ویکی هری پاتر

چوبدستی

اشتراک‌گذاری

چوبدستی

Wand

چوبدستی - هری پاتر

سازنده

آنتیوک پورل
خانواده اولیواندر
میکی گریگوروویچ
جیمی کیدل
آرتورو سفالوپوس
مرگ (احتمالا)
ویولتا بووی
یوهانس یونکر
تیاگو کوینتانا
شیکوبا ولف
جیمز استوارد
چوبدستی-سازهای سراسر دنیا

کاربرد

جریان‌دهی جادو

مالکان

بیشتر جادوگران از دوران مدرسه به بعد

چوبدستی یا چوب جادوگری (Wand) یک ابزار جادویی است که جادوگران از طریق آن قدرت‌های جادویی خود را به منظور اثرات و نتایج پیچیده‌تر متمرکز می‌کنند. بیشتر جادوها با کمک این چوبدستی‌ها اجرا می‌شوند، اما جادوها را می‌توان بدون استفاده از آن نیز اجرا کرد. با این حال جادوهای بدون چوبدستی بسیار دشوار هستند و به تمرکز و مهارت خارق‌العاده‌ای نیاز دارند. جادوگران پیشرفته و برخی از موجودات جادویی مانند الف‌ها قادر به انجام چنین جادوهایی هستند.

چوبدستی‌ها توسط چوبدستی-سازها ساخته و فروخته می‌شوند که معروف‌ترین آن‌ها در بریتانیا اولیواندر و در اروپای شرقی گریگوروویچ هستند. هر چوبدستی از یک نوع چوب خاص ساخته شده که این چوب هسته‌ی آن را که ماده‌ای جادویی است احاطه کرده است. هیچ یک از چوبدستی‌ها به طور کامل شبیه به هم نیستند حتی اگر هسته یا چوب آن‌ها از یک موجود و درخت یکسان ساخته شده باشد. به مطالعه در مورد تاریخچه و خصوصیات جادویی چوبدستی‌ها دانش چوبدستی یا واندلور (Wandlore) گفته می‌شود. این چوب‌ها اغلب با مرگ صاحبشان دفن یا سوزانده می‌شوند.

به دست آوردن چوبدستی

بیشتر جادوگران چوبدستی اول خود را در سن یازده سالگی و درست قبل از شروع تحصیلات جادویی می‌خرند. بسیاری از آن‌ها چوبدستی خود را از فروشگاه چوبدستی اولیواندرز در خیابان دیاگون خریداری می‌کنند و در آن جا ممکن است چندین چوب را امتحان کنند تا چوب مناسب خود را پیدا کنند، یا به عبارت بهتر، چوبدستی جادوگر مناسب خود را پیدا کند. برخی از جادوگران، به ویژه کسانی که از اقشار فقیرتر هستند، می‌توانند از چوبدستی‌های اعضای خانواده خود استفاده کنند. برای نمونه رون ویزلی در اولین سال حضورش در هاگوارتز از چوبدستی قدیمی برادرش چارلی استفاده می‌کرد.

در ایالات متحده آمریکا با خرید یک چوبدستی، یک شماره ثبت چوبدستی نیز به خریدار داده می‌شود که برای درخواست مجوزهای استفاده چوبدستی مورد نیاز است.