دوکو

دوکو

Dooku

دوکو - جنگ ستارگان

خاستگاه

سرنو

تولد

۱۰۲ پ.ن.ی

مرگ

۱۹ پ.ن.ی

نژاد

انسان (اهل سرنو)

جنسیت

مذکر

استاد

یودا (جدای)
دارث سیدیوس (سیت)

دوکو (Dooku) یک انسان حساس به نیرو و یک استاد جدای سقوط کرده به جنبه‌ی تاریکی نیرو بود که در سال‌های پایانی دوران جمهوری کهکشانی تبدیل به دارث تیرانوس، ارباب تاریکی سیت شد. او بعد از ترک کردن محفل جدای مدعی عنوان کانت سرنو شد و در زمان جنگ‌های کلون به عنوان رئیس دولت کنفدراسیون سامانه‌های مستقل نقش آفرینی کرد. او دومین شاگرد دارث سیدیوس بود، کسی هدفش فتح کردن کهکشان بود و به واسطه‌ی دوکو یک جنبش تجزیه‌طلبی را علیه جمهوری ایجاد کرد. دوکو با غوطه‌ور کردن خودش در جنبه‌ی تاریکی به شکل خستگی‌ناپذیری نقشه‌های استادش را پیش می‌برد، اما او فراموش کرده بود که خیانت جزئی از راه و روش سیت است.

دوکو در سال ۱۰۲ پ.ن.ی در دوران جمهوری متولد شد، و پس از رها شدن توسط خانواده‌اش توسط محفل جدای جذب شد و هنرهای جدای را به عنوان شاگرد از یودا، استاد افسانه‌ای جدای یاد گرفت. او که یک ایده‌آل‌گرای سیاسی بود، فساد سنای کهکشانی و همچنین سنت‌های جدای او را ناامید کرد و همین موضوع باعث شد تا او این محفل را ترک کند و به خاستگاهش بازگردند. همتایان سابق او فکر می‌کردند که تصمیم او به خاطر راهنمایی اشتباه بوده است و همچنان او را فردی لایق می‌دانستند. اما دوکو نادانسته از جدای نه تنها راه خودش را از آن‌ها جدا کرده بود بلکه با دارث سیدیوس هم پیمان شده بود و تبدیل به شاگرد این ارباب تاریکی شده بود و نام محرمانه دارث تیرانوس را به خود اختصاص داده بود. دوکو در اولین دهه از صدراعظمی شیو پالپاتین از منابع و کاریزمای خود برای به کار گرفتن سامانه‌های ستاره‌ای برای ایجاد تجزیه‌طلبی استفاده کرد. در همین زمان او بر توسعه دو ارتش عظیم نظارت داشت که قرار بود طبق نقشه به زودی در مقابل هم قرار بگیرند.

بعد از سال‌ها مانور برای کشاندن کهکشان به وضعیت جنگی سرانجام جنگ‌های کلون در ۲۲ پ.ن.ی شروع شد. دوکو به عنوان رهبر جدایی‌طلب‌ها اختیارات نظامی را عهده‌دار شد. او به قانون دوم دارث بین ایمان داشت و این موضوع او را مجبور می‌کرد تا به مرید خودش خیانت کند. در سال سوم جنگ، دوکو و گریوس موفق به ربودن صدراعظم پالپاتین شدند. در زمان نبرد کوروسانت، دوکو با شوالیه جدای یعنی اناکین اسکای‌واکر روبرو شد و در این تقابل کشته شد. در روزهای بعد از مرگش، پالپاتین برای جدای افشا کرد که در حقیقت دارث سیدیوس به شاگرد خود خیانت کرده است تا او را با اناکین اسکای‌واکر جایگزین کند. با سقوط محفل جدای، سیدیوس به امپراتور امپراتوری کهکشانی تبدیل شد. او اسکای‌واکر را به عنوان سومین و آخرین شاگردش جایگزین دارث تیرانوس درگذشته کرد.