بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

بتمن (فیلم)

اشتراک‌گذاری

بتمن

The Batman

بتمن (فیلم) - بتمن

کارگردان

مت ریوز

تهیه‌کننده

دیلن کلارک
مت ریوز

نویسنده

مت ریوز
پیتر کریگ

موسیقی

مایکل جاکینو

توزیع

وارنر برادرز پیکچرز

زمان فیلم

۱۷۶ دقیقه

تاریخ انتشار

۲۳ فوریه ۲۰۲۲

بتمن (The Batman) فیلمی آمریکایی در ژانر ابرقهرمانی است که بر پایهٔ شخصیت بتمن از دی‌سی کامیکس ساخته شده و در سال ۲۰۲۲ به نمایش درآمد. ساخت این فیلم بر عهدهٔ وارنر برادرز پیکچرز، دی‌سی فیلمز، سکست اند آیداهو و دیلن کلارک پروداکشنز بوده و از طریق وارنر برادرز پیکچرز توزیع شده‌است. این فیلم یک ریبوت از فرانچایز سینمایی بتمن است. کارگردانی این فیلم بر عهده مت ریوز بوده که فیلم‌نامه‌اش را به همراه پیتر کریگ نوشته‌ است. رابرت پتینسون نقش بروس وین/بتمن را ایفا می‌کند و زوئی کراویتز، پل دینو، جفری رایت، جان تورتورو، پیتر سارسگارد، اندی سرکیس و کالین فارل از دیگر بازیگران فیلم هستند. داستان فیلم در دومین سال مبارزه بتمن با جرم و جنایت جریان دارد و فساد در گاتهام سیتی را آشکار می‌کند. او در حال تعقیب قاتل زنجیره‌ای به‌نام ریدلر (دینو) است که نخبگان گاتهام را مورد هدف قرار داده‌است.

در سال ۲۰۱۳ بن افلک برای بازی در نقش بتمن در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی انتخاب شد و توسعهٔ این فیلم بعد از این موضوع آغاز شد. افلک برای کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی یک فیلم و بازی در نقش بتمن قرارداد امضا کرد اما در خصوص این زمینهٔ اطمینان کافی نداشت و کناره‌گیری کرد. مت ریوز این وظیفه را به عهده گرفت و دوباره داستان فیلم را بازنویسی کرد و همچنین ارتباط داستانی آن را از دنیای توسعه‌یافته دی‌سی حذف کرد. او بیشتر از فیلم‌های قبلی این کاراکتر به دنبال کشف جنبهٔ کارآگاهی بتمن بود و برای توسعهٔ این پروژه از فیلم‌های دههٔ ۱۹۷۰ و چندین کمیک الهام گرفت. پتینسون در می ۲۰۱۹ جایگزین افلک در نقش بتمن شد و اغلب بازیگران دیگر این فیلم در اواخر سال ۲۰۱۹ انتخاب شدند. مراحل تصویربرداری اصلی این پروژه از ژانویه ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ در بریتانیا و شیکاگو به طول انجامید.

بتمن در ۲۳ فوریه ۲۰۲۲ در لندن به نمایش درآمد و در ۴ مارس ۲۰۲۲ در سینماهای ایالات متحده اکران شد. انتشار آن از ژوئن ۲۰۲۱ چند بار به‌دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ به تعویق افتاده بود. این فیلم بیش از ۷۷۰ میلیون دلار در مقابل بودجه ۱۸۵ تا ۲۰۰ میلیون دلاری فروش داشته و سومین فیلم پرفروش ۲۰۲۲ شده‌ است. همچنین نقدهای مثبتی از طرف منتقدان دریافت کرده و در زمینه نقش‌آفرینی بازیگران، فیلم‌برداری، کارگردانی، سکانس‌های اکشن و داستان ستایش شده‌است. این فیلم برای راه‌اندازی یک جهان مشترک از بتمن در نظر گرفته شده و ساخت دو دنباله‌ی دیگر برای آن برنامه‌ریزی شده‌ است. همچنین دو مجموعه تلویزیونی اسپین‌آف برای شبکه اچ‌بی‌او مکس در دست ساخت است.

داستان

در شب هالووین، شهردار گاتهام سیتی، دون میچل جونیور توسط یک قاتل زنجیره‌ای که خود را ریدلر می‌نامد به قتل می‌رسد. بروس وین میلیاردر منزوی که به مدت دو سال در کسوت بتمن آتش به اختیار عمل کرده بود، هم پای اداره پلیس شهر گاتهام (GCPD) به تحقیق می‌پردازد. ستوان جیمز گوردون پیغامی را که ریدلر برای بتمن گذاشته‌است کشف می‌کند، اما کمیسر پیت ساویج او را به خاطر اجازه دادن به یک فرد خودسر برای ورود به صحنهٔ جرم سرزنش می‌کند و بتمن را مجبور به ترک آن‌جا می‌کند. کمی بعد، ریدلر ساویج را می‌کشد و پیام دیگری را برای بتمن می‌گذارد.

بتمن و گوردون متوجه می‌شوند که ریدلر یک فلش درایو را در ماشین میچل گذاشته که حاوی تصاویری از میچل به همراه زنی به نام آنیکا کوسلوف در کلاب شبانه آیسبرگ لانج است، جایی که توسط کارماین فالکون، پنگوئن و اوباش او اداره می‌شود. با اینکه پنگوئن از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، بتمن متوجه می‌شود که سلینا کایل، هم اتاقی آنیکا، در این کلاب به عنوان پیشخدمت کار می‌کند. بتمن به دنبال سلینا به خانه‌اش می‌رود تا از آنیکا سؤال کند، اما متوجه می‌شود که او ناپدید شده است. بنابراین او سلینا را برای یافتن پاسخ به آیسبرگ لانج می‌فرستد. از طریق سلینا، بتمن متوجه می‌شود که ساویج مانند دادستان منطقه، گیل کولسون، از حقوق بگیرهای فالکون بوده‌است. وقتی بتمن در مورد رابطه‌اش با فالکون او را تحت فشار قرار می‌دهد، سلینا ارتباطش را قطع می‌کند.

ریدلر کولسون را ربوده و یک بمب زمان‌دار شده را به گردن او می‌بندد و او را به وسط مراسم تشییع جنازه میچل می‌فرستد. وقتی بتمن سر می‌رسد، ریدلر از طریق گوشی تلفن کولسون با او تماس می‌گیرد و تهدید می‌کند که اگر کولسون نتواند به سه معما پاسخ دهد، بمب را منفجر خواهد کرد. بتمن به کولسون کمک می‌کند تا به دو معمای اول پاسخ دهد، اما کولسون از پاسخ دادن به سوال سوم که نام یک خبرچین است امتناع می‌کند، کسی که منجر به کشف تاریخی مواد مخدر شده بود و به عملیات اوباش سالواتوره مارونی پایان داده بود. از این رو ریدلر بمب را منفجر می‌کند و کولسون کشته می‌شود. بتمن و گوردون نتیجه می‌گیرند که خبرچین ممکن است پنگوئن باشد و او را در یک معامله مواد مخدر تحت نظر می‌گیرند. آن‌ها متوجه می‌شوند که تشکیلات مارونی همراه با بسیاری از افسران GCPD به فالکون واگذار شده‌است. وقتی سلینا برای سرقت پول از راه می‌رسد، ناخواسته آن‌ها را فاش می‌کند. بعد از فرار پنگوئن، سلینا جسد آنیکا را در صندوق عقب ماشین پیدا می‌کند. بتمن پنگوئن را گیر انداخته اما متوجه می‌شود که او خبرچین نبوده است.

بتمن و گوردون رد ریدلر را می‌گیرند و به ویرانه‌های یک یتیم‌خانه که توسط والدین کشته‌شده بروس، توماس و مارتا وین، تأمین مالی می‌شده می‌روند و در آنجا متوجه می‌شوند که ریدلر از خانواده وین کینه دارد. پیشخدمت و سرایدار بروس، آلفرد پنی‌ورث، پس از باز کردن نامه‌ای که خطاب به بروس نوشته شده بود، در اثر انفجار بمبی که در پاکت نامه جاسازی شده بود جراحت می‌بیند و در بیمارستان بستری می‌شود. سپس ریدلر شواهدی را افشا می‌کند که نشان می‌دهد توماس که قبل از قتلش برای شهرداری نامزد شده، فالکون را برای کشتن یک روزنامه‌نگار به خاطر تهدید به افشای جزئیات شرم آور دربارهٔ تاریخچهٔ بیماری روانی مارتا استخدام کرده است. بروس که با این باور بزرگ شده بود که پدرش مرد شریفی بوده، با آلفرد دربارهٔ این موضوع حرف می‌زند و او این اتهامات را تأیید می‌کند اما پنی‌ورث ادعا می‌کند که توماس فقط از فالکون خواسته بود که روزنامه‌نگار را تهدید کند تا ساکت شود و توماس پس از اینکه متوجه شد روزنامه‌نگار به قتل رسیده‌ است، قصد داشته تا فالکون را به پلیس تحویل دهد، اما در همان شب کشته می‌شود. آلفرد معتقد بود که فالکون توماس و مارتا را به قتل رسانده است تا از اعتراف توماس وین نزد پلیس جلوگیری کند.

سلینا به بتمن می‌گوید که فالکون پدرش است. او همچنین متوجه می‌شود که فالکون آنیکا را خفه کرده‌است، زیرا میچل به او گفته بود که فالکون خبرچین بوده است. سلینا به دنبال انتقام گرفتن، تصمیم می‌گیرد تا جان فالکون را بگیرد. بتمن و گوردون به موقع به آیسبرگ لانج می‌رسند تا جلوی او را بگیرند. با این حال، هنگامی که بتمن فالکون را به پلیس تحویل می‌دهد ریدلر فالکون را می‌کشد. ریدلر دستگیر می‌شود و مشخص می‌شود که او ادوارد نشتون، یک حسابدار پزشکی قانونی است. او در بیمارستان ایالتی آرکهام زندانی می‌شود و از شکست در کشتن بروس ابراز تاسف می‌کند. او متوجه نبود که بروس همان بتمنی بود که او را الگوی خود قرار داده بود و هنگام هدف قرار دادن مفاسد از او الهام گرفته بود. ریدلر به بتمن پیشنهاد همکاری می‌دهد، اما بتمن پیشنهاد او را رد کرده و او را دیوانه خطاب می‌کند. بتمن با جستجوی آپارتمان ریدلر متوجه می‌شود که او خودروهای بمب‌گذاری شده را در اطراف گاتهام مستقر کرده‌است و دنبال کنندگان آنلاینی را که قصد ترور شهردار منتخب بلا رئال دارند را بسیج کرده است.

بمب‌ها موج شکن‌های اطراف گاتهام را تخریب می‌کند و شهر را سیل فرا می‌گیرد. افراد ریدلر که در یک پناهگاه سرپوشیده مستقر بودند تیراندازی می‌کنند اما موفق به کشتن رئال نمی‌شوند و توسط بتمن و سلینا متوقف می‌شوند. پس از این وقایع، ریدلر با زندانی دیگری (جوکر) دوست می‌شود. سلینا گاتهام که را قابل اصلاح نمی‌بیند از شهر می‌رود. بتمن به آسیب دیدگان کمک می‌کند و قول می‌دهد که در گاتهام امید ایجاد کند.

شخصیت‌ها و بازیگران

منابع

صفحات دیگر