ویکی هری پاتر

کوییدیچ

اشتراک‌گذاری
کوییدیچ
زمین کوییدیچ هاگوارتز

کوییدیچ (Quidditch) یک ورزش جادویی است که روی جاروهای جادویی بازی می‌شود. این محبوب‌ترین و شناخته ‌شده ترین بازی در میان جادوگران است و به گفته روبیوس هاگرید علاقه‌مندان به آن همانند بازی فوتبال در دنیای ماگل‌ها است.

هدف این بازی کسب امتیاز بیشتر از حریفان است. هر گل ده امتیاز و گرفتن اسنیچ طلایی صد و پنجاه امتیاز دارد. این بازی با گرفتن اسنیچ یا توافق بین کاپیتان‌های دو تیم می‌تواند به پایان برسد. در صورتی که اسنیچ توسط هیچ کدام از تیم‌ها گرفته نشود، ممکن است بازی روزهای زیادی ادامه داشته باشد (بر اساس کتاب کوییدیچ در سراسر دوران‌ها، این رکورد شش ماه بوده است.)

کمیته‌ها

کمیته کنفدراسیون بین‌المللی کوییدیچ جادوگران نهادی بین‌المللی است که بر بازی‌های کوییدیچ نظارت دارد. همچنین انجمن بین‌المللی کوییدیچ و اتحادیه فدراسیون بین‌المللی کوییدیتچ (FIQA) وجود دارد که هر چهار سال یک بار جام جهانی کوییدیچ را برگزار می‌کند. کوییدیتچ در بریتانیا توسط دپارتمان بازی‌ها و ورزش‌های جادویی اداره می‌شود که دفتر مرکزی لیگ کوییدیچ انگلیس و ایرلند نیز در آن قرار دارد.

نگاه کلی به مسابقه

بازی با رهاسازی چهار توپ از دایره مرکزی آغاز می‌شود. توپ‌های بلاجر و اسنیچ به واسطه جادو در هوا شناور هستند، اما کافل توسط داور به هوا پرتاب می‌شود که نشانه شروع بازی است (شبیه به شروع بازی‌های بسكتبال).

طول بازی‌های کوییدیچ متغیر است (بعضی از بازی‌ها در صورت عدم گرفتن اسنیچ طلایی می‌توانند روزها ادامه داشته باشند)، از این رو بازی در دوره‌ها انجام نمی‌شود اگرچه کاپیتان‌ها می‌توانند درخواست تایم اوت کنند. تیم‌ها برای به ثمر رساندن گل از حلقه‌هایی تحت نام دروازه استفاده می‌کنند.

چیسرها با پرتاب توپ کافل از طریق هر سه حلقه دروازه ده امتیاز برای تیم خود کسب می‌کنند. پس از به ثمر رسیدن گل، کیپر تیم حریف توپ کافل را به بازی برمی‌گرداند.

این بازی فقط با گرفتن اسنیچچ طلایی یا توافق کاپیتان‌های هر دو تیم به پایان می‌رسد و گرفتن اسنیچ طلایی ۱۵۰ امتیاز دارد. صرف نظر از این که چه کسی اسنیچ طلایی را به دست آورد، برنده‌ی بازی تیمی است که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد. هرگز توضیح داده نشده است که در صورت تساوی چه اتفاقی می‌افتد.

پست‌ها

  • چیسر (تعقیب‌کننده)
  • بیتر (ضربه‌زن)
  • کیپر (دروازه بان)
  • سیکر (جوینده)

این بازی توسط دو تیم هفت نفره شامل سه چیسر، دو بیتر، یک کیپر و یک سیکر برگزار می‌شود و چهار توپ شامل یک کافل، دو بلاجر و یک اسنیچ طلایی در بازی وجود دارد.

کیپر از سه دروازه تیم خود محافظت می‌کند و چیسرها سعی می‌کنند توپ کافل را وارد یکی از پست‌گل‌های تیم حریف کنند. دو بازیکن بیتر توپ‌های بلاجر را از تیم خود دور نگه می‌دارند و آن‌ها را به سمت تیم حریف هدایت می‌کنند. سیکر نیز به دنبال گرفتن اسنیچ طلایی است تا با گرفتن آن به بازی خاتمه دهد. به تیمی که اسنیچ را بگیرد ۱۵۰ امتیاز تعلق می‌گیرد، اما این موضوع لزوما به معنای پیروزی این تیم نیست، زیرا تیم حریف همچنان امکان داشتن امتیاز بیشتر را دارد.

تجهیزات

  • دستکش‌های کوییدیچ
  • چوب بیتر
  • توپ کافل
  • توپ بلاجر
  • جاروی پرنده
  • اسنیچ طلایی
صفحات دیگر