The Outer Worlds

جهان‌های بیرونی

The Outer Worlds

The Outer Worlds The Outer Worlds

توسعه‌دهنده

Obsidian Entertainment

ناشر

Private Division

کارگردان‌ها

تیم کین
لئونارد بویارسکی

پلتفرم‌ها

مایکروسافت ویندوز، نینتندو سوویچ، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان

تاریخ انتشار

۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ (۳ آبان ۹۸)

سبک

نقش‌آفرینی

موتور

آنریل انجین ۴

درجه‌بندی سنی

بزرگسالان

The Outer Worlds یک بازی تک-نفره در سبک نقش‌آفرینی عملی-تخیلی است. داستان بازی The Outer Worlds در یک آینده‌ی موازی در سال ۲۳۵۵ جریان دارد، و دنیایی را به تصویر می‌کشد که که در آن قدرت در اختیار ابرشرکت‌ها است.

این بازی توسط Obsidian Entertainment توسعه داده شده و توسط Private Division عرضه شده است. The Outer Worlds در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ (۳ آبان ۹۸) برای پلتفرم‌های رایانه شخصی، پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان عرضه شد و نسخه‌ای برای کنسول نینتندو سوویچ نیز تائید شده است.

داستان بازی The Outer Worlds

پیش‌زمینه

داستان بازی The Outer Worlds در یک آینده‌ی موازی جریان دارد، با این تفاوت که ویلیام مک‌کینلی رئیس جمهوری ایالات متحده در سال ۱۹۰۱ توسط یک آشوبگر به قتل نرسیده است. در نتیجه تئودور روزولت هیچ وقت جانشین مک‌کینلی نشد و سیاست‌های اقتصادی موفق او هرگز شکل نگرفت و این موضوع جامعه را به شکل طبقاتی و شرکت‌محور شدن برد که تنها شرکت‌های بزرگ و بازرگانان بر آن تسلط داشتند و در آینده‌ی دور شرکت‌ها شروع به استعمار فضا کردند. داستان The Outer Worlds در سال ۲۳۵۵ و در کلونی هالسیون جریان دارد.

داستان کامل

استرنجر (Stranger) که همچنین با عنوان «متغیر ناشناس» شناخته می‌شود، یک مسافر بر روی فضاپیمای کلونی Hope است، فضاپیمایی که محدود به سامانه‌ی هالسیون است و مالکیت آن به طور کامل دست شرکت‌ها است و توسط آن‌ها اداره می‌شود. این سفینه در هنگام سفرش دچار نقص فنی شد و مجبور شد از موتورهای Sublight خود استفاده کند که سفر ده ساله‌اش به یک سفر شصت ساله تبدیل شد. زمانی که هیئت مدیره شرکت Halcyon Holdings فضاپیمای هوپ را سرگردان یافت، و قادر به بازیابی مهاجران آن نبود تصمیم گرفت آن را رها کند. هوپ به سمت یک مدار در طول سیاره یخی تایفون منتقل شد و وجودش پنهان شد.

سی و پنج سال بعد، کلونی در آستانه‌ی فروپاشی کامل قرار گرفت. با وجود تضمین‌های هیئت مدیره اما زندگی در این کلونی با وضعیت ایده‌ال بسیار فاصله داشت. مشکل اصلی قحطی و کمبود مواد غذایی مناسب بود. برای مقابله با این موضوع، هیئت مدیره به دانشمندان اصلی خود سفارش کرد تا هر چیز لازم برای حل این مسئله را به کار گیرند، از جمله سرکوب کننده‌ی قوی اشتها که از رپتیدون‌ها گرفته می‌شد. این سرکوب کننده‌ها که در فرم خمیر دندان تولید شده بود قادر بود میزان منابع مصرفی مردم را کاهش دهد، و به این ترتیب دانشمندان زمان بیشتری برای یافتن یک راه حل دائمی داشتند.

اوضاع زمانی وخیم‌تر شد که سوء تغذیه باعث سرایت یک بیماری جدید در بین شهروندان شهر اج‌واتر شد. افرادی تصمیم به ترک شهر گرفتند و تبدیل به فراری‌هایی شدند که توسط زنی به نام ادلاید مک دویت رهبری می‌شدند. آن‌ها راهی برای رشد محصولات زراعی خود در خاک Terra 2 پیدا کردند و همین طور روشی برای مبارزه با بیماری کشف کردند. با این حال اختلافات میان اج‌واتر و فراری‌ها مانع این شد که شیوه‌ی درمانی در بین جمعیت شهر گسترش پیدا کند.

مشکل دیگر برای هیئت مدیره مربوط به اولین تلاش و ناکامی آن‌ها برای کلونی‌سازی سیاره Terra 1 بود، سیاره‌ای که اکنون با نام مانارک شناخته می‌شود. در واقع هیئت مدیره با انجام فرایندهای ساختاری در این سیاره باعث ایجاد جهش‌هایی گیاهی و جانوری در آنجا شد که قابل کنترل نبود، و به همین ترتیب مجبور به رها کردن سیاره شد. از آن زمان این سیاره به مکانی بی‌قانون و خطرناک تبدیل شده که فقط مجرمان و هیولاها در آن ساکن هستند.

با این حال، یک شرکت از هرج و مرج رخ داده در مانارک استفاده کرد و در آنجا باقی ماند. این شرکت خود را با عنوان «صنایع ستاره‌ای مانارک» معرفی کرد. مدیرعامل آن یعنی سنجر نندی سعی در بازیابی جایگاه خود در هیئت مدیره داشت. با وجود این که در ابتدا اقدامات این شرکت نتیجه‌ای در بر نداشت، اما سرانجام فرد خاصی به این شرکت کمک کند تا قدرت خود را بازیابی کند یا با سازمان نیمه-آنارشیستی Iconoclasts متحد شود.

در شروع داستان بازی The Outer Worlds یک دانشمند سرکش به نام فینیس ورنون ولز اقدام به نجات استرنجر از فضاپیمای هوپ کرد و او را به سیاره Terra 2 فرستاد. استرنجر فرماندهی فضاپیمای آنریلایبل را به دست گرفت و خیلی زود وارد یک دسیسه‌ی بزرگ شد که امنیت کلونی هالسیون را تهدید می‌کرد.

هیئت مدیره که می‌دانست در وضعیت کنونی هرگز نمی‌تواند پایداری جمعیت و قدرت خود را حفظ کند، تصمیم گرفت تا برنامه‌ای تحت عنوان «برنامه‌ی اشتغال مادام العمر» را پیاده‌سازی کند. تبلیغات زیادی مبنی بر سودمند بودن این برنامه برای تمام شهروندان شد. این برنامه در واقع نقشه‌ای بود برای این که هیئت مدیره و شرکت‌ها از نابودی نجات پیدا کنند.

ایده‌ی اصلی پشت این طرح این بود که اکثریت کارگران در حالت کرایوپاد (منجمد) قرار گیرند تا جمعیت به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند و فشار منابع مصرفی کاهش یابد. با این حال، از آنجایی که حالت انجماد در مدت طولانی بدون داشتن مواد شیمیایی ویژه برای احیای بدن منجر به مرگ حتمی افراد می‌شد، بنابراین این برنامه چیزی به غیر از کشتن افراد اضافی نبود.

اقدامات و تصمیمات استرنجر آینده‌ی این کلونی و مردمش را تعیین خواهد کرد.

پایان The Outer Worlds

پایان‌بندی فینیس ولز – حفظ هوپ (پایان خوب)
  • شرایط: پس از پایان ماموریت اصلی The City and the Stars، درخواست آکانده برای قرار دادن سیگنال ردیابی در آزمایشگاه فینیس را رد کنید. پس از رسیدن به کامپیوتر فضاپیمای هوپ گزینه‌ی هدایت فضاپیما به سمت Terra 2 را انتخاب کنید.

دانشمندان و مهندسان هوپ در کلونی‌ای بیدار شدند که به سمت فروپاشی می‌رفت. آن‌ها که راهی برای بازگشت به زمین نداشتند، انتخابی جز متحد شدن برای حفظ هالسیون نداشتند.

در فقدان اقتدار هیئت مدیره، بسیاری از زیستگاه‌های کلونی به منظور بقا با هم متحد شدند. زندگی در سال‌های پیش رو بسیار دشوار بود. برخی از شهرها به خاطر قحطی از بین رفتند اما بیشتر آن‌ها به راه خود ادامه دادند.

هیئت مدیره دیگر وجود نداشت و سرنوشت کلونی چه بهتر یا بدتر به دست مردم آن بود.

پایان‌بندی هیئت مدیره – قربانی کردن هوپ (پایان بد)
  • شرایط: پس از پایان ماموریت اصلی The City and the Stars، درخواست آکانده برای قرار دادن سیگنال ردیابی در آزمایشگاه فینیس را قبول کنید. پس از رسیدن به کامپیوتر فضاپیمای هوپ گزینه‌ی هدایت فضاپیما به سمت تارتاروس را انتخاب کنید.

شورش‌ها در تارتاروس با پیروزی کامل برای هیئت مدیره به پایان رسید. هیئت مدیره بدون چالش قابل توجهی، کنترل خود بر کلونی را اثبات کرد. برنامه اشتغال مادام‌العمر بلافاصله آغاز شد و مردم هالیسون نیز همان طور که هیئت مدیره می‌خواست از آن پیروی کردند.

سوفیا آکنده زندان Labyrinth را به یک مرکز پردازش تبدیل کرد. او استعمارگران اصلی را از هوپ بیرون آورد و فضاپیما را به یک تاسیسات ذخیره‌سازی تبدیل کرد. تک تک کارگران هالسیون خود را تسلیم این برنامه کردند. آن‌ها به همراه خانواده و دوستانشان به اتاق‌های مربوط به انجماد رفتند.

با به خواب رفتن کارگران هالسیون در اتاق‌های مربوطه، سکونتگاه‌های آن‌ها به شهرهای ارواح تبدیل شد، و طبیعتا هیئت مدیره آن‌ها را باز پس گرفت. بیزانتیوم به عنوان تنها تمدن باقی مانده بود.

مردم بیزانتیوم روزهای باقی مانده خود را با درگیری بر سر ذخیره‌ی منابع سپری کردند. آن‌ها به عنوان کارگران هالسیون هرگز اثرات فروپاشی را حس نکردند.

پایان‌بندی سوختن در خورشید (پایان مضحک)
  • شرایط: این پایان‌بندی تنها در صورت پایین بودن میزان شعور از حد میانگین است. در این صورت پس از رسیدن به کامپیوتر فضاپیمای هوپ گزینه‌ی هدایت دستی را انتخاب کنید.

فضاپیمای هوپ در خورشید سقوط کرد و همه‌ی ساکنان آن از جمله‌ی خدمه‌ی استرنجر کشته شدند.

توسعه

توسعه‌ی بازی Outer Worlds در مقطعی پیش از به مالکیت درآمدن Obsidian Entertainment توسط مایکروسافت در سال ۲۰۱۸ شروع شد. ناشر بازی یعنی Private Division هم حقوق مربوط به عرضه‌ی بازی را حفظ کرد. توسعه‌ی بازی به رهبری سازندگان بازی Fallout یعنی تیم کین و لئونارد بویارسکی انجام گرفته است. Outer Worlds به شدت از مجموعه‌ی فال اوت الهام گرفته است و بسیاری از عناصر این مجموعه در این بازی نیز وجود دارد.

گیم‌پلی

The Outer Worlds یک بازی نقش آفرینی با دوربین اول شخص است. در مراحل ابتدایی بازی، بازیکن می‌تواند شخصیت خود را ایجاد کند و همچنین یک سفینه را باز کند که به عنوان هاب مرکزی بازی عمل می‌کند. اگرچه بازیکن قادر به کنترل سفینه‌ی خود نیست، اما این سفینه برای سفرهای سریع بین مناطق مختلف بازی و همچنین مخزنی برای آیتم‌های بازیکن قابل استفاده است. بازیکن قادر است با شخصیت‌های غیر قابل بازی که ماموریت‌ها و داستان‌های خود را دارند دیدار کند و آن‌ها را استخدام کند تا در نبردها کمک کنند. هر همراهی مهارت‌های فردی و حملات خاص خود را دارد و همچنین می‌تواند مهارت‌های خاص خود را توسعه دهد. در هنگام کاوش بازیکن می‌تواند در کنار خود دو همراه داشته باشد و سایر افراد در سفینه باقی می‌مانند. بازیکن قادر است در گفت و گوها تعاملات و تصمیمات زیادی را اتخاذ کند که این موضوع بر انشعابات داستان بازی Outer Worlds تاثیرگذار خواهد بود. همچنین امکان پاسخ دادن NPCها به روش‌های مختلف مانند قهرمانانه، غیرعقلانی و اخلاقی وجود دارد.

در مورد گیم‌پلی بازی در شرایط نبرد، بازیکن می‌تواند از انواع سلاح‌های مختلف از جمله سلاح سرد و گرم استفاده کند. سه نوع مهمات در بازی وجود دارد: سبک، متوسط ​​و سنگین. این سلاح‌ها را می‌توان سفارشی کرد تا صدمات آن افزایش پیدا کند. بازیکن قادر است از مهارت‌های مخفی‌کاری یا مهارت‌های اجتماعی (ترغیب) برای جلوگیری از درگیری استفاده کند. با پیشرفت بازیکن، امتیازاتی به دست خواهد آمد که بازیکن و همراهانشان می‌توانند از آنها برای باز کردن لول‌ها و مهارت‌های جدید استفاده کنند.

بازیکن همچنین می‌تواند مهارت‌های فنی خود را توسعه دهد که به سه دسته‌ی علوم، پزشکی و مهندسی تقسیم می‌شود. حالتی تحت عنوان «اتساع تاکتیکی زمان» (Tactical Time Dilation) وجود دارد، که در این حالت زمان کند شده و وضعیت سلامتی دشمنان قابل رویت می‌شود و همین موضوع مزایای تاکتیکی را برای بازیکن به ارمغان می‌آورد. بازیکن با رهبری همراهان خود، آن‌ها را به پرورش قدرت مبارزه‌ای و انعطاف‌پذیری خود سوق می‌دهد. وقتی بازیکن بارها در بخش‌های خاصی از گیم پلی شکست بخورد ممکن است دارای  Flaw (نقص) باشد. این نقص‌ها می‌تواند تاثیراتی منفی بر عملکرد بازیکن داشته باشند اما از طرفی می‌تواند قابلیت‌ها (perkها) و مزیت‌هایی اضافی را در اختیار بازیکن بگذارد.

منابع

داستان بازی The Outer Worlds

داستان بازی The Outer Worlds

ویدیوها

منابع