تاثیرات استفاده از کوسه‌اش بوده است. این موضوع در نبرد او با ماسکیلر و کاتسوکی قابل مشاهده بوده‌اند.

هوش بالا: میدوریا در بسیاری از مقاطع هوش بالا و بینش خود را ثابت کرده است. در واقع هوش او بیش از کوسه او به کمک او می‌آید. او همه چیز را خیلی زود یاد می‌گیرد و از اطلاعات به عنوان راهکارهای موثر در شرایط مختلف بهره می‌برد. هوشمندی ایزوکو به او اجازه می‌دهد تا مکانیسم‌های مختلف یکی برای همه را کشف کند و از این قدرت خود به شکل موثرتری استفاده کند.

 • بازوهای ورزیده
 • استقامت بالا
 • واکنش و سرعت بالا
 • تطبیق‌پذیری
 • مهارت‌های رهبری
 • اداره تسخیرناپذیر

کوسه

ایزوکو میدوریا
ایزوکو در حال استفاده از ۲۰٪ یکی برای همه

یکی برای همه: کوسه‌ای که میدوریا آن را از آلمایت دریافت کرد. این کوسه ذخیره‌ای از نیرو را برای او به ارمغان می‌آورد که این نیرو چابکی و قدرت فوق‌العاده‌ای را در اختیار او می‌گذارد.

اگرچه میدوریا تاکنون سرعت، تحمل و واکنشی در حد آلمایت را نشان نداده است اما او قادر است درصد پایینی از قدرت یکی برای همه را کنترل کند. در حال حاضر بدن او تحمل استفاده از ۴۵ درصد از قدرت این کوسه بدون شکسته شدن استخوان‌ها را دارد و بالا رفتن از این حد در حال حاضر می‌تواند بدن او را تخریب کند.

این کوسه دارای ویژگی‌هایی است که از حاملان قبلی خود گرفته است. این موضوع به ایزوکو اجازه می‌دهد تا او به کوسه‌های حاملان قبلی یکی برای همه دسترسی داشته باشد. کوسه‌های شناخته شده موجود در یکی برای همه به شرح است:

 • تعویض دنده (Gearshift): این کوسه‌ی دومین کاربر است که به ایزوکو اجازه می‌دهد سرعت یا شتاب هر چیزی که لمس می‌کند، از جمله خودش را تغییر دهد.
 • شلاق سیاه (Blackwhip): این کوسه مربوط به پنجمین کاربر یعین دایگورو بانجو است. این کوسه به ایزوکو اجازه می‌دهد تا پیچک‌هایی از جنس انرژی سیاه را از دستان خود تولید کند که برای قلاب‌گیری موثر است.
 • شناور (Float): این کوسه مربوط به هفتمن کاربر یعنی نانا شیمورا است. این کوسه به ایزوکو اجازه می‌دهد تا خودش را هوا معلق کند.
 • احساس خطر (Danger Sense): این کوسه به ایزوکو اجازه می‌دهد تا تهدیدهای محیط اطراف خود را تشخصی دهد.
 • صفحه دودی (Smokescreen): این کوسه به او اجازه تولید ابری دودی غلیظ را می‌دهد که می‌تواند دید افراد را تیره کند.
 • فا جین (Fa Jin): این کوسه به ایزوکو اجازه می‌دهد تا انرژی جنبشی را در هنگام حرکت دخیره کند. او بعدا می‌تواند این انرژی دخیره شده را برای انفجاری در سرعت و قدرت خود استفاده کند.

ایزوکو همچنین به یک قلمروی ناخودآگاه دسترسی دارد که بقایای آگاهی دارندگان قبلی کوسه یکی برای همه در آن ساکن هستند. این بقایا می‌توانند ایزوکو را وادار کنند تا این کوسه را بدون هیچ ورودی آگاهانه‌ای فعال کند، همانطور که وقتی او تحت کنترل کوسه «شستشوی مغزی» هیتوشی بود، سایه‌های توهم‌آمیزی از این پژواک‌ها را مشاهده کرد. ایزوکو اولین دارنده یکی برای همه است که در زمان حیات خود به این قلمرو دسترسی پیدا کرده است.

ایزوکو میدوریا
بقایای دنیای یکی برای همه

آمار

 تجهیزات

لباس زتا: این ششمین نسخه از لباس قهرمانی ایزوکو است. پس از اینکه لباس قبلی او تقریبا به طور کامل از بین رفت، او از این نسخه‌ی جدید استفاده کر که بیشتر ویژگی‌های نسخه‌های قبلی را دارد. در این لباس روپوش برداشته شده و شنل گرن تورینو جایگزین شده است.

دستکش آهنی کامل: این دستکش توسط ملیسا ساخته شد. این دستگاه به او اجازه می‌دهد تا از کوسه‌ی خود با درصدهای بالاتری، بدون آسیب به خود استفاده کند. این دستکش بعدا در اوج مبارزه ایزوکو و آل مایت با ولفرم نابود شد.

صفحات دیگر