بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Horizon Zero Dawn

اشتراک‌گذاری

هورایزن زیرو داون

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn - هورایزن

توسعه‌دهنده

گوریلا گیمز

ناشر

سونی ایتراکتیو انترتیمنت

کارگردان

ماتیس د یونگ

نویسنده

جان گونزالز
بن مک‌کاو

آهنگساز

جوریس د مان
فلایت
نیلس فن در لیست
جاناتان ویلیامز

موتور

دسیما

پلتفرم‌ها

پلی‌استیشن 4
مایکروسافت ویندوز

تاریخ انتشار

۲۸ فوریه ۲۰۱۷ (پلی‌استیشن 4)
۷ آگوست ۲۰۲۰ (مایکروسافت ویندوز)

سبک

اکشن نقش-آفرینی

حالت‌ها

تک-نفره

هورایزن زیرو داون (Horizon Zero Dawn) یک بازی ویدئویی جهان-باز در سبک اکشن نقش‌آفرینی است که توسط شرکت گوریلا گیمز توسعه یافته و توسط سونی اینتراکتیو انترتینمنت منتشر شده است. داستان بازی Horizon Zero Dawn در آینده و در یک دنیای آخرالزمانی جریان دارد که در آن تمدن بشری توسط ربات‌هایی بزرگ سقوط کرده است.

این بازی در فوریه ۲۰۱۷ برای کنسول پلی‌استیشن 4 منتشر شد و در ۷ آگوست ۲۰۲۰ نسخه‌ی از این بازی برای پلتفرم مایکروسافت ویندوز منتشر شد. شخصیت اصلی بازی دختر جوانی به نام الوی است که یک شکارچی و تیرانداز ماهر است. بازیکن بازی محیط جهان-باز بازی می‌تواند کاوش کند به انجام مأموریت‌های اصلی و فرعی بپردازد. بازیکن باید با استفاده از نیزه، سلاح‌های دوربرد و تاکتیک‌های مخفی‌کاری به مبارزه با موجوداتی مکانیکی تحت عنوان ماشین‌ها بپردازد و همچنین می‌تواند از بقایای آن‌ها به عنوان منابع استفاده کند. یک سیستم مهارت درختی به منظور ارتقای توانایی‌های شخصیت اصلی در بازی وجود دارد.

یک بسته الحاقی تحت عنوان فروزن وایلدز نیز در نوامبر ۲۰۱۷ برای این بازی عرضه شده‌است. همچنین دنباله‌ی این بازی با نام هورایزن غرب ممنوعه در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۲ برای کنسول پلی‌استیشن 5 و پلی استیشن 4 منتشر شده است.

داستان Horizon Zero Dawn

پیش‌زمینه

داستان Horizon Zero Dawn در قرن ۳۱ و در یک ایالات متحده آخرالزمانی بین ایالت‌های کلرادو، وایومینگ و یوتا جریان دارد. انسان‌ها در قبایل اولیه و پراکنده با سطوح مختلفی از توسعه تکنولوژی زندگی می‌کنند. پیشینیان آن‌ها که از تکنولوژی پیشرفته بهرمند بودند با نام «قدیمیان» شناخته می‌شوند،.موجوداتی بزرگ و روباتیک که به نام «ماشین‌ها» شناخته می‌شوند زمین را تحت سلطه خود قرار داده‌اند. این ماشین‌ها در بیشتر موارد در برابر انسان‌ها مسالمت‌آمیز هستند و انسان‌ها گاهی اوقات آن‌ها را برای قطعات‌شان شکار می‌کنند. با این حال یک پدیده شناخته شده به عنوان «اختلال» باعث شد تا ماشین‌ها روند تهاجمی‌تر نسبت به انسان‌ها پیدا کنند، و به تدریج ماشین‌های بزرگتر و مرگباری ظاهر شدند. چهار قبیله برجسته وجود دارد که با نام نورا، بنوک، کارجا و آسرام شناخته می‌شوند. افراد قبیله نورا شکارچیانی هستند که در کوه‌ها زندگی می‌کنند و طبیعت را به عنوان «مادر» پرستش می‌کنند. افراد قبیله کارجا سازندگان شهری ساکن صحرا هستند که خورشید را پرستش می‌کنند. قبیله بنوک شامل افراد سرگردانی از شکارچیان و شمن‌ها هستند که در کوه‌های برفی زندگی می‌کنند، و ماشین‌ها و «آهنگ‌هایشان» را پرستش می‌کنند. قبیله آسرم نیز شامل افراد دست به آچار هستند که به خاطر فلزکاری و نوشیدنی‌هایشان معروف هستند و جنگجویان مستعدی نیز هستند.

داستان کامل

الوی در بدو تولد خود از قبیله نورا اخراج شد و توسط یکی از افراد طردشده به نام روست بزرگ شد. او در کودکی به طور تصادفی یک غار متعلق به قدیمیان را کشف کرد و درون این غار «فوکس» را پیدا کرد که در واقع یک دستگاه واقعیت افزوده کوچک بود که قابلیت‌های ادراکی خاصی را به کاربر می‌داد.

الوی در سنین پایین نسبت به هویت مادرش کنجکاو شد. روست به او گفت که فقط رهبران قبیله از آن مطلع هستند، و این که این دو به عنوان افراد طرد شده حق سوال در این مورد را ندارند. پس از این که الوی یک پسر نورا را نجات داد، او شاهد بود که این پسر چطور به خاطر صحبت کردن با الوی سرزنش توسط قبیله می‌شد. سرانجام روست برای الوی افشا کرد که رئیسان قبیله ممکن است در صورت برنده شدن در مسابقه «اثبات» به او بگویند که مادرش کیست. این مسابقه رقابتی برای به دست آوردن عنوان دلاور نورا و به تناسب آن حق عضویت در این قبیله بود. هر کسی که مسابقه را تمام می‌کرد عنوان دلاور را می‌گرفت و برنده قادر بود هر چیزی را از رئیسان قبیله بخواهد. به این ترتیب الوی تحت دستورات روست چندین سال را به آموزش و پرورش آمادگی جسمانی پرداخت.

الوی پس از رسیدن به سن ۱۹ سالگی مجاز شد تا در مسابقه اثبات شرکت کند. اکثر روستاییان با نوعی بی‌اعتمادی و تحقیر با او برخورد می‌کردند. او همچنین در این مقطع شاهد بود که گروهی از افراد خارجی یک نامه‌ی صلح را از طرف پادشاه خورشید قبیله کارجا یعنی اواد آورده بودند. یکی از آن‌ها، فردی به نام اولین اهل آسرام بود که او نیز از یک فوکس استفاده می‌کرد. اولین کمی مشکوک رفتار می‌کرد و حاضر نبود تا به الوی بگوید که فوکس را از کجا پیدا کرده است. سرانجام مسابقه اثبات آغاز شد و الوی موفق به پیروزی در آن شد، اما قبیله نورا در حین مسابقات توسط فرقه‌ای نقابدار مورد حمله قرار گرفت و بسیاری از دلاوران جدید کشته شدند. رهبر این فرقه هلیس نام داشت و او هم از فوکس بهره می‌برد. الوی نزدیک بود توسط هلیس کشته شود، اما روست با قربانی کردن خودش او را نجات داد. وقتی الوی به هوش آمد، تریسا یکی از رئیسان قبیله برای الوی توضیح داد او وقتی نوزاد بود در کنار دری مهر و موم شده در کوه مقدس نورا پیدا شده است. رئیسان قبیله برای یافتن افراد فرقه عنوان جوینده را به الوی دادند و به او اجازه پیدا کرد تا «سرزمین مقدس» نورا را ترک کند.

الوی با ردیابی اولین و با اعترافات او پی برد که افراد فرقه بخشی از یک جناح مخفی از کارجای سایه به نام اکلیپس هستند و این که اولین برای امنیت خانواده‌اش مجبور شده که برای آن‌ها کار کند. او همچنین افشا کرد که الوی به دلیل شباهتی که به یک دانشمند از دنیای قدیم به نام دکتر الیزابت سوبک دارد مورد هدف قرار گرفته است. افراد فرقه با دیدن او از طریق فوکس متوجه این موضوع شده بودند. الوی محوطه یک شرکت ویران شده به نام فارو اتومیتد سولوشنز را در «میکرز اند» مکان‌یابی کرد و در آنجا متوجه شد که جهان قدیم تقریبا تا ۱۰۰۰ سال پیش برقرار بوده است اما پس از این که فارو کنترل ربات‌های نظامی خودکار «صلح‌بان» را از دست داده، دنیا ویران شده است. این روبات‌ها قادر به تکثیر خود بودند و از زیست‌توده به عنوان سوخت استفاده کردند و بر سیاره غلبه کردند و زمین را از تمام حیات‌ها محروم کردند. «زیرو داون» پروژه‌ای بود که توسط دکتر سوبک رهبری می‌شد و هدفش این بود که با استفاده از بودجه‌ی فارو یک سیستم خودکار مناسب حیات انسان را ایجاد کند و با غیرفعال کردن ربات‌ها زمین را بازیابی کند.

در ادامه داستان Horizon Zero Dawn، الوی تماسی از سایلنس دریافت کرد، فردی سرگردان که علاقه‌مند به کشف در مورد قدیمیان بود. الوی در نهایت متوجه شد که دکتر سوبک برای تکمیل زیرو داون به یک «پایگاه پرتاب مداری» فرستاده شده است و سایلنس نشان داد که این پایگاه در زیر سیتادل و مرکز قدرت اکلیپس قرار دارد. الوی به این پایگاه دسترسی پیدا کرد و در آنجا پی برد که زیرو داون یک سیستم زیرزمینی وسیع از پایگاه‌های داده، کارخانه‌ها و تأسیساتی است که توسط یک هوش مصنوعی به نام گایا کنترل می‌شود. قرار بود پس از این که تمام حیات از بین رفت، گایا سیگنالی را برای غیرفعال کردن همه ربات‌های جنگی فارو پخش کند، و سپس با استفاده از DNA ذخیره‌شده کلون‌های انسانی را پرورش دهد تا این انسان‌های جدید اشتباهات پیشینیان خود را تکرار نکنند. با این حال، آپولو که سیستمی برای آموزش انسان‌های جدید بود، توسط تئودور فارو، بنیانگذار و مدیر عامل فارو مورد خرابکاری قرار گرفت و در نتیجه جامعه بشری تمام دانش گذشته را از دست داد.

سایلنس و الوی متوجه شدند که اکلیپس به‌طور مخفیانه توسط یکی از زیرسیستم‌های گایا به نام هیدیز کنترل می‌شود، سیستمی که قرار بود در صورت نتیجه‌بخش نبودن زیرو داون یک «انقراض کنترل‌شده» را اجرا کند. الوی با رسیدن به دفتر دکتر سوبک، یک رجیستری را دانلود کرد تا به کمک آن، به دری که خودش در آنجا پیدا شده بود دسترسی پیدا کند. در مقطعی او توسط هلیس اسیر شد و در سیتادل به اعدام محکوم شد، اما با کمک سایلنس فرار کرد. الوی به نورا کمک کرد تا با اکلیپس که کوه مقدس را احاطه کرده بود مبارزه کند و در را باز کند. او سپس نواری به جا مانده از گایا را یافت که نشان می‌داد سیگنالی با منشا ناشناخته، برنامه‌ریزی هیدیز را خراب کرده و باعث شده تا این تابع زیرمجموعه اقدام به تصاحب کنترل عملکردها بکند و گایا نیز برای جلوگیری از این تصرف شروع به خود-تخریبی کرده است. حالا بدون وجود گایا برای حفظ فرآیند مناسب‌سازی، بازسازی کامل زمین ناقص باقی مانده بود. گایا قبل از حذف خود یک کلون از دکتر سوبک مهندسی کرد که در واقع همان الوی بود. گایا امید داشت که الوی پیامش را پیدا کند و هیدیز را نابود کند، و به این ترتیب عملکردهای گایا بازیابی شود. الوی پی برد که دکتر سوبک جان خود را فدا کرده تا جنگ‌افزارهای فارو را از پیدا کردن و نابود کردن گایا باز دارد.

سرانجام الوی موفق شد تا دستور اصلی لازم برای نابودی هیدیز را از مرکز اصلی گایا به دست آورد. سایلنس اعتراف کرد که او بنیانگذار اصلی اکلیپس بوده است و اکنون می‌خواهد اشتباهات خود را جبران کند. با کمک سایلنس، الوی پی برد که هیدیز قصد دارد از «اسپایر» که بنای یادبودی بر فراز پایتخت کارجا بود، برای بیدار کردن ربات‌های جنگی فارو و تحقق هدف خود استفاده کند. الوی موفق به کشتن هلیس شد و به مبارزه با موج ماشین‌های فاسد کمک کرد. سپس او با نیزه اصلاح‌شده‌ی سایلنس به هیدیز ضربه زد و عملکرد لغو را فعال‌سازی کرد. در انتها او به خانه قدیمی دکتر سوبک سفر کرد و جسد او را پیدا کرد و لحاظاتی را برای سلف خودش سوگواری کرد. در پایان داستان بازی Horizon Zero Dawn صحنه‌ای نشان داده شد که طی آن مشخص شد هیدیز هنوز زنده است اما توسط سایلنس به دام افتاده است؛ سایلنس قصد داشت از این هوش مصنوعی بازجویی کند تا بفهمدم که چه کسی سیگنال فعال‌سازی آن را ارسال کرده است.

گیم‌پلی

هورایزن زیرو داون یک بازی نقش‌آفرینی اکشن است که در آن بازیکن کنترل شخصیت الوی را در اختیار دارد. الوی یک شکارچی و تیراندازی ماهر است که به پیشروی در یک دنیای آخرالزمانی می‌پردازد، دنیایی که تحت حکمرانی مخلوقاتی مکانیکی به شکل دایناسور است. عناصر نقش‌آفرینی در داخل بازی چیزی ما بین بازی‌هایی نظیر اساسینز کرید و الدر اسکورولز ۵: اسکایرم است. جهان بازی بسیار گسترده است و دارای محیط‌های مختلفی از جمله بیابان‌ها و جنگل‌های سرسبز با چرخه کامل شبانه‌روزی و سیستم آب‌وهوا کاملا یکپارچه است. در این بازی هیچگونه بارگذاری وجود ندارد.

در کنار سلاح‌های سرد چند گونه سلاح گرم نیز در این بازی وجود دارد. راه‌های مختلفی برای از بین بردن دشمنان وجود دارد، از جمله کارگذاری تله‌های چاشنی‌دار، تیراندازی به سمت دشمنان توسط کمان، استفاده از مواد منفجره، مبارزات تن‌به‌تن و همچنین سیستم کشتن به صورت مخفی‌کاری که در دسترس بازیکن هستند. بازیکن همچنین قادر است با استفاده از جمع‌آوری موادی که آن‌ها را از قطعات ربات‌ها در جهان بازی پیدا می‌کند برای خود آیتم‌های جدیدی خلق کند. یک مکانیزم محاوره درختی نیز برای برقراری ارتباط با شخصیت‌های غیرقابل بازی نیز در بازی گنجانده شده است.

منبع

صفحات دیگر