بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

چوبدستی ارشد

اشتراک‌گذاری

چوبدستی ارشد

Elder Wand

چوبدستی ارشد - هری پاتر

نام‌های دیگر

چوب مرگ
چوبدستی سرنوشت
چوبدستی آلبوس دامبلدور

سازنده

زمان ساخت

قرن سیزدهم

مالکان

آنتیوک پورل
گلرت گریندلوالد
دراکو مالفوی (هرگز به کار نبرد)
تام ریدل (هرگز در خط زمانی اصلی تسلط نیافت)

چوبدستی الدر یا ارشد (Elder Wand) یکی از سه یادگار افسانه‌ای مرگ است. طبق «قصه سه برادر» این اولین یادگاری است که ظاهرا توسط خود مرگ ساخته شده است. پس از آن که آنتیوک پورل درخواست یک چوبدستی برتر را کرد، این چوبدستی به عنوان پاداش به او اهدا شد. طبق افسانه‌ها هر کسی که این چوب را با دو یادگار دیگر (سنگ رستاخیز و شنل نامرئی) داشته باشد، ارباب مرگ می‌شود.

گفته شده است که این قویترین چوبدستی است که تاکنون وجود داشته است و قادر به انجام جادوهایی است که به طور معمول حتی برای ماهرترین جادوگران غیرممکن است، مانند ترمیم کردن یک چوبدستی تخریب شده دیگر که فراتر از جادوی معمول است. هسته این چوب از موی دم یک تسترال ساخته شده است. تنها جادوگرانی می‌توانند از این چوبدستی استفاده کنند که قادر به پذیرش مرگ باشند.

شرح

این چوبدستی ۱۵ اینچی از چوب ارشد ساخته شده است و حاوی هسته‌ای از موی دم تسترال است. این نوع چوب حاوی جادوی قدرتمند و کمیاب‌ترین چوب است، اما گفته شده است که بسیار بدشانس و کار کردن با آن سخت‌تر از هر چوبدستی دیگری است. فقط یک فرد بسیار غیرمعمول و برتر می‌تواند با این چوبدستی سازگاری کامل پیدا کند. هسته تسترال «ماده‌ای بود که فقط جادوگرانی که بر مرگ چیره شده بودند قادر به کنترل آن بودند».

با وجود شهرت افسانه‌ای و توانایی فوق العاده چوبدستی ارشد، اما ظاهر آن بی‌ادعا است و تزئینات خاصی ندارد.

چوبدستی الدر وفاداری خود به هر کسی می‌بخشد که بتواند آن را از ارباب قبلی‌اش بگیرد. اکثر افراد معتقد بودند که این موضوع به معنی کشته شدن ارباب قبلی است، اما در واقع اینطور نیست. به سادگی با خلع سلاح کردن صاحب آن، فرد می‌تواند این وفاداری را به دست آورد. به طور معمول، یک چوبدستی پس از تغییر صاحبش همچنان به فرد قبلی ارتباط برقرار می‌کند اما در مورد چوبدستی الدر اینطور نیست و تغییر وفاداری به طور کامل انجام می‌شود.

قدرت

چوبدستی الدر قدرتمندترین چوب موجود است. با این چوبدستی اجرای طلسم‌هایی قوی و غیرقابل تصور امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، هری پاتر در سال ۱۹۹۸ قادر شد چوبدستی معمولی پر ققنوس را با استفاده از چوبدستی الدر ترمیم کند.

علاوه بر این زمانی که ولدمورت از چوبدستی معمولی خود برای اعمال نفرین کروسیاتوس بر هری پاتر در لیتل هانگلتون استفاده کرد، تأثیرات این طلسم متوقف شد. هم اولیواندر و هم ولدمورت معتقد بودند که قدرت افسانه‌ای این چوبدستی تنها موردی است که می‌تواند بر پیوند بین ولدومورت و هری چیره شود، قدرتی که هری با آن موفق شد بر تلاش ولدمورت در کشتن او غلبه کند.

با این حال، محدودیت‌هایی در قدرت چوبدستی الدر وجود دارد و صرفا می‌تواند جادوهای موجود را با قدرت بیشتری اجرا کند و نمی‌تواند موارد غیرممکن را انجام دهد. خود دامبلدور قادر به درمان قربانیان سنگ‌شده توسط باسیلیسک سالازار اسلیترین یا باطل کردن نفرین حلقه ماروولو گانت نبود. علاوه بر این امکان تغییر وفاداری این چوبدستی نه در یک مبارزه عادلانه، بلکه با تروری حیله‌گرانه وجود دارد و از این رو این چوبدستی پیروزی را صاحبش کاملا تضمین نمی‌کند.

صفحات دیگر