ویکی هری پاتر

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

آلبوس دامبلدور

اشتراک‌گذاری

آلبوس پرسیوال والفریک برایان دامبلدور

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

آلبوس دامبلدور - هری پاتر

تولد

آگوست ۱۸۸۱
روستای Mould-on-the-Wold، انگلستان، بریتانیا

مرگ

۳۰ ژوئن ۱۹۹۷ (۱۱۵ سال)
برج ستاره‌شناسی، مدرسه هاگوارتز

وضعیت خونی

ملیت

انگلیسی

عنوان‌ها

پروفسور
رئیس تغییر شکل (قبلا)
مدیر ارشد
ساحره بزرگ
ماگوامپ عالی
رئیس وارلاک ویزنگاموت
هد بوی
پریفکت

نژاد

انسان

جنسیت

مذکر

خانواده

پرسیوال دامبلدور (پدر)
کندرا دامبلدور (مادر)
آبرفورث دامبلدور (برادر)
آریانا دامبلدور (خواهر)
اورلیوس دامبلدور (خویشاوند ادعا شده)
هونوریا (عمه)

بوگارت

جسد خواهرش آریانا

پاترونوس

ققنوس

پیشه

پروفسور دفاع در برابر هنرهای تاریک
رئیس دپارتمان تغییر شکل
مدیر هاگوارتز

گروه

گریفیندور

پروفسور آلبوس پرسیوال والفریک برایان دامبلدور (Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore) یک جادوگر دورگه انگلیسی متولد سال ۱۸۸۱ است. او یک استاد دفاع در برابر هنرهای تاریک، سپس استاد تغییر شکل، و سپس مدیر ارشد مدرسه هاگوارتز بود. پروفسور دامبلدور همچنین به عنوان ماگوامپ عالی کنفدراسیون بین‌المللی جادوگران (؟ تا ۱۹۹۵) و رئیس وارلاک پارلمان ویزنگاموت (؟ تا ۱۹۹۵؛ ۱۹۹۶-۱۹۹۷) خدمت کرد. او یک جادوگر دورگه بود که به عنوان بزرگترین جادوگر دوران مدرن و شاید هم تمام دوران تلقی می‌شد. او پسر پرسیوال و کندرا دامبلدور، و برادر بزرگ ابرفورث و آریانا است. پدرش هنگامی که دامبلدور جوان بود در آزکابان درگذشت و مادر و خواهرش نیز بعدا به طور تصادفی کشته شدند. این اتفاقات تاثیر زیادی روی زندگی و حتی مرگ او داشت، اما باعث شد تا او به فرد بهتری تبدیل شود.

دامبلدور در ابتدا قادر به اقدام مستقیم علیه گلرت گریندل‌والد نبود که دلایل مختلفی داشت، از جمله پیمان خونی بین آن‌ها، نظارت وزارت بر او، احساس او نسبت به گریندل‌والد، و احساس گناه او برای مرگ آریانا. از این رو او نیوت اسکمندر را به نیویورک فرستاد تا فرانک تاندربرد را آزاد کند، و بعدا نیوت را برای نجات کریدنس بربون به پاریس فرستاد. پس از مرگ غم‌انگیز لتا لسترنج در پاریس، دامبلدور برای مقاومت در برابر گریندل‌والد مصمم‌تر شد و در جنگ جهانی جادوگری توصیه‌های مفیدی را به نیوت، تسئوس، تینا، جیکوب، یوسف و ناگینی ارائه کرد. با این حال گریندل‌والد بدون اطلاع دامبلدور قصد داشت از اورلیوس دامبلدور که یک آبسکیوریل بود، به عنوان سلاحی علیه او استفاده کند.

به دنبال جنگ جهانی جادوگران و پایان یافتن انقلاب «برای خوبی والاتر»، دامبلدور صرف نظر از سرنوشت اورلیوس به خاطر شکست دادن گریندل‌والد در حماسی‌ترین دوئل تمام دوران مشهور شد. دامبلدور همچنین برای مشارکت در کشف دوازده مورد استفاده از خون اژدها و همکاری با نیکلاس فلامل روی کیمیاگری شناخت بیشتری پیدا کرد.

به واسطه دامبلدور بود که جنبش مقاومت در برابر خیزش لرد ولدمورت شکل گرفت، و او بود که در اولین جنگ جادوگران محفل ققنوس را علیه ولدمورت بنیان‌گذاری و رهبری کرد. پس از بازگشت ناگهانی ولدمورت و شروع جنگ دوم جادوگران، پس از استعفای کورنلیوس فاج، دامبلدور به سرعت دومین محفل ققنوس را تشکیل داد و رهبری آن را بر عهده گرفت. او همچنین از خواهر یا برادران جیکوب در جستجوی مخزن‌های نفرین شده حمایت کرد و به سه شاگرد جدید هاگواردز یعنی هری، رون و هرماینی به مدت شش سال کمک‌های مداوم کمک کرد، که از همین رو آن‌ها با نام ارتش دامبلدور شناخته شدند.

دامبلدور به دلیل هوشمندی و قدرت افسانه‌ای که داشت تنها جادوگری بود که ولدمورت از آن هراس داشت. او از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۷ حامل و استاد چوب جادوی الدر بود و از نظر بسیاری او بزرگترین مدیر هاگوارتز بوده است. در حالی که دامبلدور به واسطه یک حلقه نفرین شده در حال مرگ بود، او مرگ خود را به کمک سوروس اسنیپ برنامه‌ریزی کرد. او طبق این برنامه توسط اسنیپ در جریان نبرد برج ستاره‌شناسی کشته شد.

اگرچه او دیگر زنده نبود اما با اقدامات دامبلدور بود که لرد ولدمورت در نهایت شکست خورد و سرانجام صلح پایدار به جهان جادوگران بازگشت. دامبلدور تنها مدیر مدرسه‌ای است که در هاگوارتز آرام گرفته است. تصویری از چهره او همچنان در هاگوارتز باقی مانده است. هری پاتر بعدها به احترام او نام پسر دومش را آلبوس سوروس گذاشت.

صفحات دیگر