بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت

اشتراک‌گذاری

بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت

Batman v Superman: Dawn of Justice

بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت - بتمن

کارگردان

زک اسنایدر

تهیه‌کننده

چارلز روون
دبورا اسنایدر

نویسنده

کریس تریو
دیوید اس. گویر

موسیقی

هانس زیمر
جانکی ایکس ال

توزیع

وارنر برادرز

تاریخ انتشار

۱۹ مارس ۲۰۱۶

زمان فیلم

۱۵۲ دقیقه

بتمن دربرابر سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice) فیلمی ابرقهرمانی محصول سال ۲۰۱۶ آمریکایی است که بر پایه شخصیت‌های سوپرمن و بتمن از شرکت دی‌سی کامیکس ساخته شده‌است. این فیلم دنبالهٔ مرد پولادین و دومین بخش در مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی کامیکس به‌شمار می‌رود. زک اسنایدر کارگردانی این فیلم را بر عهده داشته و دیوید اس. گویر و کریس تریو فیلم‌نامهٔ آن را نگاشته‌اند. بن افلک، هنری کویل، ایمی آدامز، گل گدوت، لارنس فیشبرن، داین لین، جسی آیزنبرگ، جرمی آیرونز و هالی هانتر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. بتمن و سوپرمن: طلوع عدالت نخستین فیلم در تاریخ سینما به‌شمار می‌رود که بتمن و سوپرمن با هم در آن حضور دارند؛ همچنین نخستین حضور سینمایی شخصیت‌های زن شگفت‌انگیز، آکوامن، فلش و سایبورگ نیز می‌باشد.

پس از انتشار مرد پولادین، در کامیک‌کان سن دیگو ۲۰۱۳، خبر ساخت این فیلم اعلام شد. در ژوئن ۲۰۱۳، گویر و اسنایدر هر دو به این پروژه بازگشتند. اسنایدر اعلام کرد این فیلم از مجموعهٔ بازگشت شوالیه تاریکی نوشته فرانک میلر الهام می‌گیرد، ولی داستانی متفاوت خواهد داشت. پیش‌تولید از اکتبر ۲۰۱۳ و فیلم‌برداری آن از مه ۲۰۱۴ در دیترویت، میشیگان آغاز گردید و در دسامبر همان سال به پایان رسید.

طلوع عدالت توسط وارنر برادرز در ۲۵ مارس ۲۰۱۶ در ایالات متحده به صورت دوبعدی، سه‌بعدی و سه‌بعدی آی‌مکس اکران شد. فیلم با واکنش منفی اغلب منتقدان همراه بود. بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت در سال ۲۰۱۷ در سی و هفتمین دوره جوایز تمشک طلایی، برنده چهار جایزه شد و در چند رشته دیگر هم جزو نامزد ها بود. دنباله‌ای برای این فیلم تحت عنوان لیگ عدالت در نوامبر ۲۰۱۷ به نمایش درآمد.

داستان

در حین نبرد سوپرمن با ژنرال زاد (در فیلم مرد پولادین) ساختمان شرکت وین در متروپلیس نابود شده و یکی از دوستان بروس وین کشته می‌شود. بروس از سوپرمن کینه به دل گرفته و در صدد نابودی وی برمی آید. با گذشت هجده ماه از حادثه متروپلیس سوپرمن خبرنگار روزنامه دیلی پلنت شده‌است. بروس که از حضورش به عنوان بتمن دو دهه می‌گذرد متوجه می‌شود یک کشتی در حال تحویل محموله‌ای حاوی کریپتونایت به لکس لوتر است. کریپتونایت، سنگی سبز از سیاره کریپتون است که سلول‌های موجودات اهل این سیاره را تضعیف می‌کند. از طرفی سوپرمن با دیدن اخبار فعالیت‌های بتمن تصمیم می‌گیرد وی را از سر راه بردارد. لکس لوتر که از هویت هردوی آن‌ها آگاه است تلاش می‌کند این دو را با هم دشمن کنند. وی اجازه دسترسی به سفینه کریپتونی و جسد ژنرال زاد را به دست می‌آورد و تلاش می‌کند با استفاده از خون خودش و جسد زاد هیولایی عظیم به نام دومزدی برای کشتن سوپرمن خلق کند. بروس تلاش می‌کند اطلاعاتی دربارهٔ کشتی را از آنجا بدزد ولی زنی به نام دایانا پرینسس اطلاعات را می‌دزدد.

فیلم ناگهان به زمان آینده می‌رود که سوپرمن بعد از مرگ همسرش تبدیل به دیکتاتور شده و پارادیمن‌هایی را تحت فرماندهی دارد. بتمن آینده در حین تحویل گرفتن کریپتونایت توسط پارادیمن‌ها دستگیر می‌شود و سرانجام سوپرمن قلب وی را از سینه بیرون می‌کشد. بعد از این اتفاق، ابرقهرمانی سرخ‌پوش ناشناس، از آینده به زمان حال سفر می‌کند و به بتمن می‌گوید که لویس لین کلید مشکل است (فیلم لیگ عدالت به این مسئله اشاره می‌کند) و از بتمن می‌خواهد که اعضای لیگ عدالت را پیدا کند.

بتمن در تعقیب محموله حاوی کریپتونایت است که سوپرمن ناگهان ظاهر شده و بت‌موبیل (اتومبیل بتمن) را به دیوار می‌کوبد و بتمن را تهدید می‌کند که از فعالیت‌هایش دست بردارد. سرانجام بتمن کریپتونایت را می‌دزدد و اطلاعات را از دیانا پس می‌گیرد.

بتمن متوجه می‌شود دیانا، یک جنگجوی ۵۰۰۰ ساله آمازونی است و اطلاعاتی دربارهٔ سایر ابرقهرمانان جهان از جمله فلش، آکوامن و سایبورگ به دست می‌آورد. از طرفی بمب‌گذاری در سنای آمریکا در حضور سوپرمن جای تردید در بتمن باقی نمی‌گذارد و بتمن با روشن کردن «بت سیگنال» سوپرمن را فرا می‌خواند. لکس لوتر مادر سوپرمن «مارتا کنت» و لوئیس لین معشوقه وی را می‌رباید. سوپرمن لوییس را نجات می‌دهد ولی لکس وی را تهدید می‌کند که فقط در صورت کشتن بتمن مادرش را آزاد می‌کند. بتمن تجهیزاتی از جمله فشنگ‌های حاوی کریپتونایت و نیزه کریپتونایتی را آماده می‌کند و سوپرمن به سمت شهر گاتهام پرواز می‌کند. سوپرمن ضمن اعلام اینکه هویت مخفی بتمن (بروس وین) را می‌شناسد تلاش می‌کند با وی صحبت کند ولی بتمن تله‌هایی برای وی به کار گذاشته و این باعث خشم سوپرمن می‌شود و در نهایت نبردی بین آن‌ها درمی‌گیرد. بتمن با استفاده از فشنگ کریپتونایتی سوپرمن را ضعیف می‌کند و وی را شکست می‌دهد. در آخرین لحظات وقتی بتمن در حال کشتن وی است سوپرمن از او در خواست می‌کند مارتا (مادرش) را نجات دهد. یکی بودن اسم مادر سوپرمن و بتمن باعث وارد شدن یک شوک احساسی به بروس وین شده و خاطرات بچگی و کشته شدن پدر و مادرش در جلوی چشمان خود را به یاد می‌آورد. این اتفاق باعث می‌شود کینه خود نسبت به سوپرمن را فراموش کند و دیگر او را تهدیدی نبیند. سوپرمن می‌خواهد مادرش را نجات دهد ولی بتمن از وی درخواست می‌کند سراغ لکس برود و مادرش را به او بسپارد. پس بتمن مادر سوپرمن را نجات می‌دهد و سوپرمن به سراغ لکس می‌رود که هیولایی به نام دومزدی خلق کرده‌است.

با آشوبی که دومزدی در شهر به پا می‌کند دیانا تصمیم می‌گیرد هویت ابرقهرمانی خود را آشکار کند و به کمک بتمن و سوپرمن می‌آید. در نهایت سوپرمن با نیزه کریپتونایتی به دومزدی ضربه می‌زد ولی دومزدی قبل از مرگ سوپرمن را می‌کشد. لکس لوتر دستگیرشده و سوپرمن در اسمالویل دفن می‌شود (ارتش با یک تابوت خالی برای وی مراسم نمادینی برگزار می‌کند). بتمن از دیانا می‌خواهد به وی کمک کند سایر ابرقهرمانان را نیز پیدا کند زیرا حس می‌کند آن‌ها باید بجنگند. لوییس مشتی خاک روی تابوت سوپرمن ریخته و از آنجا می‌رود. ادامه داستان در فیلم «لیگ عدالت» دنبال می‌شود.

شخصیت‌ها و بازیگران

 • بن افلک در نقش بروس وین / بتمن: میلیاردری که با جرم و جنایت در گاتهام سیتی می‌جنگد. این دومین کار کامیک‌بوکی افلک است. وی پیش از این در سال ۲۰۰۳ در نقش بی‌باک در فیلمی به همین نام بازی کرده بود. او در ابتدا در مورد پذیرفتن این نقش تردید داشت، اما به گفتهٔ خودش پس از صحبت با اسنایدر، متوجه شده که مفهوم این فیلم با بتمنی که کریستین بیل در آن بازی کرده تفاوت دارد. همچنین او در سال ۲۰۰۶ به دنبال شکست فیلم بی‌باک، اعلام کرده بود که هرگز در فیلم ابرقهرمانی بازی نمی‌کند. نولان هم در جریان انتخاب افلک برای این نقش قرار داشته و افلک اولین انتخاب اسنایدر برای این نقش بوده‌است. پیش از او جاش برولین گزینهٔ جدی بازی در این نقش بود.
 • هنری کویل در نقش کلارک کنت / سوپرمن: پدر (به نام جور-ال) و مادر کریپتونی‌اش، او را به زمین فرستادند تا از نابودی کریپتون جان سالم به در ببرد. او پس از اتفاقات مرد پولادین، به عنوان محافظ شهر متروپلیس و با نام مستعار کلارک کنت به عنوان روزنامه‌نگار در روزنامه دیلی پلنت کار می‌کند.
 • گل گدوت در نقش پرنس دایانا / زن شگفت‌انگیز: شاهدختی که دختر زئوس است. این اولین حضور سینمایی این شخصیت در یک فیلم می‌باشد. گدوت اعلام کرده که تمرینات ویژه‌ای را برای بازی در این نقش پشت سر می‌گذارد.
 • ایمی آدامز در نقش لوئیس لین: خبرنگار روزنامه دیلی پلنت و معشوقهٔ کلارک.
 • داین لین در نقش نامادری کلارک
 • لارنس فیشبرن در نقش پری وایت
 • هری لنیکس در نقش ژنرال هنک هنشاو/جان جونز/مارشن من هانتر(در طول فیلم فقط به صورت هویت زمینی اش نمایش داده می شود ولی در فیلم لیگ عدالت نسخه ی اسنایدرکات به صورت مارشن من هانتر به تصویر کشیده می شود)
 • جسی آیزنبرگ در نقش لکس لوتر
 • جرمی آیرونز در نقش آلفرد پنی‌ورث
 • اسکوت مک‌نری در نقش والاس کیف
 • ازرا میلر در نقش بری آلن / فلش

منابع

صفحات دیگر