بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

سنکو ایشیگامی

اشتراک‌گذاری

سنکو ایشیگامی

Senku Ishigami

سنکو ایشیگامی - دکتر استون

نام مستعار

جادوگر جنتلمن
جادوگر
پروفسور سنکو
دکتر سنکو

نژاد

انسان

تولد

۴ ژانویه ۲۰۰۴

سن

۱۵ (چپتر ۱)
۱۹ (چپتر ۱۹)
+۳۷۰۰ (از لحاظ زمانی)

جنسیت

مذکر

تاریخ سنگ‌شدگی

سال ۲۰۱۹
۵۷۳۸ (بیداری)
۵۷۳۹ (احیا توسط تایجو)
۵۷۴۱ (سنگ‌شدگی توسط ایبارا)
۵۷۴۱ (احیا با استفاده از اسید نیتریک)
۵۷۴۲ (سنگ‌شدگی توسط وایمن)
۵۵۴۹ (احیا توسط سویکا)

ملیت

ژاپنی

خانواده

بیاکویا ایشیگامی (پدرخوانده)
روری (همسر سابق)

پیشه

دانشمند
رئیس روستای ایشیگامی
رهبر پادشاهی علوم

وابسته به

صداگذار

یوسوکه کوبایاشی
میکاکو کوماتسو (جوانی)

سنکو ایشیگامی (Senku Ishigami) شخصیت اصلی دکتر استون و دوست تایجو اوکی و یوزوریها اوگاوا است. او به خاطر تکه-کلام‌هایش شناخته می‌شود که یکی از آن‌ها «ده میلیارد درصد» است. او نیم سال زودتر از تایجو از حالت سنگ‌شدگی خارج شد و سرانجام با کمک تایجو مایع احیاکننده را ساخت. سنکو در این دنیای سنگی خواهان بازسازی تمدن و بنیان کردن پادشاهی علوم است.

او به عنوان قهرمان مسابقه بزرگ، در حال حاضر دارنده عنوان رئیس دهکده در روستای ایشیگامی است. سنکو به لطف تاثیر بیاکویای فقید در بنیان کردن این روستا، به عنوان یک اسطوره در این روستا در نظر گرفته می‌شود.

او رهبر بالفعل پادشاهی علوم است. سنکو بعدها به عنوان یکی از اعضای پنج فرمانده دانا، ایده‌ها و ابتکارهایی را برای برنامه‌های بزرگ این پادشاهی فراهم کرد؛ او پیش از هر اقدامی با کروم، گن، اوکیو، و ریوسوی مشورت می‌کند.

تاریخچه

سنکو در کودکی توسط بیاکویا ایشیگامی به فرزندخواندگی پذیرفته شد. در حال حاضر چیزی در مورد والدین اصلی او شناخته شده نیست، فقط این كه یكی از آن‌ها از بهترین دوستان بیاكویا بوده است.

در طول دوران کودکی، سنکو همیشه آرزو داشت که به فضا برود و علاقه زیادی به علم داشت. از همان زمان او کتاب‌های زیادی را می‌خواند و آزمایش‌های مختلفی را انجام می‌داد. او با کمک پدرخوانده‌اش وسایل مورد نیاز خود را نیز تهیه می‌کرد.

او در مقطعی با تایجو و یوزوریها دوست شد، کسانی که به آزمایش‌های سنکو کمک می‌کردند. بخشی از آزمایشات آن‌ها شامل استقرار اجسام سبک در مدار با یک موشک بود.

سنکو زمانی به منظور کمک به بیاکویا برای قبولی در آزمون شنای برنامه فضانوردی JAXA، یک لباس را برای او ساخت.

در ده سالگی، او و تایجو همچنان به آزمایش‌های بیشتری می‌پرداختند اما به موفقیتی دست پیدا نمی‌کردند. سنکو پی برد که به کمک تخصصی نیاز دارد، و از این رو ایمیلی را به ناسا فرستاد. دانشمندی به نام دکتر زنو به ایمیل او پاسخ داد و به او گفت که برای انجام آزمایش خود به چه چیزی نیاز دارد. در مقطعی برای بازدید پدرش به آمریکا سفر کرد. پدرش از این موضوع هیجان‌زده بود اما وقتی متوجه شد که سنکو پس از برداشدن کارت اعتباری او به ژاپن بازگشته، ناامید شد. به این ترتیب سنکو قادر شد تجهیزات لازم برای آزمایش خود را تهیه کند.

سال‌ها بعد و پیش از رویداد سنگ‌شدگی، سنکو مشغول تماشای گزارش تلویزیونی بیاکویا بود. بیاکویا در این مصاحبه زنده گفت که قصد دارد با سوغاتی‌های فضایی برای سنکو، به زمین بازگردد. این آخرین باری بود که سنکو پدرش را می‌دید.

شخصیت

سنکو فردی با اعتماد به نفس و کاملا منطقی است که گاهی می‌تواند پر افاده ظاهر شود. با این حال اعتماد به نفس او روی قضاوت‌های او تاثیر منفی نمی‌گذارد، چرا که او از دانش گسترده‌ای بهره می‌برد. سنکو هرگز کسانی که دانش کمتری نسبت به او دارند را کوچک نمی‌شمارد، بلکه همه اطرافیانش را ترغیب و تشویق می‌کند تا بهتر عمل کنند. به دلیل کاریزما و طبیعت دلسوزانه او، مردم به او تمایل دارند و حامی او می‌شوند. زمانی که او یک خلاقیت یا چیز جدیدی را کشف می‌کند هیجان زده می‌شود، و ممکن است احساسات اغراق‌آمیز از خود نشان دهد. با وجود اعتماد به نفسی که سنکو دارد اما او با از دست دادن اطلاعات مهم ممکن است عزم خود را از دست بدهد.

اگرچه سنکو حس عدالت‌جویی قوی دارد، اما اغلب او برای رسیدن به اهدافش قوانین را خنثی می‌کند، اطلاعات را دریغ می‌کند و دیگران را دستکاری می‌کند، ولی همه‌ی این‌ها را به نفع متحدان خود انجام می‌دهد. سنکو در پشت قدرت‌نمایی ظاهری خود قلبی واقعا مهربان دارد و از خودگذشته است. بزرگترین نقطه ضعف او ناتوانی در ترک دوستانش است.

سنکو بر خلاف تایجو نسبت به رفتارهای عاشقانه بیزار است. وقتی کوهاکو به خاطر استراتژی‌های سنکو به طور عجیبی او را ستایش کرد، سنکو پریشان شد و اشاره کرد «او برایش غش کرده است». علاوه بر این سنکو بلافاصله پس از ازدواج با روری از او جدا شد. به باور او به مغزی که با عشق پر شده باشد غیر منطقی است، با این حال او از تلاش‌های عاشقانه دوستانش حمایت می‌کند.

توانایی‌ها و مهارت‌ها

سنکو ایشیگامی
سنکوی جوان در حال آزمایش یک اختراع جدید
 • نبوغ بسیار بالا: سنکو یک نابغه است که در مورد همه امور علمی اطلاعات دارد. او در شیمی، فیزیک، مهندسی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی و ریاضیات مهارت دارد. او قادر بود به رغم محدودیت منابع موجود در دنیای سنگی، به راحتی ابزارها مفید مختلف، دارو و از همه مهم‌تر اکسیر سنگ‌زدایی را ایجاد کند. تسوکاسا او را «تیزترین و باهوش‌ترین مرد جهان» خطاب کرده است. سنکو علاوه بر دانش علمی همچنین دارای زیرکی و ذهنی تحلیلی است. او برای هر چیزی که کمبود داشته باشد متحدی دارد. او همچنین از بردباری ذهنی بالایی برخوردار است و قادر است به سرعت در وخیم‌ترین شرایط خونسردی خود را حفظ کند.
 • انعطاف ذهنی: در حالی که سنکو فاقد توانایی فیزیکی است، اما بسیار با اراده و دارای پشتکار است. به عنوان مثال، او هوشیاری خود را در دوران سنگ‌شدگی حفظ کرد و برای نزدیک به ۴ هزار سال، زمان سنگ‌شدگی خود را تا آخرین ثانیه شمارش کرد.
 • ساخت و ساز: او در کودکی یک کشتی موشکی مینیاتوری کارآمد را طراحی کرد و ساخت. او تجربه ساخت بسیاری از ماشین‌های پیشرفته و آزمایشات دیگر را نیز دارد.
 • هوشمندی تاکتیکی: علاوه بر هوش علمی، به نظر می‌رسد که او به عنوان یک استراتژیست توانا است. او موفق شد روستاییان و حتی برخی از اعضای ارتش تسوکاسا را ​​که در یک جنگ موثر و بدون خونریزی به جناح خود جذب کند و آن‌ها را هماهنگ کند.
 • حافظه دیداری: سنکو تمام ترکیب و روش اختراعات خود را به یاد می‌آورد. او به ندرت در ساخت ابزاری اشتباه کرده است و دانش بسیار زیادی در زمینه‌های علمی دارد.
 • کاریزما: اگرچه سنکو فردی مغرور و عجیب و غریب است، اما به نظر می‌رسد که درک خوبی از مردم و نحوه تفکر آن‌ها دارد. او از خلاقیت‌های فراوان خود برای جذب کسانی که به او بدگمان هستند استفاده می‌کند تا آن‌ها به تدریج با او گرم شوند.
 • مهارت‌های زبانشناسی: به نظر می‌رسد که سنکو به دو زبان ژاپنی و انگلیسی مسلط است. او از کودکی با زبان انگلیسی مشکل داشت، اما به مرور زمان به مهارت بیشتری رسید.

ضعف‌ها

 • دانش ناقص
 • توان فیزیکی پایین
 • مهارت ساخت و ساز متوسط
 • فاقد مهارت‌های پخت و پز
 • بدشانسی

دانستنی‌ها

 • نام سنکو از «سن» (千 هزار) و «کو» (空 آسمان) به معنی «هزار آسمان» تشکیل شده است. نام ایشیگامی نیز «ایشی» (سنگ 石) و «کامی» (خدا 神) به معنی «خدای سنگ» تشکیل شده است.
 • در روز تولد سنکو یعنی ۴ ژانویه ۲۰۰۴، مریخ‌نورد اسپریت ناسا بر روی سیاره مریخ فرود آمده است.
 • پدر و مادر او در ژانویه ۲۰۰۶ هنگامی که سنکو تنها ۲ سال داشت به طور ناگهانی درگذشتند.
 • سنکو رتبه اول را در نظرسنجی‌های محبوبیت شخصیت اول و دوم کسب کرده است.
 • نام سنکو در ابتدا قرار بود «گاکو شیرایشی» باشد که شامل کانجی «مطالعه» (学) بود، اما این نام تغییر کرد چون ایناگاکی باور داشت که بیش از حد آکادمیک است.
 • کوهاکو ادعا کرده است که در اولین ملاقاتش عاشق او شده است و باعث پریشانی سنکو شده است. اگرچه او توضیح داده است که منظورش به شیوه‌ای افلاطونی بوده است، اما بعدا در چپتر ۲۲ اعتراف کرد که به نظرش او «مردی کاملا زنانه» است.
 • سنکو در مقطعی با روری ازدواج کرده است، اما تقریبا بلافاصله طلاق گرفته است. علاوه بر این، روری هیچ احساسی نسبت به او نداشته است.
 • او از جذابیت‌های آماریلیس مصون بود.
 • او عاشق بازی‌های ویدیویی است و به مواردی چون سوپر ماریو بروس، سیویلایزیشن، دراگون کوئست و مانستر هانتر اشاره کرده است.
 • او سه عبارت مهم دارد: وقتی از چیزی مطمئن است از عبارت «۱۰ میلیارد درصد» استفاده می‌کند، وقتی چیزی غیرممکن باشد از «[حتی] نه یک میلی‌متر» استفاده می‌کند، و وقتی پیشرفت جدیدی رخ می‌دهد از عبارت «این هیجان‌انگیزه» استفاده می‌کند.
 • او ویژگی‌هایی مشابهی با شخصیت یویچی هیروما از مجموعه «آیشیلد ۲۱»، اثر دیگر ریچیرو ایناگاکی دارد.
 • او به لاک حساسیت دارد، به طوری که صورتش به شدت متورم می‌شود.
صفحات دیگر