ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

هاکای (سریال)

اشتراک‌گذاری

هاکای

Hawkeye

هاکای (سریال) - دنیای سینمایی مارول

سازنده

جاناتان ایگلا

آهنگساز

کریستوف بک
مایکل پرسکیوس

پخش از

دیزنی پلاس

تاریخ پخش

۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ - ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱

تعداد قسمت‌ها

۶

هاکای (Hawkeye) یک مینی‌سریال تلویزیونی آمریکایی ساخته جاناتان ایگلا برای سرویس استریمینگ دیزنی پلاس است. این سریال بر پایه شخصیت‌های کلینت بارتون/هاکای و کیت بیشاپ/هاکای از مارول کامیکس ساخته شده‌است. این پنجمین سریال تلویزیونی در دنیای سینمایی مارول است و بخشی از فاز چهارم آن است. داستان هاکای پس از رویدادهای فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی (۲۰۱۹) رخ می‌دهد و تولید آن بر عهده مارول استودیوز بوده است. جاناتان ایگلا سرپرست نویسندگان این سریال است و ریز تامس وظیفه‌ی کارگردانی این سریال را بر عهده دارد.

جرمی رنر بار دیگر نقش کلینت بارتون از مجموعه فیلم‌ها را تکرار می‌کند و هیلی استاینفلد در نقش کیت بیشاپ به او ملحق می‌شود. تونی دالتون، فرا فی، برایان دارسی جیمز، الکس پانویک، پیوتر آدامچیک، لیندا کاردلینی، سیمون کالو، ورا فارمیگا، الاکوآ کاکس، زان مک‌کلارنون و فلورنس پیو از دیگر بازیگران سریال هستند. مارول استودیوز تا آوریل ۲۰۱۹ در حال توسعه شماری سریال محدود برای دیزنی پلاس با محوریت شخصیت‌های فرعی از فیلم‌های دنیای سینمایی مارول بود که هاکای نیز یکی از آن‌ها بود. فیلم‌برداری در دسامبر ۲۰۲۰ در شهر نیویورک با تایید استاینفلد و سایر اعضای گروه بازیگران آغاز شد و در اواخر آوریل ۲۰۲۱ با فیلم‌برداری بیشتر در آتلانتا، جورجیا به پایان رسید.

دو قسمت اول هاکای در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ به نمایش درآمد. این مجموعه شامل شش قسمت است که در ۲۲ دسامبر به پایان رسید. سکانس‌های اکشن بین بازیگران اصلی با ستایش منتقدان همراه بود و سریال در کل نقدهای مثبتی دریافت کرده‌است.

در نوامبر ۲۰۲۱ به طور رسمی اسپین‌آف این مجموعه که در مورد مایا لوپز/اکو می باشد معرفی شد.

بازیگران و شخصیت‌ها

  • جرمی رنر در نقش کلینت بارتون / هاکای: یک انتقام‌جو، استاد تیرانداز، و مأمور سابق شیلد این مجموعه بیشتر به بررسی زمان شخصیت به عنوان رونین می‌پردازد، همان‌طور که برای اولین بار در انتقام‌جویان: پایان بازی (۲۰۱۹) نشان داده شد.
  • هیلی استاینفلد در نقش کیت بیشاپ / هاکای: تحت الحمایه بارتون که او در حال آموزش دادن او برای تصاحب لباس هاکای است. استاینفلد بیشاپ را به عنوان «باهوش و شوخ» و «شر» با توانایی‌های فیزیکی «از پشت بام» توصیف کرد.
  • ورا فارمیگا در نقش النور بیشاپ: مادر کیت
  • فرا فی در نقش کیزی: از مزدوران مافیای لباس ورزشی
  • تونی دالتون در نقش جک دوسکن: مرشد اولیه بارتون
  • زان مک‌کلارنون در نقش ویلیام لوپز: پدر مایا
  • برایان دارسی جیمز در نقش دریک بیشاپ: پدر کیت
  • الاکوآ کاکس در نقش مایا لوپز / اکو: یک بومی آمریکایی ناشنوا که می‌تواند حرکات شخص دیگری را کاملاً کپی کند.
  • فلورنس پیو در نقش یلنا بلووا / بیوه سیاه: یک جاسوس و قاتل که برای (والنتینا آلگرا د فونتین) کار می کندو بارتون را برای نقش او در مرگ خواهرش ناتاشا رومانوف شکار می‌کند. پیو گفت که بلووا «به آنچه که در آن خوب است ادامه می‌دهد، و علیرغم اینکه خواهرش آنجا نیست، او به کار بازگشته است» اگرچه مأموریت او برای شکار بارتون «چالش کاملاً متفاوتی را ایجاد می‌کند».
  • وینسنت دن آفریو در نقش ویلسون فیسک / کینگ‌پین: تاجر قدرتمند و ارباب جرم و جنایت در نیویورک که النور با وی در ارتباط است. وی نقش خود را در دردویل تکرار می‌کند.

قسمت‌ها

شماره
عنوان
کارگردان
نویسنده
تاریخ انتشار
۱
هرگز با قهرمانان خود ملاقات نکنید
ریس توماس
جاناتان ایگلا
۲۴ نوامبر ۲۰۲۱
۲
مخفی شو و جستجو کن
ریس توماس
الیزا کلیمنت
۲۴ نوامبر ۲۰۲۱
۳
پژواک‌ها
برت و برتی
کیتی متیوسون و تانر بین
۱ دسامبر ۲۰۲۱
۴
همکاران، درست می‌گویم؟
برت و برتی
ارین کانسینو و هدر کویین
۸ دسامبر ۲۰۲۱
۵
رونین
برت و برتی
جنا نوئل فریژر
۱۵ دسامبر ۲۰۲۱
۶
پس کریسمس اینه؟
ریس توماس
جاناتان ایگلا و الیزا کلیمنت
۲۲ دسامبر ۲۰۲۱

داستان سریال هاکای

قسمت ۱

در سال ۲۰۱۲، در طول نبرد نیویورک، کیت بیشاپ جوان شاهد نبرد کلینت بارتون با چیتاری بود و پس از اینکه به طور ناخواسته جان او را نجات داد، آرزوی تبدیل شدن به قهرمانی مانند او را کرد، اگرچه پدر بیشاپ در جریان این حمله کشته شد. در زمان حال، بارتون برای کریسمس با فرزندانش در نیویورک در حال وقت‌گذارانی بود. بیشاپ با مادرش النور در یک حراج خیریه شرکت کرد و متوجه شد که مادرش با جک دوکسن نامزد کرده‌ است. او به یک حراجی در بازار سیاه برخورد کرد که دارای اقلامی به دست آمده از بقایای مجموعه انتقام جویان بود، و در آنجا دوسکن و عمویش آرماند سوم را نیز در میان شرکت‌کنندگان یافت. این حراجی توسط مافیای ترک‌سوت (Tracksuit Mafia) در تلاشی برای به دست آوردن یک ساعت از میان اقلام متوقف شد. بیشاپ در آنجا لباس رونین را یافت و پس از پوشیدن آن تعدادی از اعضای مافیای ترک‌سوت را شکست داد، و در همین زمان دوسکن نیز شمشیر رونین را صاحب شد. او سعی کرد تحقیق بیشتری در مورد آرماند بکند و پی برد که آرماند در خانه‌اش به قتل رسیده‌است. او پس از فرار از صحنه جرم توسط اعضای مافیا گرفتار شد. بارتون که گزارش خبر بازگشت رونین را دیده بود در محل حاضر شد و بیشاپ را از دست گانگسترها نجات داد.

قسمت ۲

بیشاپ، بارتون را به آپارتمانش برد اما ترک‌سوت‌ها به آنجا حمله کردند. این دو مجبور شدند تا محل را تخلیه کنند و لباس رونین را نیز پشت سر گذاشتند. بارتون پس از نقل مکان به آپارتمان عمه‌ی بیشاپ، فرزندان خود را به خانه فرستاد و قول داد که تا روز کریسمس برگردد. او بیشاپ را تا محل کارش همراهی کرد و سپس لباس رونین را در یک رویداد LARP از آتش‌نشانی به نام گریلز پس گرفت. از سوی دیگر بیشاپ نتوانست النور را در مورد دخالت دوکسن در مرگ آرماند قانع کند. او پس از به چالش کشیدن دوسکن در یک دوئل شمشیربازی، سعی کرد تا با بارتون تماس بگیرد اما بارتون توسط مافیا ترک‌سوت اسیر شده بود. بیشاپ موفق به ردیابی مکان بارتون شد اما در نهایت خودش نیز اسیر شد و اعضای باند موضوع را به رئیس خود یعنی مایا لوپز را اطلاع دادند.

قسمت ۳

لوپز از بارتون و بیشاپ درباره رونین بازجویی کرد، کسی که پدرش را در گذشته کشته‌ بود. بارتون موفق شد تا خود را آزاد کند و از ترک‌سوک‌ها را دفع کند، اگرچه در این درگیری لوپز سمعک او را شکست. پس از آزادی بیشاپ، این دو از دست مافیا فرار کردند و سمعک بارتون را تعمیر کردند. ستوان لوپز یعنی کازی به او توصیه کرد که درگیر ماجرای «عمویش» نشود. بیشاپ با هدف کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مافیا و همچنین دوسکن، بارتون را متقاعد کرد که به پنت‌هاوس النور نفوذ کند و از حساب شرکت او برای جستجوی پایگاه داده جنایی بیشاپ سکیوریتی استفاده کند. با این حال، بیشاپ در هنگام تلاش برای دور زدن امنیت سیستم گرفتار شد، و این در حالی بود که بارتون با دوکسن روبرو شد و دوکسن او را با شمشیر رونین تهدید کرد.

قسمت ۴

پس از این که النور و دوکسن، بارتون را به عنوان یک انتقام‌جو شناسایی کردند، او اوضاع را خنثی کرد. النور از او خواست که بیشاپ را از تحقیقات بیشتر دور نگه دارد و بعدا با یک فرد ناشناس تماس گرفت تا آن‌ها را از وضعیت مطلع کند. بارتون با کمک همسرش لورا متوجه شد که دوکسن مدیر عامل شرکت اسلون لیمیتد است، یک شرکت پوسته‌ای که برای مافیای ترک‌سوت پولشویی می‌کند. در همین حین بیشاپ به این نتیجه رسید که بارتون خود رونین بوده‌ است. بارتون کازی را پیدا کرد و از او خواست که لوپز را از انتقام‌جویی علیه رونین پرهیز دهد. پس از آن، لورا به بارتون اطلاع داد که ساعت رولکس دزدیده شده توسط مافیای ترک‌سوک در حال ارسال سیگنال‌های ردیابی از یک آپارتمان است. بارتون و بیشاپ برای بازیابی آن به محل مورد نظر رفتند و متوجه شدند که ساعت در آپارتمان لوپز قرار دارد، جایی که همچنین یادداشت‌هایی درباره بارتون و خانواده‌اش نگهداری می‌شد. لوپز در آنجا ظاهر شد و به بیشاپ حمله کرد، در حالی که بارتون توسط یک قاتل نقابدار در کمین قرار گرفت. بیشاپ لوپز را مجروح کرد و او را مجبور به عقب‌نشینی کرد، در حالی که بارتون مهاجم خود را که بی‌نقاب کرد که مشخص شد او یلینا بلووا است که از محل فرار کرد. بارتون نمی‌خواست بیشاپ بیش از این در خطر باشد تصمیم گرفت تا مشارکت با او را قطع کند.

قسمت ۵

در سال ۲۰۱۸، بلووا و سونیا با زن دیگری که به نام آنا که یک بیوه سیاه سابق بود متحد شدند و به آزادسازی بیوه‌های سیاه کمک کردند، با این حال بلووا قربانی رویداد بلیپ شد. در زمان حال، بیشاپ به خانه النور بازگشت و به او در مورد شرکت پوسته دوکسن گفت، که باعث شد النور با پلیس نیویورک تماس بگیرد و منجر به دستگیری دوسکن شود. بیشاپ به آپارتمان خود بازگشت، جایی که بلووا را منتظر او دید و بلووا از گذشته و ماموریت خود برای کشتن بارتون برای او گفت. در همین حین بارتون پس از بهبودی در آپارتمان گریلز، لباس رونین را به تن کرد و در یک تعمیرگاه با لوپز روبرو شد، جایی که در آنجا پدر او را کشت. در طول این درگیری، او نقاب خود را برداشت و سعی کرد تا لوپز را از انتقام‌گیری بازدارد و خانواده‌اش را تنها بگذارد. او فاش کرد که یک خبرچین برای رئیس لوپز کار می‌کرده که می‌خواسته پدر او بمیرد، اما لوپز در ابتدا بارتون را باور نکرد. بیشاپ برای کمک به فرار بارتون از راه رسید، در حالی که لوپز به کازی مشکوک شده بود چرا که او در شب مرگ پدرش غایب بود. روز بعد بلووا به بیشاپ پیام داد و فاش کرد که النور او را برای کشتن بارتون استخدام کرده‌ است و النور با «عموی لوپز» کار می‌کرده است، که بارتون او را کینگ‌پین معرفی کرد.

قسمت ۶

وقتی النور با کینگ‌پین ملاقاتی داشت تا شراکت‌شان را قطع کنند، بارتون و بیشاپ نواری ضبط شده از آن‌ها را تماشا می‌کردند و متوجه شدند که النور آرماند را کشته و این قتل را به گردن دوکسن انداخته است. در شب کریسمس، بارتون و بیشاپ در مهمانی تعطیلات النور شرکت کردند، جایی که بیشاپ با مادرش روبرو شد و پی برد که پدرش به کینگ‌پین بدهکار بوده است و این موضوع منجر به همکاری النور با او شده است. کازی به دستور کینگ‌پین سعی کرد النور را ترور کند، اما در عوض بارتون را هدف قرار داد. بارتون از گریلز و دوسکن کمک گرفت تا محل مهمانی را تخلیه کنند و سپس دوباره به بیشاپ پیوست تا مافیای ترک‌سوت را شکست دهد. پس از آن که کازی توسط لوپز کشته شد، بیشاپ تلاش کرد تا به دنبال النور بگردد، در حالی که بارتون با بلووا روبرو شد که خواستار حقیقت در مورد مرگ ناتاشا رومانوف بود. آن‌ها وارد درگیری شدند اما در نهایت بارتون دوستی نزدیک خود با ناتاشا و فداکاری او برای نجات جهان را به بلووا یادآوری کرد. کینگ‌پین سعی کرد النور را از فرار بازدارد، اما بیشاپ از راه رسید و با تیرهای بارتون او را ناتوان کرد. پس از آن النور توسط پلیس به خاطر قتل آرماند دستگیر شد. کینگ‌پین نیز تلاش کرد که فرار کند اما با لوپز مواجه شد و صدای شلیکی شنیده شد. روز بعد، بارتون به همراه بیشاپ و لاکی نزد خانواده‌اش برگشت. او ساعت را به لورا داد و لباس رونین را نیز سوزاند.

منبع

صفحات دیگر