بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

باب اسفنجی شلوار مکعبی (شخصیت)

اشتراک‌گذاری

باب اسفنجی شلوار مربعی

SpongeBob SquarePants

باب اسفنجی شلوار مکعبی (شخصیت) - باب اسفنجی

سکونت

خیابان کانک ۱۲۴، بیکینی باتم، اقیانوس آرام

پیشه

سرخ‌کن کراستی کرب
گاهی صندوقدار، پیشخدمت، و سرایدار
مدیر کراستی کرب ۲

آموزش در

آموزشگاه قایقرانی خانم پاف (هم‌اکنون)
مدرسه بیکینی باتم (در کودکی)
دبیرستان

جنسیت

مذکر

دسته‌بندی

اسفنج دریایی

حیوان خانگی

گری حلزون
شلی (گوش ماهی)

کارفرما

اولین نمایش

«درخواست کمک»

صداگذار

تام کنی
آنتونیو رائول کوربو (اسفنج گريزان)

باب اسفنجی شلوار مکعبی یا شلوار مربعی (SpongeBob SquarePants) شخصیت اصلی مجموعه‌ای انیمیشنی با همین نام است که از شبکه نیکلودئون پخش می‌شود. این شخصیت توسط استیون هیلنبرگ، یک زیست‌شناس سابق دریایی طراحی شده است. هیلنبرگ این شخصیت را بر اساس شخصیتی به نام باب اسفنج (Bob the Sponge) از کتاب آموزشی خود به نام The Intertidal Zone در اواخر دهه ۱۹۸۰ خلق کرده است.

باب اسفنجی یک اسفنج دریایی شاد و کودکانه است که به همراه حلزون خانگی خود یعنی گری در یک خانه‌ی آناناسی در شهر آبی بیکینی باتم زندگی می‌کند. او به عنوان یک سرخ‌کن در رستوران کراستی کرب کار می‌کند و در شغل خود بسیار ماهر است و از آن لذت می‌برد. او در آموزشگاه قایقرانی خانم پاف نیز شرکت می‌کند و آرزویش دریافت گواهینامه قایقرانی است. متاسفانه او در هنگام راندن قایق موتوری دچار تنش می‌شود و به شکلی بی‌پروا رانندگی می‌کند. باب اسفنجی بسیار خوش اخلاق است و دوست دارد که وقتش را با بهترین دوستش یعنی پاتریک بگذراند. معلم او خانم پاف و صاحب کار او آقای خرچنگ هستند.

شخصیت باب اسفنجی و برخی دیگر از فرم‌های او در تمام قسمت‌های مجموعه حاضر هستند. صداگذاری او توسط تام کنی انجام شده است، کسی که با صداگذار شخصیت کارن پلانکتون یعنی جیل تالی ازدواج کرده است.

بیوگرافی باب اسفنجی

بر اساس گواهینامه رانندگی که او که در قسمت «زمان خواب‌آلود» (پخش شده در سال ۱۹۹۹) نمایش داده شد، باب اسفنجی در تاریخ ۱۴ جولای ۱۹۸۶ به دنیا آمده است. این به آن معنی است که در آن قسمت او ۱۳ ساله بوده است. این گواهینامه یک بار دیگر در قسمت «سواری مجانی ممنوع» نیز دیده شد که تاریخ تولد او روی آن درج شده بود اما در تمام مقاطع بعدی، دیگر تاریخ تولد باب اسفنجی دیده نشد و ظاهرا او هیچ سنی ندارد. این مجموعه دارای یک محدوده زمانی شناور است و از این رو سن باب اسفنجی در سراسر کارتون ثابت باقی مانده است. باب اسفنجی در چند مقطع جشن تولد داشته که در زمان نامعلومی برگزار شده است. در یکی از این جشن‌ها او نزدیک بود سن خودش را افشا کند اما با پایان یافتن آن قسمت این موضوع یک راز باقی ماند.

او با حلزون دریایی خود به نام گری در یک خانه‌ی آناناسی بزرگ در خیابان کانک ۱۲۴ در بیکینی باتم زندگی می‌کند. همسایه کناری او اختاپوس هشت‌پا است که اغلب از رفتار باب اسفنجی شاکی است. با این حال باب اسفنجی بدون در نظر گرفتن این موضوع باور دارد که اختاپوس دوستش است. در کنار خانه‌ی اختاپوس، خانه‌ی بهترین دوست باب اسفنجی یعنی پاتریک ستاره قرار دارد، کسی که در زیر یک سنگ زندگی می‌کند.

باب اسفنجی در مشهورترین رستوران بیکینی باتم یعنی رستوران کراستی کرب کار می‌کند. او سرخ‌کن آنجا است و تمام غذاهای رستوران، به مخصوص برگرهای کربی پتی را سرو می‌کند. در اولین قسمت مجموعه باب اسفنجی به دنبال کار می‌گشت و در این رستوران استخدام شد. او کار کردن در کراستی کرب را رویای دیرینه خود می‌دانست. در ابتدا آقای خرچنگ و اختاپوس قصد داشتند او را رد کنند و به او گفتند که باید یک «کفگیر هایرو-داینامیک» تهیه کند، و در واقع او را به دنبال نخود سیاه فرستادند. وقتی باب اسفنجی به دنبال یافتن این کفگیر رفت، توده‌ای عظیم از ماهی‌های کولی و گرسنه به رستوران آقای خرچنگ هجوم آوردند. مدتی کوتاهی نگذشت که باب اسفنجی با کفگیر هایرو-داینامیک بازگشت و با مهارت بالای خود در سرخ کردن تمام ماهی‌های کولی را سیر کرد.

خانه‌ی باب اسفنجی یک آناناس نارنجی رنگ با در و پنجره است که دارای لوله‌ی گاز نیز هست. زمانی که باب اسفنجی برای اولین بار به بیکینی باتم آمد، او از خانه‌های زیادی بازدید کرد اما هیچ کدام را دوست نداشت تا این که یک آناناس از قایقی به آب افتاد در باغچه اختاپوس سقوط کرد و باب اسفنجی بلافاصله بعد از دیدن آن، مجذوب این آناناس شد و آن را خرید.

باب اسفنجی علی‌رغم مهارت بسیار بالایی که در سرخ کردن برگرهای کربی پتی دارد، شور و هیجان، و علاقه‌ای غیرعادی نیز به این کار خود دارد. او به شدت وابسته به کارش است و اگر نتواند این کار را انجام دهد غمگین می‌شود. او همچنین وسواس خاصی نسبت به برگرهای خود دارد و آن را بهترین غذا در دنیا می‌داند. در مقاطعی او با مشاهده‌ی دور انداخته شدن یکی از این برگرها شوکه و وحشت‌زده شد. مهارت‌های باب اسفنجی در سرخ کردن به نوعی فرا انسانی است، به طوری که او در قسمت «درخواست کمک» و «کارکن ماه» قادر به سرخ کردن صدها و حتی هزاران برگر در دقیقه بود. در قسمت «دوست یا دشمن» باب اسفنجی به عنوان یک نوزاد قادر به درست کردن یک پتی کامل بود.

باب اسفنجی در زمان‌های غیر از کار با بهترین دوستش باتریک بازی می‌کند. پاتریک فردی بچگانه، دوست داشتنی و کودن است. این دو از دوران کودکی یکدیگر را می‌شناختند.

فعالیت‌های متداول باب اسفنجی شامل شکار عروس دریایی، باد کردن حباب و موارد دیگر است. او و پاتریک به طور مرتب باعث مزاحمت همسایه خود یعنی اختاپوس می‌شوند و برای همین اختاپوس چند بار سعی کرده تا از آنجا نقل مکان کند اما همیشه بازگشته است.

با وجود این که اختاپوس از باب اسفنجی و پاتریک متنفر است اما آن دو اختاپوس را دوست خود می‌دانند. اگرچه اختاپوس اغلب از باب اسفنجی خوشش نمی‌آید ولی این دو یک ارتباط نزدیک با هم دارند و اختاپوس در مقاطعی معدود نظر مساعدی نسبت به او داشته است.

یکی از دوستان دیگر باب اسفنجی، سنجابی از تگزاس به نام سندی چیکز است که برای زنده ماندن در زیر آب از یک لباس مخصوص استفاده می‌کند. زمانی که او برای اولین بار با سندی آشنا شد، به خانه‌ی سندی دعوت شد و از آنجایی که در خانه‌ی سندی آبی وجود نداشت دچار خفگی و خشکی شد که خیلی زود توسط سندی نجات پیدا کرد. سندی از همراهی با باب اسفنجی لذت می‌برد و آن‌ها از انجام ورزش‌هایی مثل کاراته لذت می‌برند.

مهارت‌های کاراته باب اسفنجی در قسمت‌های مختلف تفاوت زیادی داشته‌اند. در مقطعی او مهارتی برابر و حتی بالاتر از سندی داشته، اما در مقطعی دیگر بسیار ضعیف بوده و سندی قادر بوده با یک مشت او را به هوا بفرستد.

باب اسفنجی در آموزشگاه قایقرانی خانم پاف نیز ثبت نام کرده است. او مطالعات زیادی را در این آموزشگاه داشته است و در امتحان شواهی به تمام سوالات جواب داده است، اما وقتی که پشت فرمان قایق می‌نشیند به شدت عصبی می‌شود و همین موضوع باعث شده تا او هر بار در امتحان نهایی ناموفق باشد. بنا بر قسمت «خانم پاف، شما اخراجید» باب اسفنجی ۱٬۲۵۸٬۰۵۶ بار امتحان نهایی را رد شده است و او تنها موجود در تاریخ این آموزشگاه است که قادر به پاس کردن این آزمون نشده است.

 

صفحات دیگر