بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

یودا (Yoda)

اشتراک‌گذاری

یودا

Yoda

یودا (Yoda) - جنگ ستارگان

تولد

۸۹۶ ق.ن.ی

مرگ

۴ ب.ن.ی، داگوبا

نژاد

گونه‌ی یودا

جنسیت

مذکر

استادان

استاد قدیمی یودا (استاد جدای)
گارو (استاد قدرت سنگ)
کی-گون جین (در قالب روح نیرو)

شاگردان

دوکو (پادوان)
جین درالیگ
میس ویندو
اوبی-وان کنوبی
لوک اسکای‌واکر
اناکین اسکای‌واکر (در قالب روح نیرو)

یودا (Yoda) یک موجود حساس-به-نیرو و متعلق به نژادی مرموز، و یک استاد جدای افسانه‌ای بود که شاهد سقوط جمهوری کهکشانی و به دنبال آن ظهور امپراتوری کهکشانی بود. یودا قد و قامت کوتاهی داشت اما دارای خرد و قدرت بسیاری بود. او نسل‌های جدای را آموزش داد و در نهايت به استاد اعظم محفل جدای تبدیل شد. او طی نه قرن در تاریخ کهکشان زندگی کرد و در رویدادهای مختلفی تاثیرگذار بود، از جمله تاثیر در جنگ‌های کلون، بازسازی دوباره جدای از طریق لوک اسکای‌واکر، و باز کردن مسیر به جاودانگی.

یودا در تاریخ ۸۹۶ ق.ن.ی به دنیا آمد و تا روزهای پایانی جمهوری تقریبا نهصد سال سن داشت. او عضو شورای عالی جدای بود و افراد دوران او شامل استادان افسانه‌ی دیگر چون میس ویندو و کی-آدی-موندی بودند. در زمان حمله به سیاره نبو در تاریخ ۳۲ ق.ن.ی، کی-گون جین، استاد جدای با معرفی اناکین اسکای‌واکر به شورای عالی، اطمینان داد که اناکین همان فرد برگزیده پیشگویی شده است. بزرگان جدای احساس کردند که این پسر پر از ترس و خشم است و از آموزش دادن او امتناع کردند. پس از مرگ جین و در زمان آزادسازی نبو، شورای عالی با وجود مخالفت مداوم یودا در آموزش دادن اسکای‌واکر، تصمیم خود را عوض کرد. در همین مقطع، محفل جدای متوجه شد که دشمن باستانی آن‌ها یعنی سیث پس از یک هزاره مخفی ماندن دوباره بازگشته است.

در یک دهه‌ی بعدی، کهکشان در آستانه یک جنگ داخلی با تمام سامانه‌های ستاره‌ای قرار گرفت. این سامانه‌ها به واسطه‌ی کنفدراسیونی به رهبری کانت دوکو، شاگرد سابق یودا تهدید به جدا شدن از جمهوری کردند. جدای که به تنهایی قادر به دفاع از جمهوری نبود، فرماندهی ارتش بزرگ جمهوری را به دست گرفت. خود یودا نیز هدایت ارتشی از نیروهای كلون را بر عهده گرفت تا در برابر ارتش جدایی‌طلب كنفدراسیون مبارزه کند. یودا به مدت سه سال، به عنوان یک ژنرال جدای، ارتش جمهوری را رهبری کرد و مصمم بود تا به این درگیری پایان دهد، اما تلاش‌های او به خاطر دسیسه‌ی دارث سیدیوس، ارباب تاریکی سیث به نتیجه نرسید. دسیسه‌های سیدیوس شامل نابودی جدای و بازیابی قدرت سیث بود. پس از آغاز برنامه پاکسازی جدای در تاریخ ۱۹ ق.ن.ی، هزاران جدای در سراسر کهکشان کشته شدند و یودا با امپراتور کهکشانی روبرو شد اما او قادر نشد در برابر سلطنت سیدسیوس کاری از پیش ببرد و به این ترتیب عقب نشینی کرد و به تبعید رفت. این رویداد به سیدیوس اجازه داد تا به همراه شاگرد جدیدش قدرت خود را تحکیم کند. شاگرد جدید او انالکین اسکای‌واکر سابق بود که حالا با نام دارث ویدر شناخته می‌شد. یودا سال‌های باقیمانده از عمر خود را در انزوا و در سیاره‌ای دورافتاده به نام داگوبا به سر برد تا این كه در مقطعی پسر اناکین یعنی لوک اسکای‌واکر برای تبدیل شدن به یک شوالیه جدای به سراغ این استاد بزرگ افسانه‌ای آمد. یک سال پس از آن و در تاریخ ۴ ب.ن.ی، سلامتی یودای پیر به سرعت رو به زوال رفت و در نهایت منجر به مرگ او شد. به این ترتیب یودا تبدیل به یک روح نیرو شد.

صفحات دیگر