ویکی هری پاتر

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

دابی

اشتراک‌گذاری

دابی

Dobby

دابی - هری پاتر

تولد

۲۸ ژوئن، سال نامشخص

مرگ

اواخر مارچ ۱۹۹۸
شل کاتج، تینورث کورنوال، انگلستان

ملیت

بریتانیایی

عنوان

الف آزاد

نژاد

الف

جنسیت

مذکر

پیشه

الف خانواده مالفوی
کارگر آشپزخانه هاگوارتز

وفاداری

خانواده مالفوی (قبلا)
هری پاتر
رونالد ویزلی
هرماینی گرنجر
ارتش دامبلدور
محفل ققنوس
مدرسه هاگوارتز

دابی (Dobby) یک الف مذکر بود که به خانواده مالفوی خدمت می‌کرد. اربابان او جادوگران تاریک بودند که با او بیرحمانه رفتار می‌کردند. در سال ۱۹۹۲ او از ارباب‌های خود سرپیچی کرد و سعی کرد تا هری پاتر را در مورد طرح بازگشایی تالار اسرار مطلع کند، موضوعی که او از طریق ارتباط میان اربابانش با لرد ولدمورت به آن پی برده بود. در پایان همان سال تحصیلی، پس از این که هری حافظه تام ریدل را نابود کرد و بالیسک را در تالار اسرار کشت، او لوسیوس مالفوی را فریب داد تا دابی را آزاد کند. هری با قرار دادن دفتر خاطرات ریدل در جورابش این کار را انجام داد. لوسیوس با انزجار این جوراب را از کتاب جدا کرد و آن را به هوا پرتاب کرد که دابی آن را گرفت.

دابی از این که از دست مالفوی‌ها راحت شده بود بسیار خوشنود بود، و به همان اندازه از پیوستن به کارمندان هاگوارتز خوشحال بود. در هاگوارتز می‌توانست هر طور که دوست دارد رفت و آمد داشته باشد و وظایف زیادی نیز بر عهده او نبود و کارهایش بسیار ساده بودند. دابی برای انجام کار درخواست پاداش کرد و سرانجام او و دامبلدور به توافقی رسیدند. دابی به کار خود در آشپزخانه هاگوارتز ادامه داد و به ازای آن هفته‌ای یک گالیون حقوق می‌گرفت و هر ماه هم یک روز مرخصی داشت. دوستش وینکی (که اخیرا از کار برکنار شده بود) او را تا هاگوارتز همراهی کرد و در مجموع دابی زندگی سعادتمندانه جدیدی را در کنار دوستانش از جمله هری، رون و هرماینی داشت.

در سال ۱۹۹۷ دابی به همراه کریچر به هری کمک کردند تا از دراکو مالفوی جاسوسی کند. در سال ۱۹۹۸ او به دستور ابرفورث دامبلدور برای نجات دادن جان هری و همراهانش از دست مرگ خواران به عمارت مالفوی رفت. در طول این ماموریت او با چاقوی بلاتریکس لسترنج به شدت مجروح شد، اما با موفقیت هری و گریفوک را به شل کاتج منتقل کرد. هری بدون استفاده از جادو قبری را برای دابی در باغ‌های شل کاتج حفر کرد و روی سنگ قبر آن این عبارت را حک کرد «دابی، یک الف آزاد.»

صفحات دیگر