ویکی هری پاتر

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

افسون پاترونوس

اشتراک‌گذاری

افسون پاترونوس

Patronus Charm

افسون پاترونوس - هری پاتر

ورد

اکسپکتو پاترونوم (Expecto Patronum)

حرکت دست

دایره

نور

نقره‌ای

اثر

احضار یک نگهبان روح

افسون پاترونوس (Expecto Patronum) مشهورترین و یکی از قدرتمندترین افسون‌های دفاعی شناخته شده برای جادوگران است. این طلسم بسیار پیچیده و دشوار است به طوری که احساسات مثبت اجراکننده را تبدیل به یک محافظ قدرتمند می‌کند که به عنوان یک پاترونوس یا نگهبان روح مجسم می‌شود. این محافظ در درجه اول به منظور مقابله با دمنتورها و لثیفولدها استفاده می‌شد که هیچ اقدام تدافعی دیگری در برابرشان وجود نداشت.

دو نوع پاترونوس وجود دارد: اولی جسمانی که یک پاترونوس با شکل و فرم خاص است، و دومی غیر جسمانی که هیچ شکل خاصی ندارد و نمی‌تواند مانند دمنتورها را دفع کند. برخی از جادوگران مانند ریموس لوپین برای پنهان کردن هویت خود، پاترونوس غیر جسمانی را انتخاب کردند.

طبیعت

پاترونوس تجسم چیزی پنهان اما ضروری در شخصیت افراد است. هنگامی که یک انسان با یک پلیدی غیر انسان مانند دمنتور مواجه می‌شود، باید از منابعی استفاده کند که ممکن است هرگز به آن نیاز نداشته است، و این منبع خفته همان پاترونوس است که بیدار می‌شود و آشکار می‌شود.

پاترونوس‌ها اشکالی داشتند که کاربران آن‌ها ممکن است انتظارش را نداشته باشند، به طوری که کاربران هرگز تمایل خاصی به آن‌ها احساس نکرده بودند، یا (در مواردی نادر) حتی برایشان شناخته شده نبود. هر پاترونوس مانند خالق خود منحصر به فرد است، و حتی دوقلوهای همسان پاترونوس‌های کاملا متفاوتی دارند.

افسون پاترونوس
جینی ویزلی در حال احضار یک اسب پاترونوس که شکل رایجی از پاترونوس است

با توجه به قرابت طولانی مدت حیوانات با انسان، شاید تعجب‌آور نباشد که در میان متداول‌ترین پاترونوس‌ها سگ، گربه و اسب باشد (اگرچه در کل هر پاترونوس جسمانی بسیار غیرمعمول است).

ریموس لوپین دارای یک کتاب طلسم بود که در آن جزئیات اجرای افسون پاترونوس نوشته شده بود.

اجرا

برای انجام موفقیت‌آمیز این طلسم، فرد باید شادترین خاطره‌ای که می‌تواند را به یاد آورد. هر چه خاطره شادتر باشد این افسون بهتر عمل می‌کند. همچنین می‌توان سناریویی را تصور کرد که به عنوان یک خاطره بسیار شاد عمل کند. گام بعدی شروع به کشیدن یک دایره با چوبدستی آن‌ها بود تا قدرت طلسم افزایش یابد. سپس فرد باید ورد افسون یعنی «اکسپکتو پاترونوس» را بخواند. پاترونوس از نوک چوبدستی ظاهر می‌شود و می‌تواند با حرکت چوبدستی آن را به سمت هدفی هدایت کرد.

اکثر جادوگران قادر به تولید هیچ شکلی از پاترونوس نبودند، و حتی ایجاد فرم غیر جسمانی آن یک توانایی جادویی برتر در نظر گرفته می‌شد. روبیوس هاگرید نمونه‌ای از جادوگری بود که نمی‌توانست هیچ شکلی از پاترونوس را به ذهنش متبادر کند، زیرا این افسون برای او بسیار دشوار بود. از طرف دیگر، مینروا مک‌گونگال تنها فردی بود که می‌توانست سه افسون پاترونوس را همزمان اجرا کند.

برخی از جادوگران ممکن است تا زمانی که تحت یک شوک روانی قرار نگرفته‌اند، اصلا قادر به ایجاد پاترونوس نباشند.

اگرچه تجسم کامل پاترونوس بسیار سخت است، اما در یک واقعیت جایگزین، سال چهارمی‌ها در کلاس دفاع در برابر هنرهای تاریک وظیفه‌ی اجرای این افسون را داشتند.

صفحات دیگر