ویکی الدن رینگ

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

الدن رینگ

اشتراک‌گذاری

الدن رینگ

Elden Ring

الدن رینگ - الدن رینگ

توسعه‌دهنده

فرام‌سافتور

ناشر

بندای نامکو انترتیمنت
فرام‌سافتور (ژاپن)

کارگردان

هیدتاکا میازاکی
یوی تانیمورا

نویسنده

هیدتاکا میازاکی
جورج آر. آر. مارتین

آهنگساز

تسوکاسا سایتو
یوکا کیتامورا
شوی میازاوا
تای تومیاسوا
یوشیمی کودو

پلتفرم

مایکروسافت ویندوز
پلی‌استیشن 4
پلی‌استیشن 5
اکس‌باکس وان
اکس‌باکس سری اکس/اس

تاریخ انتشار

۲۵ فوریه ۲۰۲۲ (۶ اسفند ۱۴۰۰)

سبک

اکشن نقش-آفرینی

حالت‌ها

تک-نفره، چند-نفره

الدن رینگ (Elden Ring) یک بازی اکشن نقش-آفرینی است که توسط فرام‌سافتور توسعه یافته و توسط بندای نامکو انترتیمنت منتشر شده است. این بازی با همکاری جرج آر. آر. مارتین، رمان‌نویس فانتزی ساخته شده است. داستان بازی الدن رینگ همان طور که از نامش پیداست در مورد حلقه‌ای با قدرت ویژه است که شکسته شده و در سراسر جهان بازی پراکنده شده است و بازیکن در نقش تارنیشد باید تکه‌های آن را جمع‌آوری و حلقه را بازیابی کند.

این بازی در تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۲ برابر با ۶ اسفند ۱۴۰۰ برای پلتفرم‌های مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، اکس‌باکس وان، و اکس‌باکس سری اکس/اس منتشر شد.

منتقدان بسیاری الدن رینگ را تحسین کرده‌اند و این بازی در میان بهترین بازی‌های بررسی شده در سال ۲۰۲۲ قرار گرفته است. بیشترین ستایش‌ها مرتبط به طراحی جهان باز و گیم‌پلی بوده است که همان فرمول بهبودیافته‌ی مجموعه سولز را دنبال می‌کند.

داستان الدن رینگ

پیش‌زمینه

داستان بازی الدن رینگ در قلمرویی به نام سرزمین‌های میانه (Lands Between) و در مقطعی بعد از تخریب شدن حلقه الدن و پراکنده شدن تکه‌های آن جریان دارد. این قلمرو که زمانی مورد رحمت این حلقه و اردتری قرار داشت، حالا تحت حکمرانی فرزندان یک نیمه-خدا به نام ملکه ماریکا قرار دارد که هر یک از آن‌ها صاحب تکه‌ای از حلقه هستند و قدرت این تکه‌ها آن‌ها را به تباهی کشانده است. بازیکن در نقش فردی به نام تارنیشد ایفای نقش می‌کند، کسی که قبلا از رحمت حلقه محروم شده و تبعید شده بود اما بعد از شکسته شدن حلقه دوباره احضار شد تا با سفر در این قلمرو تمام تکه‌ها را پیدا کند و با بازیابی حلقه تبدیل به ارباب الدن شود.

داستان کامل

تارنیشد که یکی از چندین فرد تبعید شده بود دوباره به سرزمین‌های میانه فراخوانده شد به این امید که حلقه الدن را مرمت کند و تبدیل به ارباب الدن بعدی شود. او در اوایل سفرش با زنی جوان به نام ملینا روبرو شد که این زن پیشنهاد کمک به او را داد با این شرط که تارنیشد او را به پای اردتری ببرد تا او بتواند هدف خود را محقق کند. ملینا همچنین تارنیشد را به راندتیبل هولد (Roundtable Hold) برد که مکانی برای گرد هم آمدن سایر تارنیشدها بود. در آنجا تارنیشد از طریق ولینعمت مقدس یعنی دو انگشت (Two Fingers) پی برد که پس از شکسته شدن حلقه و ناپدید شدن ملکه ماریکا، فرزندان نیمه-خدای ماریکا تکه‌های حلقه را که با نام رون‌های بزرگ (Great Runes) شناخته می‌شد تصاحب کرده‌اند و حالا برای تصاحب سایر رون‌های بزرگ در حال جنگ با یکدیگر هستند. آخرین دارندگان شناخته شده‌ی رون بزرگ گادریک گرفتد، ژنرال ردان، رایکارد، مارگات، و رنالا بودند.

پس از آن تارنیشد سفر به سرزمین‌های میانه را دنبال کرد و به کاوش مکان‌های مختلف و شکست دادن یک به یک این نیمه‌خداها پرداخت. این فرآیند ادامه داشت تا این که رون‌های بزرگ به اندازه‌ی کافی بازیابی شد که دو انگشت احساس کرد آن‌ها آماده‌ی سفر به اردتری و مقابله با مارگات هستند. مارگات در واقع مانع نهایی برای دسترسی به این درخت بود که تارنیشد موفق به شکست دادن او شد، و مارگات پس از شکست ادعا کرد که درخت ارد اجازه نخواهد داد که کسی، به خصوص یک تارنیشد وارد آن شود. تارنیشد تایید کرد که زمانی که او به درخت ارد نزدیک می‌شود مسیرش با دیواری خاردار مسدود می‌شود. سپس ملینا از راه رسید و به آن‌ها توصیه کرد که شعله ویرانی (Flame of Ruin) را پیدا کنند تا به وسیله‌ی آن درخت ارد را به آتش بکشانند و خارها را بسوزانند. پس از گذر از موانع درخت ارد، دو انگشت از طرح فانی خود برای قدم بعدی عقب نشست و تارنیشد امکان یافت تا آزادانه با طرح ملینا پیشروی کند یا به جستجوی سه انگشت محبوس شده بپردازد و قدرت شعله شوریده (Frenzied Flame) را به دست آورد.

پس از به دست آوردن شعله ویرانی، اگر تارنیشد سه انگشت را آزاد نکند، ملینا این شعله را جذب خواهد کرد و خود را برای سوزاندن درخت ارد قربانی خواهد کرد. اگر تارنیشد سه انگشت را آزاد کند، ملینا تارنیشد را رها می‌کند و تارنیشد مجبور می‌شود با قدرت خودش درخت ارد را به آتش بکشد. صرف نظر از این انتخاب، تارنیشد به سوی درخت ارد پیش می‌رود، و در آنجا با یک تارنیشد جنگجو به نام گیدئون آفنیر، و همچنین اولین ارباب الدن یعنی گادفری مبارزه می‌کند تا به درون درخت ارد دسترسی پیدا کند. در داخل درخت، او با نیمه‌ی دیگر ملکه ماریکا یعنی راداگون و همچنین یک جانور الدن خداگونه مقابله کرد. پس از محو کردن هر دوی این دشمنان، تارنیشد سرانجام به جسد خرد شده‌ی ملکه ماریکا دسترسی پیدا کرد که حاوی بقایای حلقه الدن بود. در پایان داستان بازی الدن رینگ، تارنیشد بسته به اقداماتش در طول بازی می‌تواند با شش پایان‌بندی مواجه شود:

 • اگر تارنشید تنها رون‌های بزرگ مورد نیاز برای کامل کردن ماموریت‌ها را جمع‌آوری کرده باشد، او حلقه الدن را مرمت می‌کند و تبدیل به ارباب الدن جدید می‌شود، و سرزمین‌های میانه را به عصر شکستگی هدایت می‌کند.
 • اگر تارنیشد همچنین رون شاهزاده مرگ را جمع‌آوری کرده باشد و آن را در مرمت حلقه الدن استفاده کند، او تبدیل به ارباب الدن می‌شود و نفرین جاودانگی را از دنیا پاک می‌کند، و سرزمین‌های میانه را به عصر داسکبورن (duskborn) هدایت می‌کند.
 • اگر تارنیشد انتخاب کند که از رون اصلاح‌کننده نفرین سقوط (Mending Rune of the Fell Curse) استفاده کند و عصر جدیدی را به عنوان یک ارباب الدن آغاز کند، سرزمین‌های میانه به یک نفرین تجدید شده مبتلا می‌شود.
 • اگر تارنیشد انتخاب کند که از رون اصلاح‌کننده نظم عالی (Mending Rune of Perfect Order) استفاده کند و عصر جدیدی را به عنوان ارباب الدن شروع کند، این منجر به بازیابی نظم در سرزمین‌های میانه می‌شود.
 • اگر تارنیشد اقدام به آزادسازی سه انگشت بکند، او تبدیل به ارباب شعله‌ی شوریده می‌شود و حلقه الدن به همراه درخت ارد را نابود می‌کند و تمام سرزمین‌های میانه را شعله‌ور می‌کند. ملینا این ویرانی را مشاهده می‌کند و سوگند می‌خورد که تارنیشد را شکار کند و «مرگ مقدرشده» او را رقم بزند.
 • اگر تارنشید تصمیم به همکاری با رانی جادوگر بگیرد، بنابراین او رانی را درخت ارد احضار می‌کند و این جادوگر حلقه الدن را نابود می‌کند و ملکه ماریکا را می‌رباید و تارنیشد را به عنوان همسر خود می‌گیرد و سرزمین‌های میانه به عصر ستاره‌ها هدایت می‌شود.

تئوری‌های داستان الدن رینگ

این بخش شامل محتوای تئوری و نظری مطرح شده توسط جامعه الدن رینگ است. این اطلاعات بر پایه حقایق داخل بازی و افسانه‌های موجود در دنیای واقعی است، اما تمام این تئوری‌ها تفسیر کاربران است و معیار داستان الدن رینگ نیست.

فهرست زیر اقدامات احتمالی سرنگونی اراده عالی است:

 • هگ آهنگر (Hewg the Blacksmith) توسط ملکه ماریکا ماموریت یافت تا یک سلاح را بسازد که قادر به کشتن «خدا» باشد اما او در زمان مقرر قادر به انجام آن نشد؛ «ملکه ماریکا، لطفا مرا ببخش، من هنوز نتوانستم سلاحی بسازم که بتواند خدا را بکشد.» - هگ آهنگر
 • شهر ابدی نوکرون موفق به ساخت سلاح اشاره شده در بالا شد اما بلافاصله متهم به خیانت شد، که منجر به تخریب و تبعید آن در زیر زمین شد.
 • ماریکا، ملینا را «خلق کرد» و به او ماموریت داد تا اردتری را بسوزاند. ملینا گم شد و ماموریت خود را فراموش کرد و در جستجوی هدفش در سرزمین‌های میانه سرگردان شد؛ «من در حال جستجوی هدفی هستم که مدت‌ها قبل مادرم در اردتری به من داد، برای این دلیل من همچنان زنده، سوخته و بدون بدن هستم.» - ملینا
 • شکستگی حلقه: تردیدی وجود دارد که ماریکا حلقه را به خاطر خشم ناشی از مرگ گادوین نشکسته است. این احتمال وجود دارد که مرگ گادوین صرفا باعث بیداری او شده است و او به اندازه کافی عاقل بوده است تا حلقه الدن را تخریب کند تا با این اقدام قدرتمندترین قهرمانانی که مدعی قدرت رون‌های بزرگ هستند را پیدا کند و و ارباب الدن بعدی مشخص شود (یا حداقل او را از رنج رهایی دهند). این جنگ با این حال برنده‌ای نداشت چرا که ردان و مالنیا اثبات کردند که قدرتی برابر دارند.
 • ماریکا از آخرین درخشش باقی مانده از موهبت استفاده کرد و حتی از تارنیشدها دعوت کرد تا برای تصاحب رون‌های بزرگ و تبدیل شدن به ارباب الدن مبارزه کنند. اراده عالی سعی کرد تا با ریشه‌های اردتری مسیر تارنیشدها را مسدود کند و مانع این طرح شود.

گیم‌پلی

الدن رینگ یک بازی اکشن نقش-آفرینی از منظر سوم-شخص با گیم‌پلی متمرکز بر مبارزه و اکتشاف است. این عناصر مشابه سایر بازی‌های توسعه‌یافته توسط فرام‌سافتور مانند مجموعه سولز، بلادبورن و سکیرو است. کارگردان بازی یعنی هیدتاکا میازاکی اشاره کرده است که در ابتدا بازی به شکل خطی دنبال می‌شود، اما با پیشرفت در بازی سرانجام بازیکنان قادر خواهند بود تا آزادانه سرزمین‌های میانه را کاوش کنند که شامل شش منطقه اصلی، و همچنین قلعه‌ها، دژها، و دخمه‌های پراکنده در سراسر نقشه است. مناطق اصلی از طریف یک هاب مرکزی به یکدیگر متصل هستند که بازیکنان می‌توانند با پیشرفت در بازی به آن دسترسی پیدا کنند (چیزی شبیه به معبد فایرلینک در دارک سولز) اگر چه یک سیستم سفر سریع نیز در بازی وجود دارد. در طول بازی، بازیکنان با شخصیت‌های غیر بازیکن (NPCs) و دشمنان مختلف روبرو می‌شوند. هر یک از مناطع اصلی توسط یک دمیگاد یا نیمه‌خدا اداره می‌شود که باس‌های اصلی بازی محسوب می‌شوند.

نبردها در الدن رینگ به شدت بر عناصر ساخت شخصیت و ویژگی‌های مرتبط به آن متکی است. در الدن رینگ یک سیسم مخفی‌کاری و نبرد سواره معرفی شده است که مورد اول از عناصر اصلی گیم پلی سکیرو بوده است. این ویژگی‌ها بازیکنان را برای پیگیری استراتژی‌های مبارزه مختلف برای دشمنان مختلف تشویق می‌کند. همچنین استامینا بار (Stamina Bar) در این بازی نیز گنجانده شده است، هرچند تاثیر آن در مقایسه با بازی‌های قبل کاهش یافته است. بر خلاف سکیرو، مکانیک رستاخیز پس از مرگ در بازی وجود ندارد با این حال، برخی از عناصر دیگر وجود دارد تا اطمینان از پیشرفت بازیکن را محیا کند.

سفارشی‌سازی در الدن رینگ غنی‌تر شده است، زیرا بازیکنان حالا قادر به کشف مهارت‌های مختلف در اکتشاف خود هستند که بر خلاف وجود درخت مهارت بازی سیکرو با مهارت‌های از پیش تعیین شده است. این مهارت‌ها با انواع مختلفی از سلاح قابل تعویض هستند و در کنار آن بازیکنان و بازیکنان می‌توانند با متریال‌های موجود در جهان آیتم‌ها، تجهیزات، توانایی‌های جادویی را بسازند و برای سفارشی کردن شخصیت خود استفاده کنند. این بازی همچنین دارای یک مکانیک احضار است که بازیکنان می‌توانند به واسطه آن انواع مختلفی از ارواح را احضار کنند که در سراسر نقشه جهان بازی پنهان شده‌اند و قابل جمع‌آوری هستند. این ارواح می‌تواند شامل دشمنان شکست داده شده باشد که در نبردها به کمک آیند. همانند مجموعه سولز بخش چند نفره این بازی به سایر بازیکنان اجازه می‌دهد تا برای مشارکت با یکدیگر احضار شوند.

توسعه و انتشار

الدن رینگ توسط فرام‌سافتور توسعه یافته و توسط بندای نامکو انترتیمنت منتشر شده است. این بازی اولین بار در E3 سال ۲۰۱۹ برای پلتفرم‌های مایکروسافت ویندوز، پلی‌استیشن 4، و اکس‌باکس وان معرفی شد. پس از آن اطلاعات دیگری منتشر نشد تا در ژوئن ۲۰۲۱ تریلری از بازی منتشر شد و تاریخ عرضه‌ی آن ۲۱ ژانویه ۲۰۲۲ اعلام شد و پلتفرم‌های پلی‌استیشن 5 و اکس‌باکس سری اکس/اس نیز اضافه شد. در اکتبر ۲۰۲۱ اعلام شد که این بازی تا ۲۵ فوریه ۲۰۲۲ تاخیر خورده است.

الدن رینگ توسط هیدتاکا میازاکی کارگردانی شده و جهان آن توسط جورج آر. آر. مارتین، رمان‌نویس فانتزی خلق شده است. میازاکی که طرفدار اثر مارتین بود با او تماس گرفت و پیشنهاد همکاری در یک پروژه را مطرح کرد، و به او امکان خلق آزادانه دنیای بازی را داد. تعدادی از عوامل سریال تلویزیونی بازی تاج و تخت نیز به توسعه بازی کمک کردند. همانند بسیاری از بازی‌های پیشین میازاکی، داستان الدن رینگ طوری طراحی شده است که به طور صریح شرح داده نمی‌شود و بازیکنان خودشان باید از طریق متون و بحث‌های اختیاری با شخصیت‌های غیر بازیکن (NPCها) آن را تفسیر کنند. میازاکی امید داشته است که مشارکت مارتین بتواند یک روایت دست‌یافتنی‌تر را نسبت به بازی‌های پیشین داشته باشد.

کار روی بازی از اوایل سال ۲۰۱۷ و پس از انتشار محتوای دانلودی The Ringed City برای دارک سولز ۳ شروع شد، و توسعه‌ی آن در کنار سکیرو پیش رفت. همانند بازی‌های سری سولز، بازیکنان قادر هستند شخصیت سفارشی خود را بسازند. میازاکی همچنین الدن رینگ را یک «تکامل طبیعی» برای سری سولز دانسته است که حاوی یک جهان باز با مکانیزم‌های گیم‌پلی جدید مثل اسب‌سواری است. بر خلاف سایر بازی‌های جهان-باز، الدن رینگ دارای شهرهای پرجمعیت نیست. میازاکی به بازی Shadow of the Colossus محصول سال۲۰۰۵ از فومیتو اوئدا به عنوان یک الهام برای ساخت الدن رینگ اشاره کرده است، و همچنین از «طراحی و آزادی بازی» The Legend of Zelda: Breath of the Wild محصول سال ۲۰۱۷ الهام گرفته است. یوکا کیتمورا که در موسیقی بازی‌های قبلی میازاکی نقش داشته، در موسقی متن این بازی نیز مشارکت داشته است.

منابع