ویکی سایبرپانک

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

باند چهارم

اشتراک‌گذاری

باند چهارم

Gang of Four

نوع

دسته سیاسی

تاریخ بنیان

دهه ۱۹۵۰

وابسته به

دولت فدرال ایالات متحده

باند چهارم (Gang of Four) یک گروه سیاسی آمریکایی متشکل از NSA، CIA، FBI و DEA بود که در زمانی نامشخص در اواسط قرن بیستم تشکیل شد. باند چهار در طول عمر خود، نفوذ سیاسی و نظامی بی حد و حصری را جمع آوری کرد و به شیوه‌ای فراقانونی و بدون نظارت کنگره عمل می‌کرد.

این باند تا حد زیادی مسئول فروپاشی ایالات متحده اولیه بود و به دلیل دخالت مشکوک آن در امور داخلی و خارجی، باعث اوج بی ثباتی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی شد.

خاستگاه

خاستگاه باند چهار به سال‌های پس از پایان جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. اگرچه آژانس‌هایی مانند FBI از ابتدای این قرن وجود داشت، اما دولت فدرال در روزهای اولیه شروع به ایجاد آژانس‌های جدیدی مانند NSA کرد تا جنگ سرد را برابر شوروی متخاصم پیش ببرد. در برهه‌ای از زمان، این آژانس‌ها شروع به تحکیم قدرت خود کردند و به‌عنوان یک دولت در سایه فعالیت کردند و در نهایت اقتدار واشنگتن را تحت الشعاع قرار دادند، به طوری که خارج از محدوده‌های قانونی هماهنگ شدند.

از دهه ۱۹۵۰، این سازمان تا سال ۱۹۹۲ درصد عمده‌ای از تماس‌های تلگرافی، تلفنی و رادیویی مسکو را در اختیار داشت. حتی تماس‌های رمزگذاری شده ضبط می‌شدند، اگرچه برخی از آن‌ها تا بیست سال بعد رمزگشایی نشدند. در ایالات متحده نیز این باند سوابق هر انتقالی از دفاتر آنلاین کشور را در اختیار داشت. اطلاعات دقیق در مورد انواع معاملات، از بورس اوراق بهادار گرفته تا ناچیزترین حساب‌های پس‌انداز نگهداری می‌شد. NSA قدرتمندترین آژانس باند چهار بود که در داخل یا خارج از ایالات متحده بدون هیچ گونه محدودیت قانونی فعالیت می‌کرد.

در دهه ۱۹۶۰، NSA سالانه بیش از ۲۲۰۰۰ نفر را به عنوان «تحلیلگر» استخدام می‌کرد که اکثر این افراد یا به وزارت دفاع «وابسته» بودند یا غیرقابل ردیابی بودند. با توجه به ماهیت مخفیانه حوزه اطلاعاتی نظامی، باند چهار از لحاظ اندازه و گستردگی به رشد خود ادامه داد و نفوذ تقریبا نامحدودی را در کنگره، پنتاگون و محافل نظامی مختلف به دست آورد.

صفحات دیگر