ویکی جنگ ستارگان

مقاومت

اشتراک‌گذاری

مقاومت

Resistance

مقاومت - جنگ ستارگان

نوع سازمان

جنبش مقاومت نظامی

بنیان‌گذار

رهبران

ژنرال لیا اورگانا
آمیلین هولدو
فرماندهی عالی مقاومت

مقرها

پایگاه مقاومت، D'Qar
پایگاه کریت

شکل گرفته از

تاریخ بنیان

مقاومت (Resistance) یک نیروی نظامی خصوصی بود که توسط لیا اورگانا در زمان جنگ سرد میان جمهوری جدید و محفل اول بنیان شد. مقاومت تا حدودی از روی اتحاد بازیابی جمهوری الگوبرداری شده بود. اعضای این سازمان انسان‌ها و بیگانگانی بودند که دیدگاه مشترکی با اورگانا داشتند و محفل اول را تهدیدی برای جمهوری و کهکشان می‌دیدند. در میان پرسنل این سازمان اعضایی از ارتش جمهوری جدید مانند خلبانان پو دامرون و کازودا شیونو نیز بودند. سازمان مقاومت کوچک و منابع آن محدود بود. همچنین آن‌ها متکی به حمایت سناتورهای دلسوزی بود که منابع مالی، فضاپیماها و سلاح‌هایی را در اختیار اورگانا می‌گذاشتند.

دولت کهکشانی اگرچه با مقاومت مدارا می‌کرد، اما این سازمان و پیروان آن را افراطی می‌دانست و این ریسک را نظر داشت که اقدامات آن‌ها می‌تواند منجر به درگیری با محفل اول شود، درگیری که سناتورها خواهان جلوگیری از آن بودند حتی اگر محفل اول به توافق کهکشانی بی‌اعتنا باشد. خود اورگانا از فرآیندهای سیاسی کنار گذاشته بود و نگرانی‌های او در مورد جانشین امپراتوری کهکشانی به خاطر ترس از ایجاد جنگی دیگر رد شده بود. علاوه بر این، افشا شدن عمومی این موضوع که دارث ویدر پدر بیولوژیکی اورگانا است، بر جدا افتادگی او افزود و همین موضوع سبب شد تا او به تنهایی و در قالب سازمان مقاومت مخالفت خود را با محفل اول ادامه دهد. یک دوره‌ی خصومت بین مقاومت و محفل اول در قالب روش‌های مختلف مثل جاسوسی و تبلیغات صورت گرفت. مقاومت و محفل اول همچنین برای یافتن لوک اسکای‌والکر، استاد جدای که در تبعید خودخواسته بود با هم رقابت داشتند.

در سال ۳۴ ب.ن.ی وقتی محفل اول حمله‌ای را به جمهوری جدید آغاز کرد و سنا و پایتخت آن را تخریب کرد، یک جنگ سرد شکل گرفت. در پی تخریب سامانه هوسنین، ارتش مقاومت نیز یک حمله مستقیم را به پایگاه محفل اول انجام داد و سلاح فوق‌العاده این محفل را نابود کرد. با این حال، پیروزی آنها کوتاه مدت بود. نیروهای نظامی محفل اول با حملاتی سهمگین خسارات جدی را به مقاومت وارد کرد به طوری که این سازمان مجبور شد مقر خود را تخلیه کند. ناوگان مقاومت در اثر حمله بی‌امان ناوگان محفل اول از بین رفت. اعضای بازمانده مقاومت به یک پایگاه متروکه روی سیاره کریت پناه بردند، اما رهبر عالی محفل اول یعنی کایلو رن با ارتش‌ خود آن‌ها را دنبال کرد. در نهایت به واسطه‌ی تلاش‌های لوک اسکای‌واکر که برای حفظ شورش خواهر دوقلواش از تبعید خارج شده بود، این سازمان به سختی از نبرد کریت جان سالم به در برد. اما این موضوع به بهای مرگ اسکای‌واکر تمام شد. با این حال مرگ او باعث شد تا مقاومت تقویت شود و با الهام از تلاش‌های لوک خود را بازسازی کند و نبرد علیه محفل اول را ادامه دهد.

زمانی که دارث سیدیوس، امپراتور سابق با ناوگان عظیم خود تحت عنوان محفل نهایی ظهور کرد، مقاومت به سیاره اکسگول که پناهگاه سیت بود حمله کرد تا از تقویت شدن محفل اول توسط ناوگان سیت جلوگیری کند. مقاومت سرانجام با حمایت ناوگان ساکنین کهکشان موفق به شکست محفل اول شد و ری برای نابود کردن امپراتور خود را قربانی کرد، اگرچه پس از آن بن سولو با فدا کردن جانش ری را احیا کرد. این پیروزی مقاومت به الهامی برای خیزش مردم علیه محفل اول تبدیل شد که همین موضوع باعث فرو پاشیدن نیروهای نظامی این محفل در سراسر کهکشان شد.