بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

تکن ۸

اشتراک‌گذاری

تکن ۸

Tekken 8

تکن ۸ - تکن

توسعه دهنده

 باندای نامکو استودیوز
 آریکا

ناشر

باندای نامکو انترتیمنت

تهیه‌کننده

کاتسوهیرو هارادا
 یوهی شیمبوری (دستیار)

پلتفرم‌ها

پلی‌استیشن 5
 ایکس‌باکس سری اس/اکس
 رایانه شخصی (استیم)

تاریخ انتشار

۲۶ ژانویه ۲۰۲۴

سبک

مبارزه‌ای

حالت

تک نفره
چند نفره
آنلاین 

تکن ۸ (Tekken 8) هشتمین قسمت اصلی از سری تکن است. این یک بازی مبارزه‌ای است که توسط باندای نامکو استودیوز و آریکا توسعه یافته و توسط باندای نامکو انترتیمنت منتشر شده است.

 این بازی در ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴ برای پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس سری X/S و رایانه شخصی از طریق استیم منتشر شد.

 داستان تکن ۸ بر رویاروی جدید بین پدر و پسر یعنی کازویا میشیما و جین کازاما متمرکز است و رویدادهای آن شش ماه پس از تکن ۷ جریان دارد. جون کازاما به عنوان «نقطه کانونی داستان» ایفای نقش می‌کند.

داستان تکن ۸

شش ماه پس از مرگ هیهاچی میشیما، جین کازاما در کنار لارس الکساندرسون و لی چائولان از ارتش شورشی ایگدراسیل در کمین کازویا میشیما در نیویورک بودند. با این حال از آنجایی که جین شاهد کشتن میلیون‌ها نفر در شهر کازویا بود، او تصویری از اوگر را به یاد آورد که مادرش جون کازاما را می‌کشد و از این رو تسخیر شد و کنترل فرم شیطانی خود را از دست داد. به همین ترتیب او شکست خورد و باعث شکست عملیات شد. در میان این هرج و مرج، کازویا که شکل شیطانی خود را برای عموم آشکار کرده بود، شروع تورنمنت پادشاه مشت آهنین را اعلام کرد.

 یک هفته بعد، در طول مسابقات مقدماتی جین که در حال بهبودی از جراحاتش بود با لارس رقابت کرد. لی نیز مبارزه آنها را تجزیه و تحلیل کرد. در واقع لارس و لی می‌ترسیدند که جین متوجه شود که دیگر نمی‌تواند قدرت‌های شیطانی خود را به میل خود فعال کند. پس از صحبت کوتاهی با آلیسا بوسکونوویچ، کسی که ابتدا قرار بود به جای جین در رقابت‌ها حضور پیدا کند، جین تصمیم گرفت که خودش به مسابقات مقدماتی ژاپن ملحق شود. جین در آنجا با رینا، دانشجوی پلی‌تکنیک میشیما آشنا شد که قدرت رزمی او شبیه هیهاچی، پدربزرگش بود. جین موفق شد جایگاهی را در تورنمنت اصلی کسب کند و رینا و رقیب قدیمی‌اش هائورانگ را شکست داد و در مقاطعی هم قدرت‌های شیطانی خود را در نبرد به نمایش گذاشت. در این میان، بدون اطلاع سایرین، رینا دختر نامشروع هیهاچی بود و قصد داشت دریابد که چگونه جین و کازویا قدرت شیطانی خود را فعال کرده‌اند.

در جای دیگری در رم، کلودیو سرافینو، زافینا و لینگ شایو مسابقات را تماشا می‌کردند. زافینا که موجود اهریمنی عزازل را در بازوی چپ خود مهر و موم داشت، به کلودیو هشدار داد که کازویا باید متوقف شود و آنها باید به دنبال جین باشند تا به او کمک کنند که قدرت کامل خود را بازیابی کند. در همین حال، لئو کلیسن و پدرش نیکلاس به پایگاه ایگدراسیل رفتند، جایی که پدرش تحقیقات خود را در مورد عزازل و ژن شیطانی فاش کرد. او فاش کرد که عزازل این ژن را به انسان‌های قدیم اعطا کرد و شیاطین را خلق کرد تا به عنوان بندگان آن عمل کنند و اینکه برای دستیابی به قدرت آن باید میل شدیدی داشت. قبیله هاچیجگو که جین و کازویا از طریق مادرشان کازومی به آن تعلق داشتند، از اهداف این طرح بود.

در تورنمنت اصلی در رم، لارس با رهبر نیروهای مستقل سازمان ملل متحد یعنی ویکتور شوالیه ملاقات کرد، کسی که موافقت کرد از ایگدراسیل در برابر کازویا حمایت کند، در حالی که کلودیو، زافینا و شایو به طور مستقل به مسابقات نفوذ کردند. جین قادر به شکست دادن لروی اسمیت، نماینده ساحل آمریکای شرقی شد، کسی که به جین آموخت که ترس‌های خود را رها کند و قلبش را دنبال کند. در حالی که تیم ایگدراسیل، سازمان ملل و کلودیو حملات خود را شروع کرده بودند، جین و متحدانش خیلی دیر متوجه شدند که این مسابقات توسط کازویا تنظیم شده تا زافینا را جذب کند. با شکستن مهر روی بازوی زافینا، کازویا عزازل را احیا کرد و او را شکست داد و قدرتش را برای تبدیل شدن به یک شیطان واقعی جذب کرد. کلودیو در تلاش برای خرید زمان برای جین و متحدانش، از قدرت خود استفاده کرد و موفق شد کازویا را زخمی کند که ظاهرا به قیمت جانش تمام شد. کازویا که هنوز حامل قدرت‌های عزازل بود، عقب‌نشینی کرد.

جین با این باور که راهی برای بازپس‌گیری قدرت‌های شیطانی‌اش وجود دارد، سفری را به پناهگاه کازاما در اعماق جنگل‌های یاکوشیما آغاز کرد، جایی که احتمالا جون به دست اوگر مرده بود. کازویا نیروهای باقی مانده خود را به یاکوشیما منتقل کرد و قصد داشت سرعت جین را کاهش دهد و ارتش شورشی را نابود کند. ائتلافی متشکل از ایگدراسیل، سازمان ملل و چندین مبارز از مسابقات از جمله لروی و رینا، با نیروهای کازویا به رهبری نینا ویلیامز جنگیدند، در حالی که شایو به تنهایی از جین در برابر ربات‌های جک محافظت کرد و این در حالی بود که جین در خواب عمیقی فرو رفته بود. سپس کازویا ظاهر شد و هر دو جناح را محو کرد. لارس به جنگل عقب‌نشینی کرد تا از جین در برابر کازویا محافظت کند، و رینا نیز با این باور که نزدیک شدن به مرگ می‌تواند به نوعی قدرت نهفته‌اش را بیدار کند، در یک انفجار به ظاهر کشته شد.

جین در اعماق ضمیر ناخودآگاه خود با خود شیطانی‌اش روبرو شد که شکست‌ها و جنایات قبلی جین را مسخره می‌کرد. جین پس از یک مبارزه طولانی با خودش، سرانجام طرف شیطانی خود را پذیرفت و کنترل کامل قدرت‌های خود را دوباره به دست آورد، و موفق شد به موقع لارس را از حمله کازویا نجات دهد. کازویا قصد داشت جزیره را نابود کند، اما جین این انفجار را متوقف کرد. جین پس از دیدن تجسمی از جون که مشوق او بود، فرم فرشته خودش را بیدار کرد و سپس به کازویا حمله کرد. کازویا و جین نبرد گسترده‌ای تا فضا داشتند و انفجار حاصل از هر دو باعث پاکسازی ژن‌های شیطانی یکدیگر شد. این پدر و پسر با بازگشت به زمین، درگیر نبردی نهایی شدند که جین پیروز آن شد و پدرش را نجات داد. او که سرانجام از نفرین ژن شیطانی آزاد شده بود، از مادرش تشکر کرد و با شایو رفت. در صحنه‌ای در پایان داستان تکن ۸، جون که به ظاهر زنده بود به کازویای بیهوش نزدیک شد.

در تیتراژ پایانی، جهان آزادی پس از ظلم شرکت جی را جشن گرفت و برخی از مبارزانی که به کازویا وابسته بودند به بازسازی شهر کمک کردند. زافینا و کلودیو هر دو از حوادث جان سالم به در برده بودند.

در صحنه‌ای دیگر دیده شد که رینا از حمله کازویا جان سالم به در برده است. او در حالی فرم شیطانی خود را بیدار کرده بود، عهد کرد که انتقام خودش را از پدرش، هیهاچی بگیرد.

شخصیت‌ها

در مجموع ۳۲ شخصیت قابل بازی در فهرست اولیه تکن ۸ وجود دارد. علاوه بر این بازی دارای دو شخصیت باس غیرقابل بازی یعنی عزازل و کازویا شیطانی در فرم واقعی است.

شخصیت‌های جدید

گیم‌پلی

تکن ۸ با ارتقای سیستم‌های قبلی و اضافه کردن ویژگی‌های جدید، تجربه‌ای منحصر به فرد را ارائه کرده است.

یکی از مهم‌ترین تغییرات تکن ۸ سیستم ریج درایو (Rage Drive) است. این سیستم به هر شخصیت حرکات جدیدی می‌دهد که در مواقعی که نوار سلامتی آن‌ها کم است، قابل استفاده خواهد بود. این قابلیت‌ها قدرت و تنوع زیادی به حرکات شخصیت‌ها اضافه کرده است و باعث شده است که مبارزات در لحظات پایانی هیجان‌انگیزتر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر شوند.

سیستم هیت (Heat System) نیز در تکن ۸ ارتقا یافته است. این سیستم به بازیکن امکان می‌دهد که با پر کردن نوار هیت خود، حرکات قدرتمند و منحصر به فردی را اجرا کنید. در این بازی حرکات هیت جدیدی اضافه شده است و همچنین بازیکن می‌تواند از نوار هیت برای افزایش قدرت حرکات عادی خود استفاده کند.

تکن ۸ از ویژگی کراس‌پلی بهرمند است و به بازیکنان پلی‌استیشن 5، ویندوز و ایکس‌باکس سری X/S اجازه می‌دهد تا برای اولین بار با یکدیگر رقابت کنند. این گزینه به انتخاب بازیکن قابل فعال‌سازی است.

پذیرش

تکن ۸ با استقبال زیادی از سوی طرفداران و منتقدین روبرو شده است. بسیاری از منتقدین گیم‌پلی بازی را تحسین کرده‌اند و آن را پویاترین و هیجان‌انگیزترین گیم پلی در تاریخ سری دانسته‌اند.

گرافیک و جلوه‌های بصری بازی نیز مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است. بسیاری از آنها معتقدند که تکن ۸ یکی از بهترین گرافیک‌ها را در بین بازی‌های مبارزه‌ای حال حاضر را دارد.

شخصیت‌های جدید بازی نیز مورد استقبال قرار گرفته‌اند. منتقدین معتقدند که این شخصیت‌ها تنوع زیادی به بازی اضافه کرده‌اند و باعث شده‌اند که بازی جذاب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر شود.

حالت‌های بازی تکن ۸ نیز مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است به طوری که تنوع زیادی به بازی اضافه کرده‌اند و به جذاب باقی ماندن بازی کمک کرده است.

آی‌جی‌ان از برجستگی بازی نوشته است و اشاره کرده است: «تکن ۸ با ارج نهادن به میراث خود و در عین حال حرکت رو به جلو، موفق ظاهر شده است.» گیم‌اسپات نیز با تحسن از بازی نوشته است: «تکن ۸ یک شاهکار بصری است و گیم‌پلی آن به همان اندازه هیجان انگیز و عمیق است. این بازی بهترین نسخه در سری تکن تا به امروز است.»

صفحات دیگر