بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

ونزدی (سریال)

اشتراک‌گذاری

ونزدی

Wednesday

ونزدی (سریال) - خانواده آدامز

سبک

کمدی ترسناک
ماوراء طبیعی

خالق

آلفرد گاف
مایلز میلار

آهنگساز

دنی الفمن
کریس بیکن

تعداد قسمت‌ها

۸ (فصل ۱)
؟ (فصل ۲)

سبک

کمدی ترسناک
فرا طبیعی

شبکه

نتفلیکس

زمان هر قسمت

۴۶-۵۷ دقیقه

تاریخ انتشار

۲۳ نوامبر ۲۰۲۲

ونزدی (Wednesday) سریال تلویزیونی در ژانر کمدی ترسناک فرا طبیعی است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز از خانواده آدامز ساخته شده‌ است. این سریلا توسط آلفرد گاف و مایلز میلار ساخته شده است و جنا اورتگا نقش اصلی آن را ایفا می‌کند. تیم برتون که یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی سریال است و چهار قسمت اول را کارگردانی کرده است. ونزدی آدامز شخصیت اصلی داستان سریال ونزدی است که مشغول حل یک معمای هیولایی در مدرسه‌اش می‌شود.

سریال ونزدی در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲ به نمایش درآمد و در ۲۳ نوامبر از طریق نتفلیکس منتشر شد. این مجموعه با نقدهای مثبتی مواجه شد و نقش‌آفرینی اورتگا مورد تحسین قرار گرفت اما انتقاداتی به دلیل شباهت‌ها به درام‌های سی‌دابلیو به آن وارد شد. در مدت دو هفته پس از انتشار، این مجموعه به سومین سریال انگلیسی زبان پربیننده نتفلیکس تبدیل شد.

تولید فصل دوم سریال ونزدی در ژانویه ۲۰۲۳ تائید شد.

شخصیت‌ها و بازیگران

 • جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز: یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده شد. اورتگا همچنین نقش گودی آدامز، جد متوفی ونزدی را بازی می‌کند که ونزدی او را در رویاهای خود می‌بیند.
 • جیمی مک شین در نقش کلانتر داناون گالپین: کلانتر جریکو و معاون سابق که به آکادمی نِوِرمور و ونزدی مشکوک است.
 • هانتر دوهان در نقش تایلر گالپین: یک باریستا در کافی‌شاپ محلی و پسر کلانتر گالپین که علاقه عاشقانه‌ای به ونزدی دارد.
 • جورجی فارمر در نقش ایجکس پتروپولوس: یک گورگن و دانش‌آموز مدرسه نِوِرمور
 • موسی مصطفی در نقش یوجین اوتینگر: دانش‌آموز آکادمی نِوِرمور که قدرت کنترل زنبورها را دارد.
 • اما مایرز در نقش ایند سینکلر: هم اتاقی گرگینه ونزدی که تلاش می‌کند با وجود بی‌علاقگی ونزدی با او دوست شود.
 • نائومی جی اوگاوا در نقش یوکو تاناکا: یک دانش‌آموز خون‌آشام در آکادمی نِوِرمور
 • جوی ساندی در نقش بیانکا بارکلی: دانش‌آموز سایرن و موفق در آکادمی نورمور که معشوقه سابق خاویر است.
 • پرسی هاینس وایت در نقش خاویر تورپ: دانشجوی آکادمی نِوِرمور که توانایی زنده‌کردن هنر خود را دارد.
 • گوئندولین کریستی در نقش لاریسا ویمز: مدیر آکادمی نِوِرمور و دانشجوی سابقی که با مورتیشا آدامز هم اتاقی بود.
 • ویکتور دوروبانتو در نقش تینگ: دست بی‌جسم و خویشاوند ونزدی که توسط والدین ونزدی فرستاده شده تا در آکادمی نِوِرمور مراقب او باشد.
 • کریستینا ریچی در نقش مرلین تورن‌هیل: معلم گیاه‌شناسی در آکادمی نورمور و سرپرست خوابگاه ونزدی و ایند
 • ریکی لیندهوم در نقش والری کینبات: درمانگر ونزدی

قسمت‌ها

شماره
عنوان
کارگردان
نویسنده
تاریخ انتشار
۱
کودک چهارشنبه پر از پریشانی است
تیم برتون
آلفرد گاف و مایلز میلار
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲
۲
یک تنهاترین عدد است
تیم برتون
آلفرد گاف و مایلز میلار
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲
۳
دوست یا دشمن
تیم برتون
کایلا آلپرت
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲
۴
وای عجب شبی
تیم برتون
کایلا آلپرت
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲
۵
هر چه بکارید درو می‌کنید
گانجا مونتیرو
کایلا آلپرت
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲
۶
این به جای آن
گانجا مونتیرو
اپریل بلیر
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲
۷
اگر تا حالا نشناختیم
جیمز مارشال
آلفرد گاف و مایلز میلار
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲
۸
قتلی از دشمنان
جیمز مارشال
آلفرد گاف و مایلز میلار
۲۳ نوامبر ۲۰۲۲

داستان سریال ونزدی

قسمت ۱

ونزدی آدامز، یک دانش‌آموز دبیرستانی است که در مقطعی برادرش پاگزلی را در کمد مدرسه می‌یابد که توسط قلدرهای مدرسه زندانی شده است. او با لمس برادرس تجسمی ذهنی از قلدرهای مدرسه را می‌بیند و سپس برای انتقام سعی می‌کند که آن‌ها را بکشد اما اخراج می‌شود. پدر و مادر ونزدی یعنی مورتیشا و گومز، تصمیم می‌گیرند تا او را در مدرسه نورمور (مدرسه‌ای برای طردشدگان) ثبت نام کنند. در همین زمان، یک کوهنورد توسط موجودی ناشناس در نزدیکی نورمور کشته می‌شود. والدین ونزدی همچنین تینگ (یک دست بی‌جسم با ادراک) را در مدرسه رها می‌کنند تا مراقب دخترشان باشد. ونزدی با هم اتاقی‌اش ایند ملاقات می‌کند و در همان اوایل حضورش با دانش‌آموز محبوب مدرسه یعنی بیانکا دوئل شمشیربازی می‌کند. در مقطعی ونزدی نزدیک بود توسط مجسمه‌ای در حال سقوط کشته شود اما توسط معشوقه سابق بیانکا یعنی خاویر نجات پیدا کرد. ونزدی پس از فرار از جلسه درمانی که به دستور دادگاه باید انجام می‌شد، در کافه‌ای در آن نزدیکی با تایلر ملاقات کرد، کسی که موافقت کرد به او کمک کند تا از نورمور فرار کند. اما او توسط مدیر مدرسیه یعنی لاریسا ویمز گرفتار شد و به مدرسه بازگردانده شد. بعدا، تایلر و ونزدی در نمایشگاه محلی همدیگر را ملاقات کردند و ونزدی تجسمی از مرگ روان را مشاهده کرد. روان در موقعیتی مناسبت سعی کرد تا ونزدی را بکشد اما توسط هیولای جنگل کشته شد.

قسمت ۲

ونزدی کلانتر نامطمئن شهر یعنی داناون گالپین را متقاعد کرد که عامل قتل‌ها در واقع یک هیولاست. در مقطعی ناگهان روان سالم در مدرسه ظاهر شد. ونزدی به سلامت عقلش شک کرد و تصمیم گرفت خودش درباره قتل‌ها تحقیق کند. او در محوطه دانشگاه پرسه زد و درباره روان جویا شد و متوجه شد که او اخراج شده است. در همین حال، ویمز نگران رویاهای ونزدی بود و از نزدیک او را زیر نظر داشت. ونزدی باری دیگر با روان روبرو شد و تینگ را به دنبال او فرستاد. مدتی بعد مشخص شد که این روان در واقع مدیر ویمز است که تغییرشکل داده است، با این حال تینگ نتوانست این موضوع را شناسایی کند. ونزدی تصویری از کتابی را در اختیار داشت که متعلق به یک جامعه دانش‌آموزی قدیمی بود. او در جستجوی این کتاب بود که از بیانکا شنید در مورد مسابقات دانش‌آموزی شنید. ونزدی به ایند پیوست تا بیانکا را در این مسابقه شکست دهد. بعدا ونزدی کتابخانه‌ای مخفی را در مدرسه پیدا کرد اما در آن‌جا اسیر شد.

قسمت ۳

ونزدی در کتابخانه خود را در محاصره اعضای یک انجمن دانش‌آموزی شامل بیانکا و خاویر دید. او خودش را آزاد کرد و کتابخانه را ترک کرد و یکی از کتاب‌ها را با خود برد. ویمز به ونزدی دستور داد تا در یک مراسم شهری که توسط شهردار، نوبل واکر برگزار می‌شد، شرکت کند و در گروه موسیقی مدرسه بنوازد. نقاشی درون کتاب او را به یک نمایشگاه محلی هدایت کرد، جایی که او متوجه نقاشی دختری شد که در رویاهایش دیده بود. ونزدی در جنگل دختری را تصور دید که در واقع از اجداد قدیمی او به نام گودی آدامز بود و قرار بود به زودی توسط جوزف کراکستون، بنیان‌گذار شهر اعدام شود، اما گودی موفق به فرار شد. سپس ونزدی در کمین هیولایی قرار گرفت که متوجه شد یک انسان است. او در بازگشت به شهر، مراسم شهردار را خراب کرد و توسط ویمز سرزنش شد. پلیس در حین بررسی یک صحنه جنایت در جنگل، دوربینی را پیدا کرد که از هیولا عکس‌برداری کرده بود.

قسمت ۴

ونزدی و تینگ وارد دفتر پزشکی قانونی شدند تا پرونده‌های قربانیان هیولا را کپی کنند. او در تلاش برای شناسایی یک الگو، متوجه شد که اعضای بدن هر قربانی با عمل جراحی برداشته شده است. ونزدی به خاویر مشکوک شد و شروع به تعقیب او کرد و سپس در انبار او چندین نقاشی از هیولا را کشف کرد. او سپس به لانه هیولا رفت و در آنجا، یکی از پنجه‌های هیولا را پیدا کرد و به کلانتر گالپین داد تا دی‌ان‌ای آن را با نقاشی بررسی کند. ونزدی و تایلر با هم در یک مراسم رقص شرکت کردند. در همین حال، همکلاسی او به نام یوجین که از کار تحقیقاتی ونزدی آگاه بود، در غاری که قرار بود مورد بررسی‌شان قرار بگیرد، با فردی که چهره‌اش پوشیده بود روبرو شد. لوکاس، پسر شهردار واکر مراسم رقص را برای گرفتن انتقام از ونزدی خراب کرد. ونزدی احساس کرد که یوجین در خطر است و به جنگل رفت، اما او را در حالی یافت که توسط هیولا به شدت مجروح شده بود.

قسمت ۵

۳۲ سال پیش، گومز به ظن قتل گرت گیتس در نورمور دستگیر شد. در زمان حال، خانواده آدامز در آخر هفته به نورمور رفتند. جلسه درمانی ونزدی با خانواده با بحث در مورد قتل آغاز شد. در همین حال، کلانتر گالپین متوجه شد که پزشکی قانونی پس از اعتراف به جعل گزارش کالبد شکافی گیتس، خودکشی کرده‌است. گالپین نتیجه گرفت که گومز مقصر است و او را دستگیر کرد. در زندان، گومز برای ونزدی فاش کرد که گیتس به‌طور تصادفی کشته شده‌است، در حالی که مورتیشا به قتل گیتس اعتراف کرد. ونزدی و مورتیشا قبر گیتس را حفر کردند و متوجه شدند که او قبل از کشته شدن به‌طور مرگباری مسموم شده‌است، با این حال آن‌ها توسط پلیس دستگیر شدند. بعدا، آن‌ها با شهردار واکر روبرو شدند که فاش کرد که گرت به دلیل نفرت پدرش از طردشدگان، قصد داشت کل مدرسه را مسموم کند. شهردار واکر پس از اعتراف به پنهان کردن انگیزه‌ی گیتس، با آزادی گومز موافقت کرد. در نورمور، ویمز با اکراه اعتراف کرد که مرگ روان را با تغییر شکل و در تلاش برای فرار از جنجال در مدرسه پنهان کرده‌است.

قسمت ۶

ونزدی تلاش کرد تا گودی، از اجداد قدیمی‌اش را احضار کند. در طول یک جشن تولد غافلگیرکننده، ونزدی تصویری از گودی را مشاهده کرد که به او دستور داد تا به دنبال عمارت گیتس بگردد. در آنجا، او شاهد شهردار واکر در حال خروج از ساختمان بود و مخفیانه وارد ماشینش شد. پس از بازگشت به شهر، شهردار واکر زیر گرفته شد و به شدت مجروح شد. ویمز مدرسه را بست و ونزدی را از حضور در آن منع کرد. او با کمک تایلر و ایند فرار کرد و به عمارت گیتس بازگشت. در آنجا، آن‌ها متوجه شدند که لورل گیتس، خویشاوند گرت که مدت‌ها تصور می‌شد مرده‌است، ممکن است هنوز زنده باشد. آن‌ها اعضای بریده شده قربانیان هیولا را در انبار پیدا کردند، اما پس از کمین هیولا مجبور به فرار شدند. ونزدی گالپین را به عمارت برد، اما ناگهان عمارت را خالی یافت. در نورمور، ونزدی ویمز را متقاعد کرد که او را اخراج نکند تا بتواند تحقیقاتش را بیشتر دنبال کند. در بیمارستان، یک شخصیت ناشناس شهردار واکر را کشت.

قسمت ۷

در مراسم تشییع جنازه شهردار واکر، ونزدی متوجه چهره‌ای در کمین شد و آن را در جنگل تعقیب کرد. معلوم شد که این شخصیت عمو فستر است که برای ونزدی توضیح داد هیولایی که او در حال تحقیق در مورد آن است یک هاید است. آن‌ها با هم یک دفترچه خاطرات را از کتابخانه مخفی بازیابی کردند که نشان می‌داد هاید همیشه باید یک استاد داشته باشد. بعدا، آن‌ها خاویر را دنبال کردند و شاهد ملاقات با دکتر کینبات، درمانگر ونزدی در جنگل شدند. ونزدی پس از بازگشت از قرار ملاقات با تایلر، متوجه شد که خوابگاه او ویران شده است، و دفترچه خاطرات به سرقت رفته و تینگ نیز به شدت مجروح شده‌است. تحقیقات روی لورل گیتس نشان می‌داد که او هنوز زنده است و هم استاد هاید است. ونزدی در ابتدا به دکتر کینبات مشکوک شد، اما او توسط هاید کشته شد. پلیس برای دستگیری خاویر، که ونزدی معتقد بود همان هیولا است، وارد عمل شد. ونزدی ملاقات دیگری با تایلر داشت اما ناگهان تصور کرد که او هاید است.

قسمت ۸

ونزدی و همکلاسی‌هایش تایلر را به جنگل کشاندند. ونزدی برای گرفتن اعتراف، شروع به شکنجه تایلر کرد. همکلاسی‌هایش با مخالفت با روش‌های او، موضوع را به ویمز اطلاع دادند و ونزدی دستگیر شد. در ایستگاه پلیس، تایلر در نهایت اعتراف کرد که همان هیولا است. ویمز که از رفتار ونزدی خسته شده بود، او را از نورمور اخراج کرد. ونزدی یوجین را در بیمارستان ملاقات کرد و او به ونزدی گفت که شکلی که در غار هیولا را دیده‌است و فردی با چکمه‌های قرمز رنگ را دیده است که با خانم تورن‌هیل همخوانی داشت. با اصرار ونزدی، ویمز با استفاده از قدرت تغییر شکل خود، تورن‌هیل را مجبور کرد تا به هویت واقعی‌اش یعنی لورل گیتس را اعتراف کند. با این حال، گیتس قادر به کشتن ویمز شد و ونزدی را نیز تحت سلطه خود درآورد. گیتس با استفاده از خون ونزدی، کراکستون را احیا کرد و ونزدی را رها کرد تا بمیرد، اما گودی او را شفا داد. ایند که در نهایت به شکل گرگینه‌اش تبدیل شده بود، تایلر را در فرم هاید خود شکست داد و کراکستون نیز وارد نورمور شد. ونزدی با کمک بیانکا، قادر به نابود کردن کراکستون شد و یوجین نیز به شکست دادن گیتس کمک کرد. در پایان خاویر از زندان آزاد شد، تایلر بازداشت شد و ونزدی نیز در پایان ترم از نورمور رفت.

توسعه

در حین پیش تولید فیلم سال ۱۹۹۱، تیم برتون به کارگردانی این فیلم منصوب شد، اما در نهایت به دلیل درگیری‌های برنامه‌ریزی برای «بازگشت بتمن»، آن را از دست داد و در نتیجه بری ساننفلد این کار را به عهده گرفت. در مارس ۲۰۱۰، اعلام شد که ایلومینیشن اینترتینمنت، با مشارکت یونیورسال پیکچرز، حقوق اساسی طرح‌های خانواده آدامز را به دست آورده‌است. این فیلم قرار بود یک انیمیشن استاپ موشن بر اساس نقاشی‌های اصلی چارلز آدامز باشد. برتون قرار بود در نویسندگی و تهیه کنندگی این فیلم همکاری کند. در جولای ۲۰۱۳، گزارش شد که فیلم کنسل شده‌است.

در اکتبر ۲۰۲۰، ونزدی در ابتدا به عنوان یک پروژه بی‌نام از خانواده آدامز اعلام شد که توسط برتون قرار بود هدایت شود. تولید سریال توسط ام‌جی‌ام تله‌ویژن و کارگردانی برتون انجام شد. آلفرد گاف و مایلز میلار به عنوان مجریان برنامه حضور داشتند. گاف، میلار و برتون در کنار گیل برمن، جان گلیکمن و اندرو میتمن نیز تهیه‌کنندگان اجرایی بودند. در فوریه ۲۰۲۱، نتفلیکس دستور ساخت سریال را صادر کرد که شامل هشت قسمت بود. در آگوست ۲۰۲۱، کایلا آلپرت به عنوان تهیه‌کننده اجرایی اضافه شد و ۱٫۲۱، بنیاد تی و چارلز آدامز و گلیکمانیا نیز تهیه‌کننده سریال بودند. در دسامبر ۲۰۲۱، گزارش شد که دنی الفمن برای ساختن تم اصلی و موسیقی به سریال پیوسته است.

فیلم‌برداری این سریال در ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۱ در بخارست، رومانی آغاز شد و در ۳۰ مارس ۲۰۲۲ به پایان رسید.

صفحات دیگر