بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

چرخاننده-زمان

اشتراک‌گذاری

چرخاننده-زمان

Time-Turner

چرخاننده-زمان - هری پاتر

سازنده

دپارتمان اسرار

کاربرد

سفر در زمان

مالک

وزارت جادوی بریتانیا (تخریب شده)
خانواده مالفوی

چرخاننده-زمان یا تایم-ترنر (Time-Turner) وسیله‌ای جادویی بود که برای سفر در زمان استفاده می‌شد. این شی یک ساعت خاص شبیه به ساعت شنی در قالب یک گردنبند بود.

وزارت جادوی بریتانیا برای ثبات بیشتر، یک افسون واژگونی-ساعت را در چرخاننده‌های زمان قرار می‌داد. تعداد دفعاتی که یک ساعت شنی چرخانده می‌شود با تعداد ساعاتی که یک نفر در زمان سفر می‌کند تطابق دارد. با این حال افراد در هر زمان تنها ۵ ساعت می‌توانند در گذشته بمانند بدون این که آسیب جدی ببینند. اما در سال ۲۰۲۰ دو چرخاننده-زمان «حقیقی» دیگر ساخته شد که نمونه اولیه آن فقط اجازه می داد تا مسافر برای ۵ دقیقه در گذشته بماند اما مدل بهبودیافته آن اجازه می‌داد تا کاربر تا هز زمانی که می‌خواهد در گذشته باقی بماند و در صورت تمایل به آینده بازگردد.

ماهیت

جادوی مربوط به زمان ناپایدار است و نقض جدی قوانین زمان می‌تواند منجر به حوادث فاجعه‌باری شود. سناریوهای احتمالی عبارتند از: جادوگری که به اشتباه خودِ گذشته یا آینده‌اش را بکشد، یا تغییر مسیر زندگی به گونه‌ای شدید که باعث ناهنجاری‌های زمانی مانند تولد شود. به این ترتیب، وزارت سحر و جادو در صورت صدور اجازه برای استفاده از چرخاننده زمان به ​​دنبال سخت‌ترین تضمین‌ها است: مالک چرخاننده به معنای واقعی با صدها قانون محافظت می‌شود و سخت‌ترین قوانین و مجازات‌ها برای جلوگیری از سوء استفاده وضع شده‌اند.

طبق قانون پروفسور کروکر، طولانی‌ترین دوره‌ای که می‌توان بدون آسیب جدی به گذشته سفر کرد، حدود پنج ساعت است.

عواقب مداخله در زمان می‌تواند به اندازه‌ی ایجاد یک خط زمانی جدید باشد، مانند یک خط زمانی که لرد ولدمورت هرگز شکست نخورده بود و همچنین به حکومت خود ادامه می‌داد.

صفحات دیگر