بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

سریال The Last of Us

اشتراک‌گذاری

آخرین بازمانده‌ی ما

The Last of Us

سریال The Last of Us - The Last of Us

فرمت

لایو-اکشن

سبک

ماجرایی
درام
ترسناک

شبکه

HBO

تاریخ انتشار

۱۵ ژانویه ۲۰۲۳ (فصل اول)

خالقان

کریگ مازن
نیل دراکمن

آهنگساز

گوستاوو سانتائولایا

تعداد قسمت‌ها

۹ (فصل ۱)
؟ (فصل ۲)

The Last of Us یک سریال تلویزیونی درام پسا آخرالزمانی آمریکایی است که توسط کریگ مازن و نیل دراکمن برای شبکه HBO ساخته و نوشته شده است. این سریال بر اساس یک بازی ویدیویی به همین نام محصول سال ۲۰۱۳ ساخته شده است، در دوران پسا آخرالزمانی، جوئل (پدرو پاسکال) یک قاچاقچی است که وظیفه دارد یک دختر نوجوان به نام الی (بلا رمزی) را در ایالات متحده اسکورت کند. برادر کوچکتر جول و شبه نظامی سابق یعنی تامی (گابریل لونا) و همچنین شریک قاچاقچی جول یعنی تس در داستان ایفای نقش می‌کنند.

این سریال محصول مشترک تلویزیون سونی پیکچرز، پلی استیشن پروداکشنز، ناتی داگ، مایتی مینت و ورد گیمز است و از جولای ۲۰۲۱ تا ژوئن ۲۰۲۲ در کلگری، آلبرتا فیلمبرداری شده است. فصل اول سریال رویدادهای بازی اول را پوشش می‌دهد. این سریال شامل نه قسمت است. گوستاوو سانتائولایا آهنگسازی سریال را بر عهده داشته است.

The Last of Us در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۳ نمایش داده شد. منتقدان به تمجید از بازی‌ها، نویسندگی، طراحی تولید و موسیقی متن پرداختند. بسیاری از آن‌ها این سریال را بهترین اقتباس لایو اکشن از یک بازی ویدیویی نامیدند. اولین نمایش سریال با ۴.۷ میلیون بیننده در روز اول همراه شد - که از سال ۲۰۱۰ دومین جایگاه در پربیننده‌ترین برای HBO بوده است - و پس از دو روز بیش از ۱۰ میلیون بیننده داشته است.

تولید فصل دوم این سریال در ژانویه ۲۰۲۳ تائید شد.

عوامل

 • پدرو پاسکال در نقش جول میلر
 • بلا رمزی در نقش الی
 • گابریل لونا در نقش تامی میلر
 • مرل دندریج در نقش مارلین
 • جفری پیرس در نقش پری
 • آنا تورو در نقش تس
 • استورم رید در نقش رایلی
 • نیکو پارکر در نقش سارا میلر
 • موری بارتلت در نقش فرانک
 • نیک آفرمن در نقش بیل
 • لامار جانسون در نقش هنری
 • کیوان وودارد در نقش سم
 • اسکات شپرد در نقش دیوید
 • روتینا وسلی در نقش ماریا
 • گراهام گرین در نقش مارلون
 • الین مایلز در نقش فلورانس
 • ملانی لینسکی در نقش کاتلین
 • اشلی جانسون در نقش آنا
 • تروی بیکر در نقش جیمز
 • ناتاشا مومبا در نقش کیم تمبو
 • برد لیلند در نقش دنی آدلر

قسمت‌ها

شماره
عنوان
کارگردان
نویسنده
تاریخ انتشار
۱
زمانی که در تاریکی گم شدی
کریگ مازن
کریک مازن و نیل دراکن
۱۵ ژانویه ۲۰۲۳
۲
مبتلا شده
نیل دراکمن
کریک مازن
۲۲ ژانویه ۲۰۲۳
۳
دراز مدت
پیتر هار
کریک مازن
۲۹ ژانویه ۲۰۲۳
۴
لطفا دستم رو بگیر
جرمی وب
کریک مازن
۵ فوریه ۲۰۲۳
۵
تحمل کن و زنده بمان
جرمی وب
کریک مازن
۱۲ فوریه ۲۰۲۳
۶
خویشاوند
یاسمیلا ژبانیچ
کریک مازن
۱۹ فوریه ۲۰۲۳
۷
رها شده
لیزا جانسون
نیل دراکن
۲۶ فوریه ۲۰۲۳
۸
زمانی که محتاج هستیم
علی عباسی
کریک مازن
۵ مارچ ۲۰۲۳
۹
به دنبال روشنایی
علی عباسی
کریک مازن
۱۲ مارچ ۲۰۲۳

توسعه

در مارس ۲۰۲۰، این اقتباس تلویزیونی در مراحل برنامه‌ریزی اچ‌بی‌او تائید شد و انتظار می‌رفت رخدادهای بازی نخست را پوشش دهد. کریگ مازن در کنار دراکمن برای کمک به نوشتن و تهیه‌کنندگی اجرایی سریال اعلام شد؛ تهیه‌کننده تلویزیونی، یعنی کارولین استراوس و رئیس ناتی داگ، یعنی ایوان ولز به‌عنوان تهیه‌کنندگان اجرایی مجموعه اعلام شدند. گوستاوو سانتائولایا که آهنگسازی بازی‌ها را انجام می‌داد، آهنگسازی مجموعه را نیز بر عهده گرفت. این مجموعه به عنوان محصول مشترک سونی پیکچرز تله‌ویژن، پلی‌استیشن پروداکشنز و ناتی داگ تولید شده است. این اولین نمایش تولیدشده از پلی‌استیشن پروداکشنز است.

در ژوئن ۲۰۲۰، یوهان رنک، همکار کریگ مازن در چرنوبیل، به عنوان تهیه‌کننده اجرایی و کارگردان قسمت آزمایشی اعلام شد. او تا نوامبر به دلیل تعارض زمان‌بندی در نتیجه همه‌گیری کووید-۱۹ از پروژه خارج شد. اچ‌بی‌او در ۲۰ نوامبر به ساخت سریال چراغ سبز نشان داد. اسد قزلباش و کارتر سوان از پلی‌استیشن پروداکشنز به عنوان تهیه‌کننده‌های اجرایی و ورد گیمز به‌عنوان شرکت تولید معرفی شدند. در ژانویه ۲۰۲۱، شرکت مایتی منت به تیم تولید ملحق شد و کانتمیر بالاگوف به عنوان کارگردان قسمت آزمایشی معرفی شد. او سال‌ها به اقتباس این بازی علاقه‌مند بود و قرار بود چندین قسمت ابتدایی را کارگردانی کند. در اکتبر ۲۰۲۲، بالاگوف اعلام کرد که او یک سال قبل به دلیل اختلاف در دیدگاه این پروژه را ترک کرده است. رز لام در فوریه ۲۰۲۱ به عنوان تهیه‌کننده اجرایی ملحق شد. مراحل پیش‌تولید در ۱۵ مارس در کلگری، آلبرتا آغاز شد. کریگ مازن در ماه می وارد پروژه شد. علی عباسی و یاسمیلا ژبانیچ در آوریل به عنوان کارگردان معرفی شدند. در جولای ۲۰۲۱، انجمن کارگردانان کانادا اعلام کرد که پیتر هار به عنوان کارگردان انتخاب شده‌است، و پس از آن در آگوست توسط مازن، در سپتامبر توسط دراکمن، و در ژانویه ۲۰۲۲ توسط لیزا جانسون و جرمی وب تائید شد. در ماه فوریه، دراکمن تأیید کرد که یک قسمت را کارگردانی کرده‌است و عقیده داشت که کارش تقویت شده و تجربه‌اش در کارگردانی بازی‌ها را در مجموعه منعکس کرده‌است. دراکمن پس از چندین ماه سفر به کلگری و لس آنجلس، برای انجام تعهدات در ناتی داگ به سختی تلاش کرد و به خانه بازگشت تا از راه دور مشاوره کند و به کریگ مازن اطمینان دهد.

گفته می‌شود The Last of Us بزرگ‌ترین تولید تلویزیونی در تاریخ کانادا است که انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ میلیون دلار کانادا برای شهر آلبرتا سود داشته باشد. چندین منبع تحلیلی، بودجه‌ی هر قسمت را بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار آمریکا تخمین زده‌اند. نیویورکر ادعا کرد که بودجه از پنج فصل نخست بازی تاج‌وتخت فراتر رفته‌است. مقامات سینمایی کلگری احساس کردند که تیم تولید تا حدودی آلبرتا را برای تولید انتخاب کرده‌است، زیرا تصمیم دولت در سال ۲۰۲۱ مبنی بر حذف سقف تخفیف مالیاتی ۱۰ میلیون دلار کانادا برای هر پروژه است. اتحادیه هنرمندان کانادایی IATSE 212 ادعا کرد که این تولید منجر به افزایش ۳۰ درصدی عضویت و اشتغال در اتحادیه شده‌است. در جولای ۲۰۲۱، مازن گفت که فصل اول شامل ده قسمت خواهد بود. در نوامبر ۲۰۲۲، نه قسمت از آن تأیید شد. مازن پیشنهاد کرد که اگر فصل اول به خوبی مورد استقبال قرار گیرد،  فصل دوم سریال وجود خواهد داشت. فصل اول وقایع بازی اول و محتوای قابل دانلود آن یعنی Left Behind را پوشش می‌دهد. دراکمن و مازن پیشنهاد کردند که فصل دوم بلافاصله رویدادهای بازی The Last of Us: Part II را پوشش دهد تا از هرگونه داستان اضافی جلوگیری شود؛ گرچه که مازن عقیده داشت پارت ۲ به بیش از یک فصل نیاز دارد. او نمی‌خواهد سریال از روایت بازی‌ها پیشی بگیرد. نویسندگان اطمینان حاصل کردند که در صورت دریافت فصل‌های اضافی، شخصیت‌ها به تحولات خود در قسمت ۲ وفادار خواهند ماند.

تیم تولید شامل پنج کارگردان هنری و صدها تکنسین است. کارگردان هنری بازی، هنرمندان مفهومی و هنرمندان محیطی بازخورد خود را در مورد لباس‌ها و دکورها ارائه کردند. پل بکر برنامه‌ریزی رقص‌پردازی سریال را بر عهده داشته است، و بری گوور طراح اندام ساختگی برای شخصیت‌ها است. شرکت الاستیک تیتراژ نمایش را ساخته است و مازن در مصاحبه‌ای به شخصیت‌های مبتلا شده در مجموعه علاقه نشان داده است.  استودیوی جلوه‌های بصری دابل نگتیو تحت نظارت الکس وانگ در ساخت این سریال دخیل بوده است. آن‌ها هنگام ایجاد موجودات مبتلا شده با هنرمندان مفهومی ناتی داگ مشورت کرده‌اند. تدوین‌گران این مجموعه شامل تیموتی گود، مارک هارتزل، امیلی مندز و جوئل تی پاشبی هسند.

بازخورد

سریال The Last of Us در وبگاه نقد و بررسی راتن تومیتوز بر اساس نظر ۴۳۵ منتقد، امتیاز ۹۶٪ با میانگین نمره‌ی ۸٫۷۵/۱۰ را کسب کرده‌است. اجماع منتقدان این وبگاه می‌گوید: «The Last of Us سریال تلویزیونی تماشایی است که در میان بهترین اقتباس‌های بازی‌های ویدئویی در تمام ادوار قرار می‌گیرد». این سریال در متاکریتیک، که از میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس نظر ۴۲ منتقد امتیاز ۸۴ از ۱۰۰ را کسب کرده که نشان‌گر «تحسین همگانی» است. چند منتقد آن را بهترین اقتباس از بازی ویدئویی لایو-اکشن دانسته‌اند. مارک دیلینی از گیم‌اسپات در این مورد گفته است که «به نظر می‌رسد آغاز دوره‌ای جدید» برای این ژانر رقم خورده است.

نقش‌آفرینی بازیگران با تحسین گسترده‌ای مواجه شد. منتقدان پاسکال و رمزی را ستوده‌اند. آلن سپین‌وال از رولینگ استون آن‌ها را «اجبارا قابل تماشا و تقریبا بلافاصله دوست‌داشتنی» نامید. جان نوجنت از امپایر و والری اتنهوفر از وبگاه /فیلم، اجرای پاسکال را بهترین نقش‌آفرینی او در دوران فعالیتش می‌دانستند که به توانایی او در به تصویر کشیدن نکات ظریف شخصیتش اشاره کردند، و اکسل متز از تک‌ریدار او را به عنوان «ظهور بی‌نقصِ» جوئل در دنیای واقعی توصیف کرد. چند منتقد بازی رمزی را به دلیل تعادل کمدی و احساسی او متمایز شمردند. جودی برمن از تایم او را «بزرگ‌ترین دارایی این نمایش» نامید.

منتقدان تغییرات مازن و دراکمن نسبت به روایت بازی اصلی را ستایش کردند. برخی عقیده داشتند سکانس‌هایی که مستقیما از بازی تقلید شده از ضعیف‌ترین سکانس‌های سریال بوده‌است و منجر به مشکل در شتاب سریال شده‌است. دانیل داداریو از ورایتی عقیده داشت که قسمت‌ها به شدت به سکانس‌های اکشن متکی هستند، در حالی که اکسل متز از تک‌ریدار از این سکانس‌ها راضی بوده است. منتقدان اکثرا قسمت سوم را بهترین قسمت از فصل الو می‌دانستند، و برخی آن را در زمره‌ی بهترین قسمت‌های تلویزیونی قرار دادند. دانیل فاینبرگ از هالیوود ریپورتر عقیده داشت که این قسمت سریال را به سطح جدیدی ارتقا داده‌است. برخی از منتقدان قسمت اول را خوش ساخت اما بیش از حد آشنا توصیف کردند. والری اتنهوفر آن را ضعیف‌ترین قسمت فصل دانسته است. برایان تالریکو از راجرابرت.کام نیز عقیده داشت که دو قسمت آخر با عجله به اتمام می‌رسد.

قسمت افتتاحیه در نخستین شب دسترسی ۴٫۷ میلیون بیننده در ایالات متحده داشت. این سریال پس از خاندان اژدها، رتبه‌ی دوم بزرگ‌ترین آغاز به کار از سال ۲۰۱۰ در اچ‌بی‌او را به خود اختصاص داده است. پس از دو روز، این رقم به بیش از ۱۰ میلیون و پس از یک هفته به ۱۸ میلیون و پس از ۱۲ روز به ۲۲ میلیون افزایش یافت.