بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

غول‌های یخی

اشتراک‌گذاری

غول‌های یخی

Frost Giants

غول‌های یخی - دنیای سینمایی مارول

سیاره خانه

یوتون‌هایم

نمایش‌ها

Thor
The Avengers
Thor: The Dark World
Guardians of the Galaxy
Thor: Ragnarok
Avengers: Infinity War
Avengers: Endgame
Loki

یوتون (Jotunn) یا غول‌های یخی، نژادی از غول‌های انسان‌نما هستند که توسط آسگاردی‌ها ایجاد شده‌اند و در یوتون‌هایم، یکی از نه قملرو زندگی می‌کنند.

تاریخچه

غول‌های یخی نژادی از موجودات بزرگ و شبیه به انسان هستند که در قلمروی یخ‌زده و بایر به نام یوتون‌هایم زندگی می‌کنند. آن‌ها توسط پادشاه غول‌های یخی یعنی لافی كه پدر واقعی لوکی است، حکمرانی می‌شوند.

در ۹۶۵ پس از میلاد، ارتش غول‌های یخی با حمله به تونسبرگ نروژ ، تلاش کردند تا زمین را تحت سلطه خود درآورد و با استفاده از «جعبه‌ی زمستان‌های باستانی» زمین را در عصر یخبندان جدید فرو بردند. با این حال آن‌ها با اودین و ارتش آسگاردی‌ها روبرو شدند و پس از یک جنگ شدید، آسگاردی‌ها آن‌ها را به قلب یوتون‌هایم راندند و جعبه را گرفتند. غول‌های یخی مجبور شدند تا توافق‌نامه صلح را قبول کنند.

قرن‌ها بعد، هنگام مراسم تاج‌گذاری ثور گروهی از سه غول متجاوز وارد مخزن اودین شدند و تلاش کردند تا جعبه زمستان‌های باستان را پس بگیرند، اما آن‌ها با نابودگر روبرو شدند. ثور که بر خلاف اودین در مورد این نفوذ نگران بود، لوکی، لیدی سیف و جنگجویان سه را متقاعد کرد تا او را برای مقابله با لافی تا یوتونهایم همراهی کنند. پس از نبردی تفرقه‌انگیز این گروه آسگاردی توسط اودین نجات یافتند. مدتی بعد ثور به دلیل اقداماتش در این حادثه که تقریبا جنگی را با غول‌های یخی آغاز کرده بود، تبعید شد.

پس از آن که لوکی از ریشه‌ی واقعی خودش به عنوان یک غول یخی آگاه شد، او در زمانی که سلطنت آسگارد را در اختیار داشت معامله‌ای را با لافی انجام داد. او در ازای صلح میان آسگارد و یوتون‌هایم به لافی اجازه داد تا اودین را بکشد و جعبه زمستان‌های‌ باستانی را بازپس بگیرد. با این حال لوکی به عنوان بخشی از نقشه‌ی خود به لافی نارو زد و او را کشت و پل بایفراست را برای نابودی یوتون‌هایم تنظیم کرد. با این حال اقدام به موقع ثور ادامه‌ی حیات یوتون‌هایم و غول‌های یخی را تضمین کرد.

غول‌های یخی
لوکی پدرش لافی را می‌کشد

غول‌های یخی پس از مرگ رهبرشان و حمله‌ی لوکی به یوتون‌هایم، تبدیل به مردمی شکسته شدند. در حدود سال ۲۰۱۴، یکی از غول‌های یخی در نوور (Knowhere) نگهداری می‌شد.

صفحات دیگر