ویکی Metro

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Metro 2033

اشتراک‌گذاری

مترو ۲۰۳۳

Metro 2033

Metro 2033 Metro

توسعه‌دهنده

4A Games

ناشر

THQ

پلتفرم‌ها

  • ایکس‌باکس ۳۶۰
  • رایانه‌های شخصی
  • پلی‌استیشن 4
  • ایکس باکس وان
  • لینوکس

تاریخ انتشار

۱۶ مارس ۲۰۱۰ (آمریکای شمال)
۱۹ مارس ۲۰۱۰ (اروپا)

سبک‌ها

  • ترس و بقا
  • تیراندازی اول شخص

مودها

تک-نفره

درجه سنی

بزرگسال

Metro 2033 یک بازی ویدیویی آخرآلزمانی در سبک تیراندازی اول-شخص و ترس و بقا است که بر اساس رمانی با همین نام از دیمیتری گلوخوفسکی ساخته شده است. توسعه‌دهنده‌ی بازی کمپانی اوکراینی 4A Games و ناشر آن THQ سابق است. در ابتدا قرار بود این بازی با زیرعنوان The Last Refuge (آخرین پناه) منتشر شود اما در نهایت در این مورد تجدید نظر شد و بازی با نام Metro 2033 منتشر شد.

نگاه کلی

Metro 2033 یک بازی تیراندازی خطی است که در سیستم متروی آخرالزمانی شهر موسکو، و بیست سال بعد از جنگ جهانی سوم جریان دارد. بازیکن در نقش شخصیتی به نام آرتیوم قرار دارد، فردی که برای نجات ایستگاه مورد اقامت خود از دست یک تهدید جدید، باید در مسیر خود با جنگ‌طلبان، جهش‌یافته‌ها و پدیده‌های فرا طبیعی متروی تاریک مبارزه کند.

سفر آرتیوم همراه با دشمنان مختلف و سلاح‌های مختلف با زمینه‌های آخرالزمانی است. نبردها را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، نبردهایی که با انسان‌ها انجام می‌شود که هر کدام ممکن است از جناح‌های مختلف مترو باشند، و دیگری مبارزه با موجودات جهش‌یافته و وحشی که گاه و بیگاه در مسیر آرتیوم قرار می‌گیرند. در واقع به واسطه‌ی زمینه‌ی اصلی بازی که بقا است هر لحظه ممکن است بازیکن با تهدیدهای مختلفی روبرو شود. انواع مختلفی از مهمات نیز در بازی وجود دارد که اغلب آن‌ها را می‌توان در دو دسته‌بندی قرار داد: یکی مهمات متداولی هستند که قبل از جنگ ساخته شده‌اند و دیگری مهماتی‌اند که به روش‌های مختلف در مترو ساخته شده‌اند.

برای واقع‌گرایانه شدن هر چه بیشتر بازی نشانگرهای روی صفحه‌ی نمایش (HUD) بسیار محدود شده‌اند. اطلاع از سلامتی بازیکن به واسطه‌ی قطرات خون روی صفحه قابل تشخیص است و در محدوده‌های رادیو اکتیو نیز ماسک گاز روی صورت بازیکن مه‌آلود می‌شود و زمان حدودی برای تعویض فیلتر را به او اطلاع می‌دهد. بازیکن برای زنده ماندن باید به طور دائم از شاخص‌های بازی آگاه باشد. آرتیوم برای پی بردن به زمان دقیق تعویض فیلتر و همین طور مسیریابی باید از مچ‌بند خود استفاده کند.

داستان بازی به واسطه‌ی پیشرفت مراحل جلو می‌رود با این حال دو پایان‌بندی برای بازی در نظر گرفته شده است که بر اساس سیستم پنهان امتیازات مورال طراحی شده است، سیستمی که بر اساس رفتار و تصمیمات درست بازیکن امتیاز لحاظ می‌کند. همچنین در مراحلی که قابلیت مخفی‌کاری وجود دارد اگر بازیکن بدون خون و خون‌ریزی مسیر خود را طی کند، امتیاز مورال برای او لحاظ خواهد شد.

صفحات دیگر