بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

لجیلیمنسی

اشتراک‌گذاری
لجیلیمنسی
هری پاتر در حال تسخیر از طریق لجیلیمنسی توسط ولدمورت

لجیلیمنسی (Legilimency) یک عمل جادویی است که در لایه‌های مختلف ذهن یک فرد جستجو می‌کند و به تفسیر صحیح یافته‌های آن فرد می‌پردازد. شخصی که این هنر را انجام می‌دهد با نام لجیلیمینس (Legilimens) شناخته می‌شود. ماگل‌ها به این عمل «ذهن‌خوانی» می‌گویند اما پزشکان این اصطلاح را ساده لوحانه می‌دانند. نقطه مقابل لجیلیمنسی، آکلومنسی (Occlumency) است که برای محافظت از ذهن فرد در برابر حمله و نفوذ لجیلیمنس‌ها استفاده می‌شود.

برخی از موجودات جادویی مانند گربه‌های وامپوس نیز می‌توانند لجیلیمنسی را انجام دهند.

روش‌ها

پیشرفته‌ترین لجیلیمینس‌ها می‌توانند این جادو را به صورت غیرکلامی و بدون عصا انجام دهند، اما تمرین‌کنندگان مبتدی‌تر باید از طلسم لجیلیمینس استفاده کنند. اگر فرد مورد هدف در آکلومنسی ماهر نباشد، لجیلیمینس می‌تواند تشخیص دهد که آیا او دروغ می‌گوید یا خیر، و همچنین می‌تواند در افکار، احساسات و خاطرات او غوطه‌ور شود. گفتنی است که وقتی چشم هدف و به اجراکننده برسد، انجام این جادو آسان‌تر می‌شود.

لجیلیمینس‌های بسیار ماهر همچنین می‌توانند با سایر جادوگران به صورت تله‌پاتی ارتباط برقرار کنند، حتی زمانی که هدف در فاصله قابل توجهی قرار داشته باشد.

به طور مشابه، جادوگران شرور نیز می‌توانند از این روش به عنوان راهی برای تأثیرگذاری بر ذهنی استفاده کنند. به عنوان مثال لرد ولدمورت که شاید ماهرترین لجیلیمینس زمان خود بود، قادر شد تجسم‌هایی واقع بینانه از وزارت سحر و جادو و تجسم‌هایی از پدرخوانده‌ی هری پاتر را برای هری بفرستد تا او را به دام اندازد.

لجیلیمینسی نیز به مانند آکلومنسی به طور معمول در مدرسه جادوگری هاگوارتز تدریس نمی‌شود.

لجیلیمنس‌های شناخته شده

صفحات دیگر