دکتر منهتن

جان آسترمن

Jon Osterman 

دکتر منهتن - Watchmen

تولد

۱۴ آگوست ۱۹۲۹

مرگ

  • ۲۰۱۹ (سریال)
  • ۱۹۹۲ (ساعت رستاخیز)

نام مستعار

دکتر منهتن

بستگان

  • جوزف آسترمن (پدر)
  • اینگ آسترمن (مادر)

بازیگر

  • بیلی کرودپ (فیلم)
  • یحیی عبدوالمتین دوم (به عنوان دکتر منهتن، سریال)
  • دارل اسندجر (سریال)

دکتر جان آسترمن (Jon Osterman) ملقب به دکتر منهتن شخصیتی محوری در مجموعه واچمن است.

دکتر استرمن به دلیل حادثه‌ای ناشی از آزمایش فیزیک هسته‌ای به خارج از قلمرو فیزیکی منتقل شد و با قدرت‌های خدایی بازگشت. قدرت‌های او شامل کنترل تلکنسیس بر ماده، توانایی تلپورت کردن، قدرت فیزیکی فرا انسانی و آسیب‌ناپذیری هستند. علاوه بر این او دارای نوعی بصیرت است و می‌تواند گذشته، حال و آینده را به طور همزمان تجربه کند، با این حال این باور وجود دارد که که او قادر نیست تغییری بر رویدادها داشته باشد چرا که اعمال و کنش‌های او از پیش تعیین شده است.

در حالی که حامیان نظامی او را به چشم یک سلاح فوق‌العاده می‌دیدند و با وجود اهمیتی که او در جنگ سرد داشت، اما دکتر منهتن نسبت به امور انسانی بی‌علاقه بود و قادر به ارتباط با دیگران (به خصوص معشوقه‌اش لوری) نبود. دکتر منهتن همانند بیشتر شخصیت‌های واچمن از نوعی اختلال روانی رنج می‌برد و مبتلا به اسکیزوئید بود، چیزی که باعث شده بود او منزوی و از جامعه دور باشد. همین موضوع دلیلی بود بر این که او اساسا یک خدا قلمداد شود.

بیوگرافی (سریال)

دکتر منهتن در سال ۱۹۲۹ و در آلمان به دنیا آمد. پدر او یک ساعت ساز بود. در داستان سریال واچمن برخلاف کمیک، پس از این که مادر جان او و پدرش را رها کرد و با یک افسر اس‌اس فرار کرد، جان و پدر یهودی‌اش آلمان را ترک کردند. جان مقطعی از دوران کودکی خود را در یک عمارت انگلیسی گذراند و در آنجا یک زوج مهربان کتابی مقدس را به جان دادند و از او خواستند که وقتی بزرگ شد چیزی زیبا بسازد. جان سال‌ها به عنوان دکتر منهتن یکی از قمرهای مشتری یعنی اروپا، اولین انسان‌های بهشت متصور خود را ساخت.

در سال ۲۰۰۹، دکتر منهتن با انجلا ایبار آشنا شد و یک رابطه‌ی ده ساله بین آن‌ها شکل گرفت. دو هفته بعد از این دیدار، دکتر منهتن به پیشنهاد انجلا ایبار در ظاهر کال ایبار نمود پیدا کرد.

دکتر منتهن در مقطعی به ملاقات ادرین وایت رفت و وسیله‌ای را از او دریافت کرد و به واسطه‌ی آن قدرت‌ها و حافظه‌اش خنثی می‌شد و به این ترتیب می‌توانست همانند یک انسان عادی با انجلا زندگی کند. او در قبال این وسیله وایت را به ارباب اروپا تبدیل کرد و در واقع او در این قمر زندانی کرد.

سال‌ها بعد سواره‌نظام هفتم او را برای تصاحب قدرت‌هایش اسیر کرد. با این حال لیدی ترو که یک قدم از سواره‌نظام جلوتر بود مانع این کار شد تا خودش قدرت‌های دکتر منهتن را بگیرد. اگرچه اقدام لیدی ترو با تلاش ادرین وایت ناتمام باقی ماند اما منهتن ظاهرا جان خود را در این فرآیند از دست داد.